7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
CEPLERİNE PARA BİLE KOYMUŞLARCEPLERİNE PARA BİLE KOYMUŞLAR

Tarih: 2014-03-23

Hüseyin ÖZAY

 

AKP’li Canikli’nin, “Meclis’e gelirse duman oluruz” dediği Sayıştay raporunda şok tespit: 10 elektrik şirketi özelleştirilirken hesaplarında, devletin 171 milyon lirası unutulmuş.

AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın özel kalem müdürü Hasan Doğan arasında geçtiği iddia edilen ses kaydı ile Türk siyasi hayatına giren Sayıştay’ın “duman oluruz” raporlarından ilginç usulsüzlükler çıktı.

Sayıştay’ın hazırladığı 2012 yılı TEDAŞ raporunda; son beş yıl içinde özelleştirmesi tamamlanan 10 elektrik dağıtım şirketinin kasasındaki 171.3 milyon liralık kaynağın şirketlerin yeni sahibine bırakıldığı vurgulandı. Raporda; bu miktarın 15.1 milyon lirasının Aksa’nın aldığı Fırat Elektrik’te, 30.2 milyon lirasının da Cengiz İnşaat’ın aldığı Meram Elektrik’te kaldığı kaydedildi. Rapora göre devlet; elektrik dağıtım özelleştirmelerinde holdinglere adeta “üste para vermiş” oldu.

Enerji özelleştirmelerinde devletin “üste” para verme uygulaması Sayıştay Başkanlığı’na bağlı denetçilerin elektrik dağıtım şirketlerinin hesaplarında yaptığı incelemelerde ortaya çıktı. Sayıştay’ın son olarak hazırladığı ve AKP yöneticilerinin “duman oluruz” dediği raporlar arasında yer alan TEDAŞ’ın 2012 yılı raporunda 10 dağıtım bölgesi değerlendirmeye alındı. Sayıştay’ın 2012 yılı raporunda; Başkent, Sakarya, Osmangazi, Çamlıbel, Uludağ, Çoruh, Yeşilırmak, Trakya, Fırat ve Meram Elektrik şirketlerinin özelleştirilmesi sırasında hesaplarda toplam 171.3 milyon lira kaldığı kaydedildi.

MERAM’DA 30 MİLYON LİRA

Raporda yer alan bilgilere göre; 171.3 milyon liranın 126 milyon lirası, Başkent, Sakarya, Osmangazi, Çamlıbel, Uludağ, Çoruh, Yeşilırmak ve Trakya şirketlerine ait bulunuyor. Son dönemde adı Sabah ve ATV’nin satış fezlekesinde geçen Cengiz İnşaat’ın sahibi Mehmet Cengiz ile Alarko’nun satın aldığı Meram Dağıtım Şirketi’nin kasasında ise 30.2 milyon lira kalırken, yine Kazancı Holding’e ait Aksa Elektrik’in aldığı Fırat Elektrik Dağıtım şirketinin kasasında 15.1 milyon lira kaldı. Böylece, elektrik dağıtım özelleştirmeleri sırasında ihaleyi kazanan firmalara üste para verilmiş oldu.

BAKANLIK: YAPACAK BİR ŞEY YOK

Sayıştay raporunda, kasada kalan paralarla ilgili olarak TEDAŞ’ın yanısıra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın da soruşturma başlattığı hatırlatıldı. Bu soruşturma sonuçları hakkında bilgi veren Sayıştay denetçileri; gerek TEDAŞ’ın gerek Bakanlık Teftiş Kurulu’nun yaptığı incelemeler sonucunda “paraların iadesinin mümkün olmadığı” yönünde görüş bildirildiğine dikkat çekti. Böylece, dosyalar kapatılmış oldu.

PARALAR KASADA NASIL KALDI

ELEKTRİK dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesinde yaşanan üste para verme uygulaması, dağıtım şirketlerinin elektrik tahsilâtlarının repo hesaplarında değerlendirilmesinden kaynaklandı. Örneğin, Mart ayında yapılan tahsilâtlar bir sonraki ayda şirketlere aktarılıyor. Bu para bankalarla yapılan anlaşmaya göre repoda tutuluyor. Devir teslim sırasında ise cari aydaki tahsilâtlar dikkate alınmadı. Böylece şirketlerin, bankalardaki hesaplarında bulunan mevduatlar yeni sahiplere kalmış oldu. Sayıştay denetçileri ise, söz konusu mevduatların devlete kalması gerektiği görüşünü savunuyor.

Şaban Cemil Kazancı (soldan dördüncü), enerji ihalelerindeki yolsuzluk davasında hapis cezası almıştı. Kamunun enerji ihalelerinde yolsuzluk yapıldığı gerekçesi ile Ankara’da görülen davada mahkeme, Aksa Enerji’nin patronu Şaban Cemil Kazancı’ya 3 yıl 4 ay hapis cezası verdi. Ayrıca Cemil Kazancı şirket yönetimlerine girmekten men edildi. Karar daha sonra Yargıtay’a götürüldü.

Bu Haber 1115 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!