14 MİLYAR LİRALIK DEV ÖZELLEŞTİRME HAMLESİ14 MİLYAR LİRALIK DEV ÖZELLEŞTİRME HAMLESİ

Tarih: 2014-05-04

Özelleştirme gelirini 6,9 milyar lira olarak açıklayan hükümet, köprü-otoyol halka arzlarıyla sıçramaya hazırlanıyor. Meclis’ten onay çıkarsa Hazine’nin kasasına 14 milyar lira özelleştirme parası girecek.

Bugün gazetesinden Emine Açar’ın haberine göre cari açığı özelleştirme gelirleriyle kapatmayı planlayan hükümet satışlara ağırlık verdi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bu yılın özelleştirme yılı olduğunu belirterek, limanların, köprülerin, otoyolların ve at yarışlarının özelleştirilmesine çaba harcadıklarını açıkladı. Şimşek, 2014 yılı için hedeflenen 6,9 milyar liralık özelleştirme gelirinin üzerine çıkacaklarını öngördüklerini söyledi. Hükümet bu yıl, daha önce iptal edilen köprü ve otoyol ihaleleriyle 14 milyar liralık gelir hedefliyor.

7 şirket teklif sürecinde

Bu yılın başında ilana çıkan özelleştirmelerde halen 7 kurum için teklif verme süreci devam ediyor. Toplam 23 kuruluş ise özelleştirme kapsamında yer alıyor. Özelleştirilecek kurumlar arasında 2 liman, 8 otoyol, 2 boğaz köprüsü ile şans oyunları lisans hakkı yer alıyor. Bu kuruluşların 5’inde kamu payı yüzde 100, 4’ünde yüzde 50’nin üzerinde görünüyor.

Satış ve devir onayı alınan ve sözleşmesi imza aşamasında olan kurum sayısı 32, onay aşamasında olan kurum sayısı ise 15. Köprü ve otoyollar halka arz formülüyle özelleştirilecek. Torba yasaya konulan at yarışlarına da özelleştirme yolu açılacak.

Özelleştirme İdaresi yetkililerinden edindiğimiz bilgilere göre köprü ve otoyolların halka arzı için özelleştirme stratejisinin tespiti sonrasında işlemlere başlanılacak.

Gelir 20 milyarı zorlayacak

Türkiye’de özelleştirilen kurumlardan bugüne kadar Hazine’nin kasasına 58 milyar 296 milyon dolar para girişi oldu. Halka arzı gündemde olan köprü ve otoyollar ile limanlar, termik santraller ve at yarışlarıyla birlikte uzmanlara göre kasaya önümüzdeki 2 yılda en az 20 milyar liralık giriş olabileceği aktarılıyor.

Nitekim 2013 verileri baz alındığında köprü ve otoyollardan elde edilen yıllık gelirin 505 milyon 446 bin dolar olduğu görülüyor. Bu yılın ilk 3 ayında kasaya giren para 198 milyon 61 bin lira. Yüksek getirisi olan bir işletmede 20 yıllık gelir hesabı 7-8 milyar dolara işaret ediyor.

Milyarlar havada uçuştu 

Kemerköy ve Yeniköy termik santrallerinin özelleştirme ihalesi için 6 şirket birbiriyle yarıştı. En yüksek teklifi 2,671 milyar dolar ile IC-İÇtaş verdi.

Bu ihale elektrik üretimi alanındaki ilk ihale olması nedeniyle önemliydi. Henüz satış onaylanmadı. Sırada Yatağan Termik Santrali bulunuyor. Buradan da 1 milyar liranın üzerinde gelir bekleniyor.

Limanlara yabancı ilgisi

Ocak ayında gerçekleştirilen TCDD’ye ait Kocaeli Derince Limanı’nın 36 yıllığına işletme hakkı devri ihalesinde de teklif süresi 28 Mayıs’a uzatıldı.

İlk ilanda 6 firma teklif vermiş ancak başlangıç tutarı 516 milyon dolar olarak belirlenen açık artırma turunda katılımcıların teklif vermemesi nedeniyle ihale iptal edilmişti.

Teklif verme süresi 12 Mayıs’ta sona erecek olan Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı özelleştirmesine de ilginin yoğun olduğu belirtiliyor.

Fenerbahçe’nin de aralarında olduğu 8 firma ihaleyle ilgileneceğini açıkladı. Koç Holding bünyesinde işletilen marina için Koç grubundan ise henüz ihaleye ilişkin bir açıklama gelmedi.

Şans oyunları için son tarih 28 Mayıs 

İdare, Milli Piyango’nun şans oyunlarına lisans verilmesi suretiyle özelleştirilmesine karar verdi. Son teklif verme süresi 28 Mayıs 2014 olarak açıklandı. Burada da yerli yatırımcıların yanı sıra yabancı yatırımcılardan şartname alanlar oldu.

565 taşınmaz sahibini bekliyor

Özelleştirme kapsamında gayrimenkullerin de yüksek paya sahip olduğu görülüyor. 565 taşınmaz ve 37 tesis özelleştirme kapsamında bulunuyor.

Bu yılın ilk 4 ayında tesis ve gayrimenkullerden Hazine’nin kasasına giren para miktarı 714 milyon lira olarak hesaplanıyor. Türkiye’nin her ilginde işletmelerin bünyesindeki gayrimenkul satışlarına da devam ediliyor.

Köprüler halka arz edilecek

Daha önce özelleştirilmesi için 5 milyar 720 milyon liralık teklif verilen ancak Başbakan Erdoğan’ın rakamı az bulduğu için iptal edilen köprü ve otoyollara da halka arz formülü bulundu.

19 Şubat 2014’te Resmi Gazete’de yayımlanan kanun değişikliğinde köprü ve otoyolların hisse satışına izin verildi.

Özelleştirme İdaresi yetkilileri özelleştirme stratejisinin tespiti sonrasında işlemlere başlanılacağını aktardı. Yurtiçinde at yarışları düzenleme, yurtiçi ve dışında düzenlenen at yarışları üzerine müşterek bahis kabul etme hak ve yetkilerine ilişkin lisanslar da Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından özelleştirilecek.

Bu Haber 1227 defa okunmuştur.
PTT’DEN SAİD-İ NURSİ PULU
ÜNİVERSİTELİ İŞSİZLER 55 İLİN N
BORÇ ŞAMPİYONU TELEKOM KÂR ETMİ
TELEKOM KRİZİ MECLİSE TAŞINDI
CEP FATURASINI AZALTMADA 7 ADIM
PTTMESSENGER %100 YABANCI
TELEKOM´U ÇİNLİLER ALIYOR
´YERLİ WHATSAPP´ PTT
BELEDİYE BAŞKANINA ÖZEL PUL
PTT´DEN ´ESNAF KART´A AVANTAJ İM
BÖYLE POSTACILAR DA VAR!
PTT 2000 KİŞİ ALACAK! SON GÜN
BAZ İSTASYONU KURULUMU KOLAYLAŞT
METİN ATALAR´IN ANNESİ VEFAT ETT
TÜRK TELEKOM DEVLETE Mİ DÖNÜYOR?
TÜRK TELEKOM BORÇLARINI YAPILAND
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!