7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
TURKCELL BÜYÜMEDE AVRUPA BİRİNCİSİTURKCELL BÜYÜMEDE AVRUPA BİRİNCİSİ

Tarih: 2014-02-22

Turkcell, geçen yıl gelirlerini yüzde 9 artırarak 11.4 milyar TL’ye yükseltti ve Avrupa’nın en hızlı büyüyen Telekom şirketi oldu. Şirketin büyümesinde yüzde 38 artan mobil gelirleri etkili oldu.

Geçen yıl, sektör ortalamasının 2 puan üzerinde gelirlerini arttırarak yüzde 9 büyüyen Turkcell, Avrupa’nın en hızlı büyüyen Telekom şirketi oldu. 2013’te 11 milyar 408 milyon TL gelir elde en Turkcell, Avrupa’da yüzde 6 büyümeyle MTS, yüzde 4 büyümeyle de Türk Telekom’un önünde yer aldı.

NET 2.3 MİLYAR KÂR

Turkcell’in büyümesinde yüzde 38 artan mobil internet gelirleri ve yüzde 28 artan grup şirketlerinin katkısı etkili oldu. Grup AVFÖK bir önceki yıla göre yüzde 9 artışla 3.54 milyar TL, net kâr ise yüzde 12’lik artışla 2.33 milyar TL’ye ulaştı. VFÖK (Vergi-Faiz Öncesi Kâr) ise bir önceki yıla göre yüzde 7 artışla 1.95 milyar TL oldu. Turkcell, geçen yıla oranla yüzde 5 daha fazla yatırım yaparak 1.82 milyar TL yatırım miktarına ulaşırken, şirketin bu yılki yatırım hedefi 2.1 milyara yükseldi.

Geçen yıl 849 bin faturalı abone kazanan Turkcell’in abone sayısı Türkiye’de 35.2 milyona ulaştı. Turkcell Grup’un dokuz ülkedeki toplam abone sayısı ise 71.3 milyon oldu. Abone Başı Aylık Ortalama Gelir (ARPU): yüzde 4 artarak 21.7 TL olurken, Abone Başı Aylık Ortalama Kullanım (MoU) ise yüzde 7 büyüyerek aylık 259 dakikaya ulaştı.

10 MİLYON AKILLI KULLANICI

Turkcell’in mobil internet gelirleri yıllık bazda yüzde 38 artarak 1.43 milyar TL oldu. Mobil internet gelirlerinin artmasında yüzde 30’a ulaşan akıllı telefon penetrasyonu etkili oldu. 2013 yılında Turkcell şebekesinde 3 milyon 300 bin abone daha akıllı telefon kullanmaya başladı. Turkcell’in 2013 yılında satışa sunduğu Türkiye’nin ilk yerli tasarım akıllı telefonu ‘Turkcell T40’ ise üç ayda 100 binden fazla sattı.

SUPERONLİNE % 35 BÜYÜDÜ

Gelirleri yıllık bazda yüzde 35 büyüyerek 925 milyon TL’ye ulaşan Turkcell Superonline, fiber interneti 570 bin aboneye ulaştırdı. Şirket 2013 yılındaki AVFÖK marjını ise %70 arttırdı ve 238 milyon TL’lik AVFÖK gerçekleştirdi.

“Akıllı telefon lüks değil”

Toplantıda soruları da yanıtlayan Süreyya Ciliv, dövizde yaşanan yükselişle ilgili bir soruya, “Biz kura göre işimizi yapmıyoruz” diye yanıt verdi. Ciliv, taksit sınırlamasının ise, akıllı telefon satışlarını bir miktar düşürebileceğini söyledi. “Akıllı telefon lüks değil, bu yeni bilgisayar” diyen Ciliv, bilgisayarların Türkiye’ye yayılmasının iyi bir olay olduğunu ve bunun da dikkate alınması gerektiğini ifade etti. Ukrayna’da son günlerde yaşanan gelişmelerin kendilerini üzdüğünü ifade eden Ciliv, yatırım planlarının etkilenmediğini söyledi. Turkcell’in temettü dağıtıp dağıtmayacağına da yanıt veren Ciliv, “Turkcell 2014’te genel kurul yapmayı başarırsa temettü dağıtılacak” dedi. Maliye’nin 527 milyon TL’lik vergi cezasının kendilerini şaşırttığını ifade eden Ciliv, “Uzlaşma istedik, hukuki yola da başvurduk” diye konuştu.

Mobil internet % 93 ucuzladı

Düzenlenen toplantıda Turkcell’in 2013 yılsonu sonuçlarını değerlendiren Genel Müdür Süreyya Ciliv, alınan sonuçlar ile bir kez daha Avrupa’nın en hızlı büyüyen Telekom grubu olmayı başardıklarını söyledi. Mobil internet trafiğinin 3G’nin Türkiye‘ye geldiği 2009 ikinci çeyrek itibariyle 158 kat arttığına işaret eden Ciliv, aynı dönemde internet gelirlerinin yüzde 448 artışla 1 milyar 438 milyon TL’ye, abone başına mobil internet kullanımının da, 65 kat artarak 648 MB’a ulaştığını belirtti. Ciliv, kullanılan MB başına fiyat değişiminin ise dört yılda yüzde 93 gerilediğini vurguladı.

Bu Haber 933 defa okunmuştur.
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
KAPTANER, KÜLTÜR A.Ş. GENEL MÜDÜ
BTK UZMAN YARD. SINAVI BAŞVURULA
SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?
PTT İLE KATAR´A E-İHRACAT YOLU A
BİLGİSAYARINIZDA VİRÜS VAR MI?
VODAFONE´UN 2017 YILI
TURKCELL 2017´NİN ENLERİNİ AÇIKL
BTK´NIN BAYLOCK RAPORU
AÇMA KAPAMA ÜCRETİ KALKTI
KİT´LERDE TAŞERON SORUNU
2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR
DOANY; TELEKOM´UN İMTİYAZI
İPHONE´LARI KASITLI YAVAŞLATAN A
O.UĞUROĞLU FLASH TV. GENEL KOORD
2017´nin EN ÇOK SATAN KİTAPLAR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!