PAUL DOANY YATIRIMA DEVAM EDİYORPAUL DOANY YATIRIMA DEVAM EDİYOR

Tarih: 2014-02-24

Türk Telekom özelleştirmesinden sonra önce Yönetim Kurulu Başkanı, daha sonra Genel Müdür olan Paul Doany, Türk Telekom ile yollarını ayırdıktan sonra Türkiye de yatırım yapmaya devam ediyor. Doany yaptıkları ve yapacakları ile ilgili Akşam gazetesinden Özgül Öztürk’e geniş açıklamalarda bulundu. İşte o açıklamalar…

DOANY, İSTİKBALİ YERİN TAM 2 KİLOMETRE ALTINDA BULDU.

Türk Telekom’un özelleştirilmesinin mimarlarından olan Paul Doany, Türkiye’yi resmen yatırım üssü seçti. Türkiye’de ilk kez EGS yöntemiyle enerji üretecek olan ünlü yönetici, yerin 2 km altından enerji çıkaracak.  

Türk Telekom’un özelleştirilmesinde önemli rol oynayan ve 5 yıl boyunca Türk Telekom’da CEO’luk görevini yürüten Paul Doany Türkiye’de 16 şirket kurdu. Asıl geleceği ise enerjide buldu. 20 ayrı lisansla jeotermale yatırım yapan Doany, Türkiye’de ilk defa Enhanced Geothermal Systems (EGS) ile jeotermal enerji üretecek. Doany, “Bu yöntemle 15 yıl içerisinde cari açık kapatılabilir” dedi.

ARKADAŞLARIM BENİMLE DALGA GEÇTİLER 
- Haririleri T.Telekom’a ikna ettiniz. O süreç nasıl gelişti? 
O dönemde Telsim ve Türk Telekom’un satışı gündemdeydi. Hariri Ailesi dahil herkes Telsim’i istiyordu. Türk Telekom’a yatırım için kendilerini ikna ettim. Arkadaşlarım o dönem “Ölmekte olan sabit operatör işine mi yatırım yapıyorsun” diye dalga geçtiler. Ama ben haklı çıktım. Şimdi Vodafone, Almanya ve İngiltere’de satın alacak sabit operatör arıyor.    

TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ ENERJİDE 
- IT ve teknoloji sektörleri, uzmanı olduğunuz bir alan… Enerji sektörüne neden yatırım yapmak istediniz? 
Enerji Türkiye için çok önemli. Jeotermalde potansiyeli ortaya çıkaracak yatırımlar henüz yapılmadı. Biz, biri Alman, diğeri Türk, alanında uzman 2 araştırma görevlisiyle potansiyeli araştırdık. Avrupa’da sıcak suyun yüzeye en yakın olduğu yer burası.

AVRUPA’DA 50 BİN, TÜRKİYE’DE 4 BİN 
- Bu durum ne gibi avantajlar sağlıyor? 
Fransa’da jeotermale ulaşmak için yeri 4 km kazmak gerek. Bu mesafe İzmir Dikili’de 2 km. EGS'yle su çıkmasa bile derine giderek sıcak kayayı çatlatıyorsunuz. Bunun içine soğuk suyu aktarıp buhardan enerji elde edebiliyorsunuz. Avrupa’da  EGS ile jeotermal maliyeti megawat başına 50 bin dolarken, Türkiye’de ise 4 bin dolar. Bu yöntemle yılda jeotermalden 20 bin megawat enerji üretilebilecek. Bu da 15 yılda cari açığı kapatabileceğimiz anlamına geliyor.

TÜRKİYE'DEKİ MODELİ SATACAĞIZ
- Jeotermal enerji alanında hedefiniz ne? 
İKİ önemli faaliyet alanımız var. Birincisi konvansiyonel yöntemlerle üretim. Bir de EGS. Yani sondaj yaptığınızda aşağıda sıcak su varsa bunun buharından yararlanıp enerji üreteceğiz. Yoksa daha derine inip EGS'yi kullanacağız. Konvansiyonel yöntemle üretimden gelen parayı  EGS'de kullanacağım. 1-1.5 yıl sonra mesaimin çoğunu bu şirkete harcamayı planlıyorum. Burada başarılı olursak bu sistemi ve teknolojiyi Kenya, Endonezya, Filipinler, Yeni Zelanda ve Avustralya gibi ülkelere transfer etmeyi planlıyorum. 

MÜHENDİSLİK YOK, COĞRAFİ AVANTAJINIZ VAR
- Jeotermalde böylesi potansiyel sizce neden yeteri kadar değerlendirilmiyor? 
Çünkü üretim maliyetleri yüksek. Avustralya hükümeti bunu yapan şirketlere 120 milyon dolardan fazla teşvik verdi. Obama döneminde sırf enerji üretmek için 4 milyar dolar harcayıp başarısız olan şirket var. Türkiye’de mühendislik bilgisi yok. Ama coğrafi avantajınız var. Doğal kaynaklarınız var. 

200 BİN ÜYE HEDEFLİYOR
Doany’nin yatırım yaptığı şirketler arasında yer alan TTNET&Avea Mobilexpress CEO’su Zeynep Şener de 2014'e yönelik hedeflerinden bahsetti. Şener, “2014 içerisinde iş ortaklığı yaptığımız firma sayısını artırmayı hedefliyoruz. TTNET, Avea ve Türk Telekom’un öncülüğünde başlattığı SMS'le fatura sistemini elektrik dağıtımı şirketleri başta olmak üzere diğer alanlara da yaymak bulunuyor. 2014 ortası itibariyle üye tabanımızı 200 bin kişiye çıkarmayı hedefliyoruz” dedi. 

Bu Haber 1701 defa okunmuştur.
BORÇ ŞAMPİYONU TELEKOM KÂR ETMİ
TELEKOM KRİZİ MECLİSE TAŞINDI
CEP FATURASINI AZALTMADA 7 ADIM
PTTMESSENGER %100 YABANCI
TELEKOM´U ÇİNLİLER ALIYOR
´YERLİ WHATSAPP´ PTT
BELEDİYE BAŞKANINA ÖZEL PUL
PTT´DEN ´ESNAF KART´A AVANTAJ İM
BÖYLE POSTACILAR DA VAR!
PTT 2000 KİŞİ ALACAK! SON GÜN
BAZ İSTASYONU KURULUMU KOLAYLAŞT
METİN ATALAR´IN ANNESİ VEFAT ETT
TÜRK TELEKOM DEVLETE Mİ DÖNÜYOR?
TÜRK TELEKOM BORÇLARINI YAPILAND
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!