7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
RÜŞVET UTANCI DIŞ YARDIMA BİLE GİRDİRÜŞVET UTANCI DIŞ YARDIMA BİLE GİRDİ

Tarih: 2014-04-08

ABD, Seyhan üzerine yapılacak baraj için 669 bin dolarlık hibe anlaşmasına imza attı. Anlaşmada, yolsuzluk ve rüşvet yasalarına uyulması gerektiğine özel vurgu yapıldı.

ABD, Seyhan’daki HES için Türkiye’ye 669 bin dolar hibe verirken “yolsuzluk ve rüşvetle ilgili kanunları ihlal etmeme” şartı koydu. Hibe anlaşmasında, HES ve baraj inşaatıyla ilgili gizli bilgilerin halktan gizlenmesi de öngörülüyor.

ABD Ticaret ve Kalkınma Ajansı (USTDA), Seyhan’da yapılacak 17 Megawatt’lık Hidrogüç Elektrik Santrali projesinin fizibilite çalışması için Türkiye’ye vereceği 669 bin 875 bin dolarlık hibe anlaşmasını rüşvet-yolsuzluk yapmama kriterine bağlandı. Hibe anlaşmasında “yolsuzluk ve rüşvet ile ilgili kanunları”na dikkat çekildi. Tam metni dün yayımlanan anlaşmada çalışmayı icra edecek yüklenici olarak Verdant Power A.Ş. gösterildi.

Hibe anlaşmasının “Davranış Standartları” başlıklı 3. maddesinde şu ifadeler yer aldı: “USTDA ve Hibe alan kendi ülkelerindeki kamu görevlilerinin ve ticari işletmelerin davranış kurallarının varlığını kabul ederler. Bu nedenle USTDA, Hibe Alan ve Yüklenici Birleşik Devletler ile Ev sahibi ülkenin yolsuzluk ve rüşvet ile ilgili kanunlarını ihlal edecek şekilde herhangi bir kamu görevlisine doğrudan veya dolaylı para veya herhangi değerli bir şeyi sağlamayacak, teklif etmeyecek veya vaat etmeyecektir”

 Seyhan-1 adıyla yapılacak baraj ve HES için imzalanan anlaşmada ABD çıkarları ise açıkça gözetiliyor. ABD’nin bu hibeyi ABD teknolojisinin, mal ve hizmetlerinin kullanılması amacıyla verdiği belirtilerek; “Bu amacın gereği olarak, hHibe Alan, dış kaynaklardan projeyi uygulamak için gerekli teknoloji, mal ve hizmetlerin ihalesine ABD’li tedarikçilerin katılmasına izin vereceğini kabul eder” dendi.

Seyhan Hidrokinetik Elektrik Santrali’ne yönelik fizibilite çalışmasının bitim tarihinin 31 Mart 2015 olarak yer aldığı hibe anlaşmasındaki hükümlerden birkaçı da şöyle:

 » ABD’Lİ FİRMA MECBURİ:

USTDA tarafından finanse edilen mal ve hizmetlerin teslimatında yüklenici ABD firması olmalıdır. Yüklenici sınırlama olmaksızın ABD alt yüklenici firmalarını kullanabilir.

 » ABD MALLARI MECBURİ:

Çalışmanın yürütülmesi için alınan mallar ve bunlarla ilgili teslimat hizmetleri (uluslarası nakliye, sigorta v.b) ABD milliyetini, menşeini ve orijinini haiz olacaktır.

 » ABD’Lİ MÜTEAHHİT MECBURİ:

ABD ve ev sahibi ülke dışındaki ülkelerden alt yüklenici kullanılmayacaktır. Yüklenici sınırlama olmaksızın ABD alt yüklenici firmalarını kullanabilir.

» ABD ARAÇLARI MECBURİ:

Hibe anlaşması altında finanse edilen mal ve insanların hava yoluyla nakliyesi Amerikan uçuş kanunu doğrultusunda düzenlenen ABD devleti yönetmelikleri çerçevesinde bu tür taşıyıcıların mevcut olduğu oranda ABD bayraklı taşıyıcılar ile yapılır. Malların deniz yoluyla nakliyesi tercihen ABD Kargo kanuna uygun olarak ABD taşıyıcıları ile yapılır.

 » TÜRKLERE EN ÇOK YÜZDE 20:

Ev sahibi ülke yüklenicisi sadece alt sözleşmenin iş tanımı belgesinde belirtilen özel hizmetler için kullanılabilecektir. Hibe anlaşmasının yüzde 20’ye kadar bölümü ev sahibi ülke alt yüklenicileri ve-veya yüklenicilerin çalışanları olan ev sahibi ülke vatandaşları tarafından gerçekleştirilen hizmetlerin ödenmesi için kullanılabilecektir.

 GİZLİ BİLGİLER HALKTAN GİZLENECEK

HES için yapılan hibe anlaşmasında, bazı bilgilerin halktan nasıl saklanacağına yönelik hükümlerin açık açık yazılması dikkat çekti. Anlaşmanın Nihai Rapor başlıklı maddesindeki düzenlemeler şöyle: “Yüklenici aşağıdakileri USTDA’ya temin edecektir:

1-USTDA kayıtları için bir adet tam Nihai Rapor. Bu nüsha Müşteri (EÜAŞ) tarafından yazılı olarak onaylanmalı ve İngilizce olmalıdır. Eğer varsa gizli bilgilerin belirtilmesi yüklenicinin sorumluluğundadır, USTDA bu tür bilgilerin gizliliğini ilgili kanunlar çerçevesinde muhafaza edecektir.

2-Nihai raporun kamuya dağıtımı için uygun bir kopyası: Kamuya açık nüsha, halka dağıtım için olacağından, gizli hiçbir bilgi içermemelidir. Eğer Tam nihai rapor gizli bilgi içermiyorsa, bu rapor aynı zamanda Kamuya Açık Nüsha olarak kullanılabilir.”

 

Adnan KESKİN
taraf.com.tr

Bu Haber 794 defa okunmuştur.
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
KAPTANER, KÜLTÜR A.Ş. GENEL MÜDÜ
BTK UZMAN YARD. SINAVI BAŞVURULA
SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?
PTT İLE KATAR´A E-İHRACAT YOLU A
BİLGİSAYARINIZDA VİRÜS VAR MI?
VODAFONE´UN 2017 YILI
TURKCELL 2017´NİN ENLERİNİ AÇIKL
BTK´NIN BAYLOCK RAPORU
AÇMA KAPAMA ÜCRETİ KALKTI
KİT´LERDE TAŞERON SORUNU
2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR
DOANY; TELEKOM´UN İMTİYAZI
İPHONE´LARI KASITLI YAVAŞLATAN A
O.UĞUROĞLU FLASH TV. GENEL KOORD
2017´nin EN ÇOK SATAN KİTAPLAR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!