ÖZELLEŞTİRME GELİRİ 3 AYDA 767 MİLYON DOLARÖZELLEŞTİRME GELİRİ 3 AYDA 767 MİLYON DOLAR

Tarih: 2014-04-29

Özelleştirme gelirleri yılın ilk çeyreğinde 767 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Yatırımcıların dikkatinin ağırlıklı olarak yerel seçime odaklandığı ilk çeyrekte, özelleştirme uygulamalarından 767,1 milyon dolar gelir elde edildi; yılın kalanında EÜAŞ'a ait termik ve hidroelektrik santrallerin özelleştirme sürecinin devam etmesi, yasal hazırlıklara bağlı olarak İzmir Limanı, Haydarpaşa Limanı ve İGDAŞ'ın ihale süreçlerine başlanması bekleniyor.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB) internet sitesinde yayınlanan kaynak kullanım tablosuna göre, ilk üç ayda Hazine'ye toplam 1,05 milyar dolar aktarıldı.

Bu yıl için toplam 6,854 milyar liralık özelleştirme gelir hedefi bulunan ÖİB, geçen yılın tamamında 6,71 milyar dolarlık özelleştirme uygulama geliri elde etmiş; Hazine'ye 4,54 milyar dolar aktarılmıştı.

'HER ŞEY PLAN DAHİLİNDE'

>Konu hakkında bilgi sahibi bir yetkili, ihale süreçlerinde kimi zaman yatırımcılardan, kimi zaman global ve iç konjonktürden, kimi zaman bürokrasiden kaynaklanan gecikmeler olduğunu belirterek, ''Buna rağmen her şey plan dahilinde gidiyor. EÜAŞ varlıklarının program kapsamında ihaleleri devam edecek. Yılın kalanı için; daha önce bir kez iptal edilen İzmir Limanı, idari süreçleri devam eden Haydarpaşa Limanı, yasal düzenlemeleri devam eden İGDAŞ, Köprü-Otoyolların özelleştirmesi gibi çalışılan varlıklar var; ihale edilmeleri öncelikli olarak yasal hazırlığa, sonra ekonomik konjonktüre bağlı. Siyasi konjonktür ilk öncelik değil'' dedi.

SIRADA YATAĞAN TERMİK SANTRALİ VAR

Halen ÖİB portföyünde bulunan varlıklardan ihale süreci devam edenlerde ise; Yatağan Termik Santrali için 30 Nisan'da, EÜAŞ'a ait dört akarsu santrali için 9 Mayıs'ta, Kalamış Yat Limanı için 12 Mayıs'ta, İstinye Taşınmazı için 13 Mayıs'ta, Derince Limanı için 28 Mayıs'ta, Şans oyunları-Milli Piyango için 27 Haziran'da ve Hidrojen Peroksit'in yüzde 28,2 hissesi için 14 Temmuz'da son teklif verme tarihi bulunuyor.

Enerji Bakanı Taner Yıldız, mevcut takvimde 30 Nisan'da son teklif verme tarihi bulunan Yatağan Termik Santrali için şimdiye kadar 19 teklif alındığını açıkladı.

İKİ İHALE İPTAL EDİLDİ

İhaleleri daha önce gerçekleştirilen Derince Limanı ve İstinye taşınmazı özelleştirmeleri, teklif edilen en yüksek fiyatlar ÖİB'nin belirlediği tutarın altında kaldığı için Ocak ve Şubat aylarında iptal edilmişti.

ÖİB, yıl başından bu yana çeşitli taşınmazların yanı sıra, Kemerköy-Yeniköy Termik santrallerinin nihai pazarlık görüşmelerini gerçekleştirdi; Çatalağzı Termik Santrali'nin nihai pazarlığının ise yarın yapılması bekleniyor.

'TAKVİM SEÇİME ENDEKSLİ İLERLEMEZ'

Garanti Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Çağan Erkan, ''Geçen seneki ihalelerden beri baktığımızda, EÜAŞ santrallerini alan grupların bankalarla kredi süreçlerini tamamlayarak devirlerin gerçekleştiğini görüyoruz. Devam eden termiklerde de benzer ilgililerle benzer bir olumlu süreç bekliyorum'' dedi ve şöyle konuştu:

''Yılın kalanında cumhurbaşkanlığı seçimine endeksli bir özelleştirme takvimi beklemiyorum. İhaleler bittikçe peyderpey EÜAŞ'ın devamını, devam eden limanların ardından İzmir Limanı'nı bekliyorum. Milli Piyango ise, sektörü ve yapısı gereği zor bir iş.''

Erkan, bu yılki özelleştirme gelir hedefinin çok yüksek olmadığını, ödemeleri bu yıla kalan geçen seneki ihalelerin de etkisiyle hedefin tutturulacağını düşündüğünü belirterek, ''En azından, yürüyen işlerin ihaleleri yapılıp gelecek seneye gelir kaydedilecek şekilde tamamlanacağını öngörüyorum'' dedi.

Özelleştirme ihalelerine yakın bir özel sektör kaynağı, yılın kalanında gerçekleştirilecek ihalelerde de mevcut yatırımcı profilinin dışına çıkılmasını beklemediğini belirterek, ''Bu işlerle ilgilenen firmalar belli. Özellikle enerji ihalelerine gelecek tekliflerde farklı yatırımcılar beklememek gerekir'' dedi ve şöyle konuştu:

''Milli Piyango'da ise durum daha farklı. Konunu özü gereği, bazı muhafazakar gruplar ilgili değiller. Körfez fonları da alenen finansmanı tercih etmez. Elinde fon olan ve bu alanı tecrübe etmiş yabancı yatırımcıya ihtiyaç var. Her ne kadar yurt içi yatırımcı ve yurtiçi finansörler yerel seçim sonrası tekrar hızla işlere dönsek de; yurtdışı hâlâ durumu anlamaya çalışıyor. Yabancı kaynağın Milli Piyango'yu aldıktan sonraki süreçte yaşanması olası handikapları hesap etmek için zamana ihtiyacı var. Bu sebeplerle, o ihale için sürecin Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasına ertelenmesi ihtimalini olası görüyoruz.''

Strateji olarak, ÖİB'nin ve Enerji Bakanlığı'nın elektrik santralleri özelleştirmelerinde hızla yenileme yatırımı gerektiren santrallere öncelik verdiğini kaydeden kaynak, ''Yatağan'dan sonra öngörümüz Orhaneli, Tunçbilek ve Çan'ın ihale edilmesi'' dedi.

Bu Haber 1005 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!