7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
İNTERNETTE YÜZDE YÜZ ENGELLEME OLMAZİNTERNETTE YÜZDE YÜZ ENGELLEME OLMAZ

Tarih: 2014-02-21

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, internette yeni dönemi anlattı. Acarer, “İnternette yüzde 100 yasaklama ancak kablo keserek olur” dedi. Getirilen düzenlemelerle olabilecek hataların mahkeme kararıyla düzeltileceğini belirten Acarer, “Bardağın hep boş tarafından bakılıyor. Felaket senaryoları üretiliyor” yorumunu yaptı. Telekomünikasyon İletişim Başkanı’na (TİB) verilen resen internet yasaklama yetkisini de değerlendiren Acarer, “Çok nadir kullanılacak bir yetki bu. Eğer bir sıkıntı olursa da mahkeme var ” dedi.

Türkiye ’nin şu anda yavaş internet kullandığını belirten Acarer, şunları dile getirdi:

SOMUT ELEŞTİRİ YOK: Bize yapılan eleştirilerin somut olması gerekir. Sürekli ‘karşıyız’ deniyor ama neye karşı oldukları da anlatılmalı. Bu yasada bizim yaptıklarımız çok somut. Erişim sağlayıcılarına hapis cezasını kaldırıyoruz. Bir içerik nedeniyle sitenin tümünün kapatılması otobanda freni tutmayan bir araba nedeniyle otobanın tamamen kapanması anlamına geliyordu. Oysa araba çekilse, bir sorun kalmayacak. Bu da düzenleniyor. Sitenin tamamı engellenmeyecek, ilgili içerik kaldırılacak. Kişilik hakları ve özel hayatın gizliliği konusunda da önemli düzenlemeler getiriliyor. Yapılan düzenlemelere bir de internet nedeniyle mağdur olanlar, işini, eşini kaybedenler açısından bakın. Üstelik yeni yasayla internet trafik bilgisi tanımı da netleştiriliyor.

Komisyonda kabul edilen düzenlemede internette saklanacak olan trafik bilgilerinin ancak mahkeme kararıyla alınabileceği yönünde bir düzenleme var. Siber güvenlikle ilgili bilgiler de alınabilecek. Siber güvenlik sonuçta tüm ülkeleri ilgilendiren bir konu. Biraz da bardağın dolu tarafına bakın. Üstelik yapılacak ikincil düzenlemeler de bazı konular daha da netleşecek.

YÖNETMELİK ORTAK HAZIRLANACAK: Yasal süreçlerin tamamlanmasının ardından yönetmelik çalışmaları başlayacak. Bunlar 2 saatte çıkacak şeyler değil. Paydaşların da görüşleri alınacak. Bakanımız Lütfi Elvan da, gerek STK’lar gerekse diğer paydaşlardan görüş alınarak düzenlemelerin hazırlanmasını istedi. Özellikle Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne ilişkin tüzüğün herkesle görüşülerek hazırlanması yönünde net talimat var. (Özel hayatın gizliliğinde kavramların muğlak olduğu eleştirilerine ilişkin) Bu konular çalışılabilir. Bazı tanımlamalar olacak tabii ki. Ama niye mağdur olanlar, intihar edenler düşünülmüyor? Şu anda takdir edilecek birçok düzenleme getiriliyor. Üstelik yanlış bir karar alındığında mahkeme de devrede, mahkemenin denetimi de olacak.

RESEN YETKİ NADİR KULLANILIR: TİB Başkanı ayda veya yılda birkaç kez müdahale eder. Çok nadir kullanılacak bir yetki bu. Eğer bir sıkıntı olursa da, mahkeme der ki ‘O karar yanlış’ ve engelleme ortadan kaldırılır. Mahkeme bir tür güvence. Ben şu anda şöyle bir durumdan da çekiniyorum. Kişi kendiyle ilgili özel hayatın gizliliğine ilişkin bir sıkıntı olduğunu belirttiğinde, TİB bir yorum yapmadan engelleme yapılması talebiyle başvuruyor. Ancak bundan sonra şikayetçi olan kişinin 24 saat içinde mahkemeye gitmesi gerekir. Özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiğini belirten kişilerin, mahkemeye başvurma sürecinden bihaber olmamaları gerekir. Yoksa tekrar ‘Ben mağdur oldum’ diyebilirler. Bunu da iyi anlatmak lazım.

YÜZDE YÜZ ENGELLEME OLMAZ: İnternette yüzde 100 engelleme olur mu, bunun için kabloyu kesmek gerekir. Kabloyu kesmeden internette engelleme olmaz. Ayrıca trafik bilgilerinin saklanmasından dolayı maliyetlerin artacağı söyleniyor. Böyle bir şey yok. Trafik bilgisini saklamayan ticari işletme ticari faaliyetlerini sürdüremez ki. Bu bilgiler zaten tutuluyor. Yeni düzenlemelere göre internetle ilgili davalara sulh ceza mahkemeleri bakacak. Benzer davalara bakarak tecrübe de kazanacaklar, zamanla içtihatlar oluşacak.

Bu Haber 889 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!