7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERDE BİLİŞİM… GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERDE BİLİŞİM…

Tarih: 2014-03-05

Gelişmekte olan ülkeler bilişim teknolojileri açığını nasıl kapatıyor?

Gelişmekte olan ülkeler sürekli ilerleyen teknolojinin güncellenmesi sorunuyla nasıl başa çıkıyor? Televizyon her yere ulaşmayı başardı mı? Peki, yaşlı insanlar internet ile tanışmaya başladı mı? Birleşmiş Milletler’in son yayınladığı bir raporun da belirttiği gibi, dijital teknolojiye ulaşma hala kürenin tamamı için söz konusu değil. Bilişim teknolojilerinin en önemli ekonomik büyüme faktörü olduğu günümüzde, gelişmekte olan ekonomiler bilgisayar teknolojilerini iyileştirmek için elinden geleni yapıyor.

Hindistan’ın kuzeyinde Hariana kasabasında bir radyo programı çocukları eğlendirmekten fazlasını yapıyor. “Galli Galli Sim Sim” isimli radyo şovunu, Sohrab canlı olarak dinleyicilerine sunuyor. Programın içeriği bir dönem Türkiye televizyonlarında da ilgiyle izlenen, Amerikan yapımı Susam Sokağı’nın Hindistan versiyonu. Her programdan sonra aileler ve çocuklar ele alınan konuyu tartışarak hikâyelerden dersler çıkarmaya çalışıyor. Özellikle çocuklar arasında oldukça popüler olan program, devlet okullarında eğitim amaçlı kullanılıyor. “Galli Galli Sim Sim” programı “Radiophone” projesinin bir ürünü. Proje, ülke nüfusunun önemli bir kısmının yaşadığı kırsal kesimler ile şehirler arasındaki eğitim açığını kapatmayı amaçlıyor.

Riobamba kenti 200 bin nüfusu ile Ekvador’da, tarım sektörünün başı çeken bölgelerinden birinde yer alıyor. Buna rağmen okullaşma ve eğitim, şehir açısından büyük bir öneme sahip. Şehir birçok üniversiteye ev sahipliği yapıyor. Chimborazo Teknik Üniversitesi’nde Profesör Eduardo Villa sessiz bir devrim başlattı. Yaklaşık 10 yıldır e-öğrenme tekniklerini uyguluyor. Profesör Villa, e-öğrenme için üç şartı öne sürüyor. İlk olarak öğretmenlerin isteği ve iradesi. İkincisi laboratuarlar. Son olarak ise eğitmen ve öğrencilerin yaratıcı düşünme kabiliyetleri. Villa hem öğrencilere açık sanal sınıflarda ücretsiz dersler veriyor, hem de çalışma arkadaşlarına e-öğrenme metotlarını tanıtıyor. Öğrenciler ders esnasında internete girebiliyor, anlamadığı noktaları gözden geçirebiliyor ve Sınav Zamanı gibi özel geliştirilen programları kullanabiliyor. Böylece öğrenme aşamasında daha fazla materyali kullanma fırsatına sahip oluyorlar.

Çoğumuz büyük anne ve dedelerimizin okuduğu kitaplarla büyüdük. Fakat bugünlerde büyüklerimiz de alışkanlıklarını değiştirdi. Artık e-posta gönderiyorlar ve forumlara takılıyorlar. Costa Rica’nın Cañas kasabasında yaşayan Bayan Socorro 72 yaşında. Geniş bir aileye sahip. 17 torunu ve 6 torunun çocuğu ile üç kuşağa birden büyük annelik ediyor. Dört bir yana dağılan çocukları ve torunları ile sürekli iletişim halinde olmanın tek bir yolu var. Bilgisayar ve internet. Geç yaşında bilişim teknolojileri ile tanışan ve üstesinden gelmeyi başaran Bayan Socorro’nun tek bir sloganı var: “Öğrenmenin yaşı yoktur”.

Bayan Scorro, Cañas’ın Akıllı Toplum Merkezi’ne adım atmasıyla değişir. Merkez, ülkede bulunan 256 bilişim teknolojileri laboratuvarlarından biri. Bu merkezlerde yaşı geçkin insanlara yeni teknolojiler öğretiliyor. Bilgisayarda metin düzenleme, internette sörf yapma ve dahası kendi web siteni açma ve yönetme, Scorro gibi büyük anne ve dedelerin yeni alışkanlıkları olarak öne çıkıyor.


tr.euronews.com

Bu Haber 1511 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!