"ARTIK TELGRAFIN TELLERİNE KUŞLAR KONMUYOR- PTT ve Türk Telekom Anıları" isimli kitabımızı NASIL TEMİN EDEBİLİRSİNİZ?
 
TURKCELL BÜYÜMEDE AVRUPA BİRİNCİSİTURKCELL BÜYÜMEDE AVRUPA BİRİNCİSİ

Tarih: 2014-02-22

Turkcell, geçen yıl gelirlerini yüzde 9 artırarak 11.4 milyar TL’ye yükseltti ve Avrupa’nın en hızlı büyüyen Telekom şirketi oldu. Şirketin büyümesinde yüzde 38 artan mobil gelirleri etkili oldu.

Geçen yıl, sektör ortalamasının 2 puan üzerinde gelirlerini arttırarak yüzde 9 büyüyen Turkcell, Avrupa’nın en hızlı büyüyen Telekom şirketi oldu. 2013’te 11 milyar 408 milyon TL gelir elde en Turkcell, Avrupa’da yüzde 6 büyümeyle MTS, yüzde 4 büyümeyle de Türk Telekom’un önünde yer aldı.

NET 2.3 MİLYAR KÂR

Turkcell’in büyümesinde yüzde 38 artan mobil internet gelirleri ve yüzde 28 artan grup şirketlerinin katkısı etkili oldu. Grup AVFÖK bir önceki yıla göre yüzde 9 artışla 3.54 milyar TL, net kâr ise yüzde 12’lik artışla 2.33 milyar TL’ye ulaştı. VFÖK (Vergi-Faiz Öncesi Kâr) ise bir önceki yıla göre yüzde 7 artışla 1.95 milyar TL oldu. Turkcell, geçen yıla oranla yüzde 5 daha fazla yatırım yaparak 1.82 milyar TL yatırım miktarına ulaşırken, şirketin bu yılki yatırım hedefi 2.1 milyara yükseldi.

Geçen yıl 849 bin faturalı abone kazanan Turkcell’in abone sayısı Türkiye’de 35.2 milyona ulaştı. Turkcell Grup’un dokuz ülkedeki toplam abone sayısı ise 71.3 milyon oldu. Abone Başı Aylık Ortalama Gelir (ARPU): yüzde 4 artarak 21.7 TL olurken, Abone Başı Aylık Ortalama Kullanım (MoU) ise yüzde 7 büyüyerek aylık 259 dakikaya ulaştı.

10 MİLYON AKILLI KULLANICI

Turkcell’in mobil internet gelirleri yıllık bazda yüzde 38 artarak 1.43 milyar TL oldu. Mobil internet gelirlerinin artmasında yüzde 30’a ulaşan akıllı telefon penetrasyonu etkili oldu. 2013 yılında Turkcell şebekesinde 3 milyon 300 bin abone daha akıllı telefon kullanmaya başladı. Turkcell’in 2013 yılında satışa sunduğu Türkiye’nin ilk yerli tasarım akıllı telefonu ‘Turkcell T40’ ise üç ayda 100 binden fazla sattı.

SUPERONLİNE % 35 BÜYÜDÜ

Gelirleri yıllık bazda yüzde 35 büyüyerek 925 milyon TL’ye ulaşan Turkcell Superonline, fiber interneti 570 bin aboneye ulaştırdı. Şirket 2013 yılındaki AVFÖK marjını ise %70 arttırdı ve 238 milyon TL’lik AVFÖK gerçekleştirdi.

“Akıllı telefon lüks değil”

Toplantıda soruları da yanıtlayan Süreyya Ciliv, dövizde yaşanan yükselişle ilgili bir soruya, “Biz kura göre işimizi yapmıyoruz” diye yanıt verdi. Ciliv, taksit sınırlamasının ise, akıllı telefon satışlarını bir miktar düşürebileceğini söyledi. “Akıllı telefon lüks değil, bu yeni bilgisayar” diyen Ciliv, bilgisayarların Türkiye’ye yayılmasının iyi bir olay olduğunu ve bunun da dikkate alınması gerektiğini ifade etti. Ukrayna’da son günlerde yaşanan gelişmelerin kendilerini üzdüğünü ifade eden Ciliv, yatırım planlarının etkilenmediğini söyledi. Turkcell’in temettü dağıtıp dağıtmayacağına da yanıt veren Ciliv, “Turkcell 2014’te genel kurul yapmayı başarırsa temettü dağıtılacak” dedi. Maliye’nin 527 milyon TL’lik vergi cezasının kendilerini şaşırttığını ifade eden Ciliv, “Uzlaşma istedik, hukuki yola da başvurduk” diye konuştu.

Mobil internet % 93 ucuzladı

Düzenlenen toplantıda Turkcell’in 2013 yılsonu sonuçlarını değerlendiren Genel Müdür Süreyya Ciliv, alınan sonuçlar ile bir kez daha Avrupa’nın en hızlı büyüyen Telekom grubu olmayı başardıklarını söyledi. Mobil internet trafiğinin 3G’nin Türkiye‘ye geldiği 2009 ikinci çeyrek itibariyle 158 kat arttığına işaret eden Ciliv, aynı dönemde internet gelirlerinin yüzde 448 artışla 1 milyar 438 milyon TL’ye, abone başına mobil internet kullanımının da, 65 kat artarak 648 MB’a ulaştığını belirtti. Ciliv, kullanılan MB başına fiyat değişiminin ise dört yılda yüzde 93 gerilediğini vurguladı.

Bu Haber 762 defa okunmuştur.
BANU SEZEN İLK 50 KADIN İK´CI A
PTT’DE WESTERN UNİON HİZMETİ
SELMA MAY VEFAT ETTİ
HALUK CAN ENGİN VEFAT ETTİ
PTT´NİN 15.000 ŞUBESİ OLACAK
BİR KİTAP; İSTANBUL´UN YÜZ
BOR REZERVLERİDE Mİ ÖZELLEŞTİRİL
ÖMER HALİSDEMİR ANISINA ÖZEL PUL
ÖZELLEŞTİRME HAKKINDA BİR TWEET
İNTERNETTE KAR ÇOK YATIRIM YOK
DÜNYANIN EN SAYGIN 100 ŞİRKETİ
BİLİŞİM VE RESİM
PTT VE TELEKOM ORTAK ŞİRKET Mİ K
DESTANIN ADI ÇANAKKALE
16 MART ve MANASTIRLI HAMDİ
ŞİŞLİ PTT ŞUBESİNDE SOYGUN
DOĞU ANADOLU 1. BİLİŞİM BULUŞMAS
BUGÜN SAAT 16´DA KIZILAYDA BULUŞ
TELEFON DİNLENMESİ NASIL ANLAŞIL
CIA BİZİ DİNLİYOR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!