EKONOMİK BAŞARISI GAYRİMİLLİ!EKONOMİK BAŞARISI GAYRİMİLLİ!

Tarih: 2014-04-07

Başbakan’ın, Twitter’ın açılmasının ardından Anayasa Mahkemesi’ne yönelik sözleri tartışma çıkardı. Erdoğan, Twitter kararına ‘gayrimilli’ derken, sandık başarısının ardında rekor düzeyde özelleştirme ve dış yatırım var.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Anayasa Mahkemesi’nin verdiği Twitter’ı açma kararını, kurmaylarına benzer şekilde “Millî çıkarlara uymayan, gayrimilli” olarak nitelemesi şaşkınlık yaratırken, AKP’nin son 12 yıllık çizgisinin yeniden sorgulanmasına yol açtı. Bugün Twitter kararı nedeniyle AYM’yi “gayrimilli’ olmakla suçlayan Erdoğan, sandıktaki başarısını AB uyum yasaları ile ekonomideki “yabancı sermaye ve özelleştirme” odaklanmasına borçlu.

Erdoğan döneminde Türkiye; AB’ye uyum yasaları konusunda hızla yol alırken, özelleştirme ve yabancı sermaye yatırımları konusunda rekor kırıldı. Yabancılara gayrimenkul satışının önü açıldı ve bu konuda sermaye girişinin önündeki mütekabiliyet ilkesini kaldıran yasalar devreye girdi. Böylece Türkiye vatandaşlarına gayrimenkul satmayan ülkelerin vatandaşları Türkiye’de toprak satın alabilir duruma geldi. AB kurallarıyla desteklenen yabancı sermaye girişi, ekonomide hızlı bir kalkınma yaratarak kişi başı geliri 3 bin 500 dolardan 10 bin 800 dolara yaklaştırdı. Milyonlarca kişiye iş yaratıldı.

Rakamlara bakıldığında; Erdoğan’ın ekonomik alanda, iç siyasette tekrar söylemlerinin merkezine oturttuğu “Milli Görüş” çizgisinin uzağında olduğu görülüyor. Erdoğan’ın iktidara gelmesinin ardından özelleştirmede çığır açılırken, birbiri ardına rekorlar kırıldı. Öyle ki 1986-2003 döneminde yapılan toplam özelleştirme tutarı 8.2 milyar dolar düzeyindeyken, söz konusu rakam 2004-2014 döneminde 51 milyar doları geçti. Yani Erdoğan 1986-2003 döneminde yapılan özelleştirmelerin altı katından daha fazla satış gerçekleştirdi. Bu kapsamda 60’ın üzerinde kamu şirketi elden çıkarıldı. Bu kuruluşlara ait taşınmazlar da ayrıca satıldı. Türk Telekom ve THY gibi şirketler blok satış ve borsada halka arz yöntemleriyle özelleştirilirken, yönetime yabancı ortaklar alındı. Türk Telekom’da Lübnanlı Hariri ailesi etkin hale getirildi, THY’nin yönetimine ise ünlü yatırımcı Mark Mobius yerleşti. Kamu bankalarının halka arzlarıyla Körfez ve Batı’dan büyük sermayeler çekildi. Özelleştirme gelirleriyle bütçe açıkları kapatıldı, Erdoğan’ın temel oy depolarından biri hâline gelen dar gelirlilere sosyal yardım ve ücretsiz sağlık hizmetinin yolu açıldı.

YABANCI SERMAYEYE KUCAK AÇTI

Başbakan Erdoğan’ın gayrimilli bir başka başarısı da uluslararası sermaye girişi konusunda yaşandı. 2002 yılı sonunda Türkiye’deki yabancı sermaye miktarını gösteren Net Yatırım Pozisyonu 85.5 milyar dolar açık verirken, bu tutar 2012 yılında 420.7 milyar dolara çıktı. Geçen yıl ise 390.4 milyar dolara indi. Yani Erdoğan döneminde doğrudan yatırım, portföy girişi, banka ve reel sektör şirketlerinin yurtdışından aldığı borç tutarı tam 4.6 kat arttı. Cumhuriyet döneminde çekilen tüm yabancı sermayeye 305 milyar dolar daha eklendi.

YABANCILARA GAYRİMENKUL SATIŞI REKOR KIRDI

Kuşkusuz yabancı sermaye girişinde, yabancılara gayrimenkul satışının da etkisi büyük oldu. 2003’ten itibaren; yurtdışı yerleşiklere toprak ve konut satışının önündeki engeller esnetildi. Bu sayede 2003-2014 arasında yabancılara 25 milyar doların üzerinde gayrimenkul satışı yapıldı. Özellikle 2012’de mütekabiliyet yasasının kaldırılmasıyla bu alanda rekorlar kırılmaya başlandı. 2013’te yabancıya emlak satışı 3 milyar 49 milyon dolarla tarihî zirveye ulaştı. Mütekabiliyet Yasası ile birlikte yabancılar Türkiye’den 2012’de toplam 13.495 taşınmaz aldı. 2013 yılında ise bu rakam 1923-2002 yılları arasındaki satışı geçerek 20 bini aştı. Yasadan en çok İngiliz, Alman ve Ruslar yararlandı.

DEVLETE AİT HER ŞEY SATILDI

Son dönemde milliyetçiliği ön plana çıkaran Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomi politikasının dayandığı temel unsurlardan biri özelleştirmelerdi. AKP iktidarında; devlete ait hemen hemen bütün limanlar, fabrikalar, kıymetli araziler satıldı. Özelleştirmelerin en dikkat çekeni ise; Türk Telekom’un yüzde 55 hissesinin 6 milyar 550 milyon dolara Arap sermayesine satılmasıydı. Eti Alüminyum 305 milyon dolara Mehmet Cengiz’in, Başak Sigorta 268 milyon dolara Fransız Groupoma’nın, Tüpraş 4 milyar dolara Koç-Shell ortaklığının oldu. Erdoğan döneminde, dünyanın en büyük demir-çelik üreticilerinden Erdemir de 2 milyar 770 milyon dolara Oyak Grubu’na satıldı. Petkim’in yüzde 51 hissesi 2 milyar 50 milyon dolara Rus-Kazak ortaklığı Trans Central’a verildi. AKP iktidarında İzmir ve Mersin’deki limanlar satıldı. İstanbul’un en değerli arazisi olan Levent’teki Karayollarına ait 96 bin dönümlük arazi 800 milyon dolara Zorlu’nun oldu. Erdoğan döneminde ayrıca: SEKA, TEDAŞ, TEKEL ile çok sayıda fabrika, maden ve taşınmaz satıldı.

 

Gökhan ERKUŞ

Bu Haber 1084 defa okunmuştur.
BORÇ ŞAMPİYONU TELEKOM KÂR ETMİ
TELEKOM KRİZİ MECLİSE TAŞINDI
CEP FATURASINI AZALTMADA 7 ADIM
PTTMESSENGER %100 YABANCI
TELEKOM´U ÇİNLİLER ALIYOR
´YERLİ WHATSAPP´ PTT
BELEDİYE BAŞKANINA ÖZEL PUL
PTT´DEN ´ESNAF KART´A AVANTAJ İM
BÖYLE POSTACILAR DA VAR!
PTT 2000 KİŞİ ALACAK! SON GÜN
BAZ İSTASYONU KURULUMU KOLAYLAŞT
METİN ATALAR´IN ANNESİ VEFAT ETT
TÜRK TELEKOM DEVLETE Mİ DÖNÜYOR?
TÜRK TELEKOM BORÇLARINI YAPILAND
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!