7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
İNTERNET LÜKS DEĞİL ALINAN VERGİ DÜŞSÜNİNTERNET LÜKS DEĞİL ALINAN VERGİ DÜŞSÜN

Tarih: 2014-03-05

TOBB tarafından düzenlenen Sektörel Ekonomi Şurası’nda sektörlerin sorunları masaya yatırıldı. Raporda, “Bilişim lüks ürün kategorisinden çıkarılıp vergisi indirilsin” denildi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) ev sahipliğinde düzenlenen 7. Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası’nda, şirketlerin yaşadığı ekonomik sıkıntılar konusunda çarpıcı tespitler yer aldı. Şurada açıklanan raporda, bankacılıktan teknolojiye, gıdadan eğitime, taşımacılıktan hayvancılığa kadar birçok sektörün çözüm bekleyen sorunlarına yer verildi.

‘Taksit sınırı vurdu’

Bilgisayar ve iletişim teknolojileri: Türkiye’deki en büyük 1000 sanayi kuruluşundan 21’ini bilgisayar ve iletişim şirketleri temsil ediyor, bilgisayar ve iletişim işletmeleri, vergiler nedeniyle istenen pazar büyüklüğüne ulaşamıyor.

Şura raporunda, “Yüksek hızlı genişbant internete uygulanan vergi azaltılmalı. 1 TL vergilendirme 5 TL ekonomik kayba yol açmaktadır. Bilişim temel ihtiyaç kabul edilerek lüks tüketim kategorisinden çıkarılmalı ve KDV indirimi sağlanmalıdır” denildi.

Şurada, cep telefonunda kredi kartına taksit yasağında geri adım istenerek, “Büyük mağazalar, mağazaları içinde banka şubesi açarak kredi kullandırılması gibi farklı yöntemlerle kredi kartına taksit sınırlandırmasını aşmaya çalışmaktadır. Bu imkânı olmayan diğer mağazalar ise büyük ciro kaybına uğramaktadır” denildi.

Vergi üstüne vergi

Bilgisayarda KDV oranı yüzde 18 olarak uygulanıyor. Sektör ise KDV oranının okullarda kullanılan kalem ve defterdeki gibi yüzde 8’e çekilmesini istiyor. Geniş bant internette de yüzde 18 Katma Değer Vergisi (KDV) ve yüzde 15 Özel İletişim Vergisi alınıyor.

Kablosuz ve mobil internet kullanıcılarından da yüzde 5’lik Özel İletişim Vergisi tahsil ediliyor. Cep telefonunda da sadece 120 lira ÖTV’ye gidiyor. Bilişim vergilerinin “lüks tüketim” yerine ihtiyaç kapsamında değerlendirilip ona göre vergilendirilmesi talep ediliyor.

Güven ortamı güçlenmeli’

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “Ülkemizdeki güven ortamının kıymetini mutlaka bilmemiz ve güçlendirilmesiyle ilgili ne gerekiyorsa yapmamız gerekiyor” dedi.

Babacan, 7. Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası’nda yaptığı konuşmada, ekonominin olmazsa olmaz unsurlarının “siyasi istikrar ve güven ortamı” olduğunu söyledi. Babacan, “Hiçbir yolsuzluğun üzerinin örtülmemesi ve buna müsamaha gösterilmemesi gerekiyor” dedi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, “Aynı gemide olduğumuzu söylemenin en güzel zamanı. Kriz fırsatçılığı ve kolaycılığına kaçmadan, sadece iyi gün değil, kötü gün dostu da olduğunuzu göstermenin tam da zamanı” diye konuştu.

RAPORDAN BAŞLIKLAR

Bankacılık:

Her 1000 TL’lik Kurumlar Vergisi’nin 105 TL’sini bankacılık sektörü ödüyor. Vergiler nedeniyle aracılık maliyeti yükseliyor, finansal işlemlerin riskleri artıyor ve talepleri yurtdışına kayıyor.  BSMV, KKDF kaldırılmalı.

Eğitim:

Türkiye’de 5 bin 317 özel okul, 3 bin 639 özel dershane bulunuyor. Dersanelerin kaldırılmasıyla 3 binden fazla kurum kapanacak, 1 milyarlık yatırım heba olacak, 60 binden fazla insan işsiz kalacak, öğrenciler, denetim dışı özel ders almaya yönelecek, kayıt dışılık artacak. Dönüşüm gönüllü olmalı.

Gıda:

Uzman olmayan kişilerin medyada tüketiciyi olumsuz yönde etkileyecek yanlış ve/veya taraflı konuşmaları nedeniyle gıda mevzuatına uygun üretim yapan sanayiciler zor duruma düşmekte, tüketiciler ise yanıltılmaktadır.

İlaç:

Türkiye’de üretilen ve katma değer sağlayan birçok ilacın yerine hiç bir katma değeri olmayan ithal ürünler kamu tarafından alınmaktadır. Türkiye’de üretilmesi mümkün olan birçok ilaç ithal edilmekte.

Hayvancılık:

Piyasadaki hayvan sayısı, ihtiyacı karşılayamadığı için besi işletmelerinde kapasite kullanım oranı yüzde 50’nin altına kadar düşmüştür.

Taşımacılık:

Taşımacılıktaki zorunlu sigorta bedelleri sektörü zorlamaktadır. Manevi tazminatlar nedeniyle çok büyük ekonomik kayıplar yaşanmakta ve uzun süren davalar nedeniyle iflaslarla karşı karşıya kalınmaktadır.

Bu Haber 1895 defa okunmuştur.
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
KAPTANER, KÜLTÜR A.Ş. GENEL MÜDÜ
BTK UZMAN YARD. SINAVI BAŞVURULA
SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?
PTT İLE KATAR´A E-İHRACAT YOLU A
BİLGİSAYARINIZDA VİRÜS VAR MI?
VODAFONE´UN 2017 YILI
TURKCELL 2017´NİN ENLERİNİ AÇIKL
BTK´NIN BAYLOCK RAPORU
AÇMA KAPAMA ÜCRETİ KALKTI
KİT´LERDE TAŞERON SORUNU
2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR
DOANY; TELEKOM´UN İMTİYAZI
İPHONE´LARI KASITLI YAVAŞLATAN A
O.UĞUROĞLU FLASH TV. GENEL KOORD
2017´nin EN ÇOK SATAN KİTAPLAR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!