7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
TELEFON NİYE KESİLİR? TELEFON NİYE KESİLİR?

Tarih: 2014-04-14

Cumhuriyet gazetesi köşe yazarı Işık Kansu’nun 12 Nisan 2014 tarihli köşe yazısının Telefon Niye Kesilir? bölümünü sizlerle paylaşıyoruz.

 

Telefon Niye Kesilir? 

Gazetemizin İstanbul’daki telefon kablolarının “Türk Telekom projesi kapsamında görülmediği” gerekçesiyle kesildiğini açıklayan Türk Telekom, Türkiye’nin en kârlı kamu kuruluşu olan PTT’nin telefon bölümünün AKP döneminde özelleştirilmesiyle bu işletmeye sahip olmuştu. 
Türk Telekom’un şimdiki yönetim kurulunda görev yapan kimi isimlerin iktidar ile bağlantılarını şöyle sıralayabiliriz:
 
Muhammed Hariri (Türk Telekom Başkanı):

Eski Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin amcası. Recep Tayyip Erdoğan, 2011’de Lübnan’da hükümet bunalımı yaşanınca, dönemin Lübnan Başbakanı Saad Hariri’ye katkı sağlamak üzere büyük çaba harcadı. Hariri kabinesinin içinde düştüğü bunalımı, hani neredeyse kişisel sorunu haline getiren Erdoğan, sorunu çözmek adına Lübnan’a gitti, İran Cumhurbaşkanı ile görüştü, Fransa Cumhurbaşkanı ile mektuplaştı. Şimdilerde kanlı bıçaklı olduğu Şam’ı bile ziyaret etti.

 
İbrahim Şahin (Türk Telekom Başkan Yardımcısı):

AKP iktidarı boyunca vazgeçilmez TRT Genel Müdürü.

 
Abdullah Tivnikli (Türk Telekom Yönetim Kurulu üyesi):

AKP’nin ilk Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile birlikte Bereket Vakfı kurucusudur. Unakıtan’ın bakanlığı döneminde gerçekleşen telefon özelleştirmesinin başrol oyuncularından. Başbakan’ın oğlu Bilal Erdoğan ile birlikte adı, üstü örtülen “çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek” soruşturmasında yer aldı. Yöneticisi olduğu Kuveyt Türk Bankası’nın, yolsuzluk operasyonunda tutuklanıp bırakılan Rıza Sarraf’ın paravan şirketler aracılığıyla yaptığı milyarlarca dolar ve Avro’luk para transferlerine aracılık ettiği haberlere konu oldu. Kemal Kılıçdaroğlu, 2008’de, PTT’nin T’sinin özelleştirilmesi sırasında devreye kimi “gizli ortaklar”ın girdiğini ileri sürmüş, Tivnikli’ye bu süreç içinde birilerinin “yediemini” olup olmadığını sormuştu. Tivnikli bu savları reddetmişti. Dönemin Ankara Cumhuriyet Savcısı Ömer Süha Aldan, özelleştirme sürecinde Dubai’ye gönderildiği ileri sürülen paralar konusunda soruşturma açmıştı. Ancak Aldan’ın dosyadan alınması üzerine soruşturma sonuçlandırılamamıştı. Tivnikli ayrıca, 17 Aralık sonrası soruşturmalarda sıkça adı geçen, Başbakan ve ailesine yakınlığı ile bilinen Latif Topbaş’ın da Akabe İnşaat şirketinden ortağıdır.

 
Fahri Kasırga (Türk Telekom Yönetim Kurulu üyesi):

AKP döneminde Adalet Bakanlığı Müsteşarlığı, Adalet Bakanlığı, Başbakanlık Başdanışmanlığı yaptı. Şu anda Başbakanlık Müsteşarı. Recep Tayyip Erdoğan’ın malvarlığındaki ciddi artış nedeniyle açılan davada “haksız mal edindiğine ilişkin aleyhinde yeterli ve inandırıcı delil bulunmadığı” gerekçesiyle verilen beraat kararına kamu adına itiraz etmeyen eski Ankara Cumhuriyet Başsavcısı olarak da tanınıyor.

Bu Haber 1274 defa okunmuştur.
BANKACILIK SİSTEMİ TIKANDI MI?
İNNOVA TAZMİNATA MAHKUM OLDU
TELEKOM YİNE BORÇLANDI
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
TELEKOM´DAN YÖNETİM DEĞİŞ
TÜRK TELEKOM İÇİN SÜRE İSTEDİLER
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!