DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
İNTERNET YASAĞI OPERA İLE AŞILIYOR İDDİASIİNTERNET YASAĞI OPERA İLE AŞILIYOR İDDİASI

Tarih: 2014-02-25

Opera web tarayıcısının 'turbo' özelliği kullanılarak, sansürlenmiş ve erişime engellenmiş sitelere Türkiye'den kolayca ulaşılabileceğini açıklandı.

Bilişim Hakları (Cyber Rights) adlı bir internet sitesi, kullanıcılara Türkiye'deki internet yasaklarını aşmak için Opera adlı tarayıcı programı kullanmalarını tavsiye etti. İnternet kullanıcılarını özgürlüklerini savunmayı amaçlayan sitenin yöneticileri, bu çağrıyı 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü günü nedeniyle yaptıklarını açıkladı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Yaman Akdeniz, Opera web tarayıcısının "turbo" özelliği kullanılarak, sansürlenmiş ve erişime engellenmiş sitelere Türkiye’den kolayca ulaşılabileceğini açıkladı. Opera programının turbo özelliği, web dolaşımını hızlandırıyor. Tarayıcı bu hızlandırmayı yaparken, sıkıştırılmış internet sayfalarını ülke dışında yer alan bir sunucu üzerinden indirebiliyor.

Kazaklar başlattı

Nisan ayı içinde Reuters haber ajansı Opera programının Kazakistan’da internet sansürünü delme amaçlı kullanıldığını haber vermişti.

Opera web tarayıcısının bu özelliklerini geçen hafta Kazakistan’da Avrasya Medya Forumu'nda test ettiğini söyleyen Yaman Akdeniz, Türkiye’de de bu yolla, erişime engellenmiş yüzlerce siteye kolaylıkla ulaşıldığını söyledi. Buna göre 'erişime engellenmiş yüzlerce siteye Firefox veya diğer tarayıcılar üzerinden ulaşılamazken Opera’nın turbo modunda aynı sitelere rahatlıkla girilebiliyor.'

Buna rağmen YouTube’a bu yolla da girilemiyor. Opera'nın mobil tabanlı web tarayıcısı aracılığıyla da Türkiye’deki sansür delinebiliyor.

Last.fm yasağı AİHM'de

Erişim engelleme kararlarının Türk kullanıcılarının erişim, bilgi edinme ve bilgi paylaşma haklarını ihlâl ettiğini söyleyen Bilişim Hakları adlı sitenin kurucusu Prof. Dr. Yaman Akdeniz, yargı yoluyla da sansürle mücadele etmeye devam edeceğini söyledi.

Akdeniz, bu kapsamda müzik paylaşım sitesi Last.fm'e uygulanan erişim engelleme kararını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıdı.

Strasbourg'daki mahkemeye yapılan başvuruda "Web 2.0 tabanlı topluluklar ve bu toplulukları barındıran web sitelerine ‘süresiz olarak’ erişim yasağının getirilmesi Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 10. maddesine bir müdahale niteliğindedir" açıklaması yer alıyor.

 

t24.com.tr

Bu Haber 855 defa okunmuştur.
DÜNYA TELEKOMÜNİKASYON GÜNÜ
AKILLI KÖYÜN HAYALCİ KADINI
WannaCary VİRÜSÜNE ESİR OLMAYIN
SİBER SALDIRILARA DİKKAT
TÜRKİYE VE 73 ÜLKEYE SİBER SALDI
WHATSAPP KAPANACAK SÖYLENTİSİ
İNTERNETTE GECE KOTASI YOK ARTIK
GELECEĞİ YAZAN KADINLAR PROJESİ
BTK UYARDI... AMAN DİKKAT!
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!