Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
TÜRK TELEKOM İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ!TÜRK TELEKOM İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ!

Tarih: 2014-02-24

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Türk Telekom için araştırma önergesi istedi.

Milliyetçi Hareket Partisi Kocaeli milletvekili Lütfü Türkkan Türk Telekom'un %55 hissesinin 2005 yılında özelleştirme kapsamında Oger Telecom'a devredildiğini söyledi.

Türkkan, "6 milyar 550 milyon Dolar’a gerçekleşen devir, Cumhuriyet tarihinin o dönemde en büyük ihalesiydi. Türkiye Cumhuriyeti'nin en karlı kuruluşlarından birini alan Oger Telecom, Türk Telekom için ödediği ücreti üç yılda çıkardı." diye ekledi.

Türkkan açıklamasına şöyle devam etti:

Lübnan asıllı şirketin sözleşmesi 2026 yılında sona erecek. ‘Sözleşme sona erdiğinde Türk Telekom’u devraldığındaki taşınmazlarla birlikte devretmek zorundadır hükmünü’ kabul etmeyen Oger Telekom sözleşmeye şerh koydu. Türk Haber Sendikası ise şerhin iptali için dava açtı. Mahkeme sendikayı haklı buldu. Şerh mahkeme tarafından iptal edildi. Ancak Arap şirketi mahkemenin kararını hiçe sayarak Türk Telekom'a ait onlarca gayrimenkulü satışa çıkardı. Son olarak Türk Telekom’un Burdur, Çanakkale, Afyonkarahisar, Erzurum, Ağrı, Bursa Van, Karaman ve Konya'da yer alan 16 adet gayrimenkulü için 23 - 31 Ocak 2014 tarihleri arasında kapalı teklif usulüyle ihale yapıldı.

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan da Mahkeme kararının hiçe sayılarak Türk Telekom’a ait gayrimenkullerin satışa çıkarılmasıyla ilgili Anayasa'nın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 104 ve 105. maddesi uyarınca Meclis Araştırması açılmasını istedi.

Türkkan'ın gerekçesi şöyle:

Türk Telekomünikasyon A.Ş.  24 Nisan 1995'te PTT'nin telekomünikasyon ve posta hizmetlerinin birbirinden ayrılması sonucunda, Türkiye'ye telefon hizmetlerini sunmak amacıyla Devlet tarafından kurulmuştur. 2005 yılı Kasım ayında özelleştirme kapsamında şirketin %55 hissesi Lübnan kökenli Oger Telecom'a 21 yıllığına devredilmiştir. 6 milyar 550 milyon Dolar’a gerçekleşen devir, Cumhuriyet tarihinin o dönemde en büyük ihalesi olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti'nin en karlı kuruluşlarından birini, bedelinden çok daha az fiyata alan Oger Telecom, Türk Telekom için ödediği ücreti üç yılda çıkarmış ve kara geçmiştir.

İhale sözleşmesindeki, “Sözleşmenin 2026 yılında sona ermesi veya yenilenmemesi durumunda Türk Telekom, sistemin işleyişini etkileyen tüm teçhizatı bütün fonksiyonlarıyla, çalışır durumda ve taşınmazlarla birlikte kuruma (Türkiye’ye) devreder.” hükmünü Oger Telekom kabul etmedi ve devir sözleşmesine bunu bildiren bir şerh koyarak imzaladı. Bunun üzerine Türk Haber Sendikası bu şerhin iptali için dava açtı. Dava kabul edildi; şerh mahkeme tarafından iptal edildi. Ancak buna rağmen Arap şirketi mahkemenin kararını hiçe sayarak yıllardır Türk Telekom'a ait gayrimenkulleri satmaktadır. 

Son olarak Burdur, Çanakkale, Afyonkarahisar, Erzurum, Ağrı, Bursa, Van, Karaman ve Konya'da yer alan 16 adet gayrimenkulü satışa çıkarılmış, 23 - 31 Ocak 2014 tarihleri arasında kapalı teklif usulüyle ihale yapılmıştır.  Yıllardır yargı kararlarını hiçe sayan bu şirket açıkça suç işlemektedir. Bu şirket yargı kararlarını kimlerden aldığı güçle çiğnemektedir? Ayrıca hisselerinin yüzde 99,5 hissesi Dubai'deki bir şirkete ait olduğu iddia edilmekte ve bu şirketin ortakları arasında da Türklerin olduğu öne sürülmektedir.

Bu Haber 1816 defa okunmuştur.
ULAŞTIRMA BAKANI; TT EL DEĞİŞTİR
TELEKOMUN HİSSE YAPISI
KAREL İLE T.TELEKOM ARASINDA İŞB
KURUMLAR VERGİSİNDE TELEKOMUN AD
TELEKOM`DA BORÇ KRİZİ ÇALIŞAN KR
TÜRK TELEKOM’U GERİ ALACAK MISIN
TÜRK TELEKOM DA KİMLER KAZANIYOR
ORGANİZASYON DEĞİŞİKLİĞİNE ELEŞT
YÖNETİCİLERE EMEKLİLİK TEŞVİKİ
T.TELEKOM´DA BÜYÜK DEĞİŞİKLİK
TÜRK TELEKOMDA BÖLGE MÜDÜRLERİ D
GÜNEY 1 BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNE ALKIŞ
BÖYLE KAZIK YEMEDİK
TÜRK TELEKOM ... YİNE DE ZARARDA
TÜRK TELEKOM ZARARDA !
MUSTAFA ŞENLİ DİREKTÖRLÜĞE ATAND
YAKUP ÖZTUNÇ TT GENEL MD. YARD.
DARBE GÜNÜ TELEKOM BİNASININ İŞG
TÜRK TELEKOM´U AKİS DENETİ
T.TELEKOM´DAN BORÇ UZATIMI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!