DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
TELEFON NİYE KESİLİR? TELEFON NİYE KESİLİR?

Tarih: 2014-04-14

Cumhuriyet gazetesi köşe yazarı Işık Kansu’nun 12 Nisan 2014 tarihli köşe yazısının Telefon Niye Kesilir? bölümünü sizlerle paylaşıyoruz.

 

Telefon Niye Kesilir? 

Gazetemizin İstanbul’daki telefon kablolarının “Türk Telekom projesi kapsamında görülmediği” gerekçesiyle kesildiğini açıklayan Türk Telekom, Türkiye’nin en kârlı kamu kuruluşu olan PTT’nin telefon bölümünün AKP döneminde özelleştirilmesiyle bu işletmeye sahip olmuştu. 
Türk Telekom’un şimdiki yönetim kurulunda görev yapan kimi isimlerin iktidar ile bağlantılarını şöyle sıralayabiliriz:
 
Muhammed Hariri (Türk Telekom Başkanı):

Eski Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin amcası. Recep Tayyip Erdoğan, 2011’de Lübnan’da hükümet bunalımı yaşanınca, dönemin Lübnan Başbakanı Saad Hariri’ye katkı sağlamak üzere büyük çaba harcadı. Hariri kabinesinin içinde düştüğü bunalımı, hani neredeyse kişisel sorunu haline getiren Erdoğan, sorunu çözmek adına Lübnan’a gitti, İran Cumhurbaşkanı ile görüştü, Fransa Cumhurbaşkanı ile mektuplaştı. Şimdilerde kanlı bıçaklı olduğu Şam’ı bile ziyaret etti.

 
İbrahim Şahin (Türk Telekom Başkan Yardımcısı):

AKP iktidarı boyunca vazgeçilmez TRT Genel Müdürü.

 
Abdullah Tivnikli (Türk Telekom Yönetim Kurulu üyesi):

AKP’nin ilk Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile birlikte Bereket Vakfı kurucusudur. Unakıtan’ın bakanlığı döneminde gerçekleşen telefon özelleştirmesinin başrol oyuncularından. Başbakan’ın oğlu Bilal Erdoğan ile birlikte adı, üstü örtülen “çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek” soruşturmasında yer aldı. Yöneticisi olduğu Kuveyt Türk Bankası’nın, yolsuzluk operasyonunda tutuklanıp bırakılan Rıza Sarraf’ın paravan şirketler aracılığıyla yaptığı milyarlarca dolar ve Avro’luk para transferlerine aracılık ettiği haberlere konu oldu. Kemal Kılıçdaroğlu, 2008’de, PTT’nin T’sinin özelleştirilmesi sırasında devreye kimi “gizli ortaklar”ın girdiğini ileri sürmüş, Tivnikli’ye bu süreç içinde birilerinin “yediemini” olup olmadığını sormuştu. Tivnikli bu savları reddetmişti. Dönemin Ankara Cumhuriyet Savcısı Ömer Süha Aldan, özelleştirme sürecinde Dubai’ye gönderildiği ileri sürülen paralar konusunda soruşturma açmıştı. Ancak Aldan’ın dosyadan alınması üzerine soruşturma sonuçlandırılamamıştı. Tivnikli ayrıca, 17 Aralık sonrası soruşturmalarda sıkça adı geçen, Başbakan ve ailesine yakınlığı ile bilinen Latif Topbaş’ın da Akabe İnşaat şirketinden ortağıdır.

 
Fahri Kasırga (Türk Telekom Yönetim Kurulu üyesi):

AKP döneminde Adalet Bakanlığı Müsteşarlığı, Adalet Bakanlığı, Başbakanlık Başdanışmanlığı yaptı. Şu anda Başbakanlık Müsteşarı. Recep Tayyip Erdoğan’ın malvarlığındaki ciddi artış nedeniyle açılan davada “haksız mal edindiğine ilişkin aleyhinde yeterli ve inandırıcı delil bulunmadığı” gerekçesiyle verilen beraat kararına kamu adına itiraz etmeyen eski Ankara Cumhuriyet Başsavcısı olarak da tanınıyor.

Bu Haber 1076 defa okunmuştur.
MUSTAFA ŞENLİ DİREKTÖRLÜĞE ATAND
YAKUP ÖZTUNÇ TT GENEL MD. YARD.
DARBE GÜNÜ TELEKOM BİNASININ İŞG
TÜRK TELEKOM´U AKİS DENETİ
T.TELEKOM´DAN BORÇ UZATIMI
TÜRK TELEKOM NEDEN ZARAR ETTİ?
TÜRK TELEKOM VE PTT GÜÇ BİRLİĞİ
TÜRK(?) TELEKOM´DAN İLGİNÇ AFİŞL
BANKALARDAN SAUDİ TELEKOM´A RET.
TTNET HAKKINDA SORUŞTURMA
TÜRK TELEKOM’DA ÜST DÜZEY ATAMAL
CEP TELEFONUNDA NEDEN AVEA YAZMI
AVEA´YA 184 MİLYON LİRALIK
TÜRK TELEKOM ÜST YÖNETİMİ
T.T.´DA GENEL MÜDÜR YARDIMCILIĞI
TÜRK TELEKOMUN MEVCUT YÖNETİCİLE
T.TELEKOMDA YÖNETİM DEĞİŞİKLİĞİ
OJER BORSADAKİ TELEKOM HİSSELERİ
TT GENEL MÜDÜR YARDIMCI İSTİFA E
TÜRK TELEKOM’DA FET֒DEN GÖZALTI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!