DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
TÜRK TELEKOM İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ!TÜRK TELEKOM İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ!

Tarih: 2014-02-24

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Türk Telekom için araştırma önergesi istedi.

Milliyetçi Hareket Partisi Kocaeli milletvekili Lütfü Türkkan Türk Telekom'un %55 hissesinin 2005 yılında özelleştirme kapsamında Oger Telecom'a devredildiğini söyledi.

Türkkan, "6 milyar 550 milyon Dolar’a gerçekleşen devir, Cumhuriyet tarihinin o dönemde en büyük ihalesiydi. Türkiye Cumhuriyeti'nin en karlı kuruluşlarından birini alan Oger Telecom, Türk Telekom için ödediği ücreti üç yılda çıkardı." diye ekledi.

Türkkan açıklamasına şöyle devam etti:

Lübnan asıllı şirketin sözleşmesi 2026 yılında sona erecek. ‘Sözleşme sona erdiğinde Türk Telekom’u devraldığındaki taşınmazlarla birlikte devretmek zorundadır hükmünü’ kabul etmeyen Oger Telekom sözleşmeye şerh koydu. Türk Haber Sendikası ise şerhin iptali için dava açtı. Mahkeme sendikayı haklı buldu. Şerh mahkeme tarafından iptal edildi. Ancak Arap şirketi mahkemenin kararını hiçe sayarak Türk Telekom'a ait onlarca gayrimenkulü satışa çıkardı. Son olarak Türk Telekom’un Burdur, Çanakkale, Afyonkarahisar, Erzurum, Ağrı, Bursa Van, Karaman ve Konya'da yer alan 16 adet gayrimenkulü için 23 - 31 Ocak 2014 tarihleri arasında kapalı teklif usulüyle ihale yapıldı.

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan da Mahkeme kararının hiçe sayılarak Türk Telekom’a ait gayrimenkullerin satışa çıkarılmasıyla ilgili Anayasa'nın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 104 ve 105. maddesi uyarınca Meclis Araştırması açılmasını istedi.

Türkkan'ın gerekçesi şöyle:

Türk Telekomünikasyon A.Ş.  24 Nisan 1995'te PTT'nin telekomünikasyon ve posta hizmetlerinin birbirinden ayrılması sonucunda, Türkiye'ye telefon hizmetlerini sunmak amacıyla Devlet tarafından kurulmuştur. 2005 yılı Kasım ayında özelleştirme kapsamında şirketin %55 hissesi Lübnan kökenli Oger Telecom'a 21 yıllığına devredilmiştir. 6 milyar 550 milyon Dolar’a gerçekleşen devir, Cumhuriyet tarihinin o dönemde en büyük ihalesi olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti'nin en karlı kuruluşlarından birini, bedelinden çok daha az fiyata alan Oger Telecom, Türk Telekom için ödediği ücreti üç yılda çıkarmış ve kara geçmiştir.

İhale sözleşmesindeki, “Sözleşmenin 2026 yılında sona ermesi veya yenilenmemesi durumunda Türk Telekom, sistemin işleyişini etkileyen tüm teçhizatı bütün fonksiyonlarıyla, çalışır durumda ve taşınmazlarla birlikte kuruma (Türkiye’ye) devreder.” hükmünü Oger Telekom kabul etmedi ve devir sözleşmesine bunu bildiren bir şerh koyarak imzaladı. Bunun üzerine Türk Haber Sendikası bu şerhin iptali için dava açtı. Dava kabul edildi; şerh mahkeme tarafından iptal edildi. Ancak buna rağmen Arap şirketi mahkemenin kararını hiçe sayarak yıllardır Türk Telekom'a ait gayrimenkulleri satmaktadır. 

Son olarak Burdur, Çanakkale, Afyonkarahisar, Erzurum, Ağrı, Bursa, Van, Karaman ve Konya'da yer alan 16 adet gayrimenkulü satışa çıkarılmış, 23 - 31 Ocak 2014 tarihleri arasında kapalı teklif usulüyle ihale yapılmıştır.  Yıllardır yargı kararlarını hiçe sayan bu şirket açıkça suç işlemektedir. Bu şirket yargı kararlarını kimlerden aldığı güçle çiğnemektedir? Ayrıca hisselerinin yüzde 99,5 hissesi Dubai'deki bir şirkete ait olduğu iddia edilmekte ve bu şirketin ortakları arasında da Türklerin olduğu öne sürülmektedir.

Bu Haber 1687 defa okunmuştur.
MUSTAFA ŞENLİ DİREKTÖRLÜĞE ATAND
YAKUP ÖZTUNÇ TT GENEL MD. YARD.
DARBE GÜNÜ TELEKOM BİNASININ İŞG
TÜRK TELEKOM´U AKİS DENETİ
T.TELEKOM´DAN BORÇ UZATIMI
TÜRK TELEKOM NEDEN ZARAR ETTİ?
TÜRK TELEKOM VE PTT GÜÇ BİRLİĞİ
TÜRK(?) TELEKOM´DAN İLGİNÇ AFİŞL
BANKALARDAN SAUDİ TELEKOM´A RET.
TTNET HAKKINDA SORUŞTURMA
TÜRK TELEKOM’DA ÜST DÜZEY ATAMAL
CEP TELEFONUNDA NEDEN AVEA YAZMI
AVEA´YA 184 MİLYON LİRALIK
TÜRK TELEKOM ÜST YÖNETİMİ
T.T.´DA GENEL MÜDÜR YARDIMCILIĞI
TÜRK TELEKOMUN MEVCUT YÖNETİCİLE
T.TELEKOMDA YÖNETİM DEĞİŞİKLİĞİ
OJER BORSADAKİ TELEKOM HİSSELERİ
TT GENEL MÜDÜR YARDIMCI İSTİFA E
TÜRK TELEKOM’DA FET֒DEN GÖZALTI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!