Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
İNTERNET LÜKS DEĞİL ALINAN VERGİ DÜŞSÜNİNTERNET LÜKS DEĞİL ALINAN VERGİ DÜŞSÜN

Tarih: 2014-03-05

TOBB tarafından düzenlenen Sektörel Ekonomi Şurası’nda sektörlerin sorunları masaya yatırıldı. Raporda, “Bilişim lüks ürün kategorisinden çıkarılıp vergisi indirilsin” denildi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) ev sahipliğinde düzenlenen 7. Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası’nda, şirketlerin yaşadığı ekonomik sıkıntılar konusunda çarpıcı tespitler yer aldı. Şurada açıklanan raporda, bankacılıktan teknolojiye, gıdadan eğitime, taşımacılıktan hayvancılığa kadar birçok sektörün çözüm bekleyen sorunlarına yer verildi.

‘Taksit sınırı vurdu’

Bilgisayar ve iletişim teknolojileri: Türkiye’deki en büyük 1000 sanayi kuruluşundan 21’ini bilgisayar ve iletişim şirketleri temsil ediyor, bilgisayar ve iletişim işletmeleri, vergiler nedeniyle istenen pazar büyüklüğüne ulaşamıyor.

Şura raporunda, “Yüksek hızlı genişbant internete uygulanan vergi azaltılmalı. 1 TL vergilendirme 5 TL ekonomik kayba yol açmaktadır. Bilişim temel ihtiyaç kabul edilerek lüks tüketim kategorisinden çıkarılmalı ve KDV indirimi sağlanmalıdır” denildi.

Şurada, cep telefonunda kredi kartına taksit yasağında geri adım istenerek, “Büyük mağazalar, mağazaları içinde banka şubesi açarak kredi kullandırılması gibi farklı yöntemlerle kredi kartına taksit sınırlandırmasını aşmaya çalışmaktadır. Bu imkânı olmayan diğer mağazalar ise büyük ciro kaybına uğramaktadır” denildi.

Vergi üstüne vergi

Bilgisayarda KDV oranı yüzde 18 olarak uygulanıyor. Sektör ise KDV oranının okullarda kullanılan kalem ve defterdeki gibi yüzde 8’e çekilmesini istiyor. Geniş bant internette de yüzde 18 Katma Değer Vergisi (KDV) ve yüzde 15 Özel İletişim Vergisi alınıyor.

Kablosuz ve mobil internet kullanıcılarından da yüzde 5’lik Özel İletişim Vergisi tahsil ediliyor. Cep telefonunda da sadece 120 lira ÖTV’ye gidiyor. Bilişim vergilerinin “lüks tüketim” yerine ihtiyaç kapsamında değerlendirilip ona göre vergilendirilmesi talep ediliyor.

Güven ortamı güçlenmeli’

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “Ülkemizdeki güven ortamının kıymetini mutlaka bilmemiz ve güçlendirilmesiyle ilgili ne gerekiyorsa yapmamız gerekiyor” dedi.

Babacan, 7. Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası’nda yaptığı konuşmada, ekonominin olmazsa olmaz unsurlarının “siyasi istikrar ve güven ortamı” olduğunu söyledi. Babacan, “Hiçbir yolsuzluğun üzerinin örtülmemesi ve buna müsamaha gösterilmemesi gerekiyor” dedi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, “Aynı gemide olduğumuzu söylemenin en güzel zamanı. Kriz fırsatçılığı ve kolaycılığına kaçmadan, sadece iyi gün değil, kötü gün dostu da olduğunuzu göstermenin tam da zamanı” diye konuştu.

RAPORDAN BAŞLIKLAR

Bankacılık:

Her 1000 TL’lik Kurumlar Vergisi’nin 105 TL’sini bankacılık sektörü ödüyor. Vergiler nedeniyle aracılık maliyeti yükseliyor, finansal işlemlerin riskleri artıyor ve talepleri yurtdışına kayıyor.  BSMV, KKDF kaldırılmalı.

Eğitim:

Türkiye’de 5 bin 317 özel okul, 3 bin 639 özel dershane bulunuyor. Dersanelerin kaldırılmasıyla 3 binden fazla kurum kapanacak, 1 milyarlık yatırım heba olacak, 60 binden fazla insan işsiz kalacak, öğrenciler, denetim dışı özel ders almaya yönelecek, kayıt dışılık artacak. Dönüşüm gönüllü olmalı.

Gıda:

Uzman olmayan kişilerin medyada tüketiciyi olumsuz yönde etkileyecek yanlış ve/veya taraflı konuşmaları nedeniyle gıda mevzuatına uygun üretim yapan sanayiciler zor duruma düşmekte, tüketiciler ise yanıltılmaktadır.

İlaç:

Türkiye’de üretilen ve katma değer sağlayan birçok ilacın yerine hiç bir katma değeri olmayan ithal ürünler kamu tarafından alınmaktadır. Türkiye’de üretilmesi mümkün olan birçok ilaç ithal edilmekte.

Hayvancılık:

Piyasadaki hayvan sayısı, ihtiyacı karşılayamadığı için besi işletmelerinde kapasite kullanım oranı yüzde 50’nin altına kadar düşmüştür.

Taşımacılık:

Taşımacılıktaki zorunlu sigorta bedelleri sektörü zorlamaktadır. Manevi tazminatlar nedeniyle çok büyük ekonomik kayıplar yaşanmakta ve uzun süren davalar nedeniyle iflaslarla karşı karşıya kalınmaktadır.

Bu Haber 1869 defa okunmuştur.
MURAT MURATOĞLU´NUN MUHTEŞ
SAKLIKENT KANYONU.
BANKALARIN FAİZ KARTELİNE CEZA
A.KADİR KEKLİK VEFAT ETTİ
EMRİN OLUR MUHTEREM SENDİKACI
MAVİ BALİNA OYNAYAN İBRAHİM İNTİ
TEBLİGATLAR DAHA ÇABUK ULAŞACAK
İKİNCİ EL ARAÇTA PTT DESTEĞİ
ATAM KOF KAFALAR ANLAYAMAZ SENİ
ONLARIN BORÇ FAİZLERİ SİLİNECEK
TÜRKİYE’NİN 1/4´ü ONLİNE A
PTT´DE ŞEF SINAVI İPTAL EDİLDİ
YAANİ İNDİRİLME REKORU KIRIYOR
ATATÜRK OLDUĞU İÇİN
LEYLA SERPİL’İN “ŞŞŞŞT!” ROMANI
SERDAR KUZULOĞLU GÖZALTINDA
BİR TUŞLA YAŞLILARA ÖZEL DESTEKL
WHATSHAPP İÇİN BİR İPUCU
CUMHURİYETİMİZİN 94. YILI KUTLU
YERLİ ARAMA MOTORU: YAANİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!