6. KİTAP GÜNÜ 6 OCAKTA BEKLİYORUZ. Konuğumuz: Cengiz Önal TARAKÇIOĞLU
 
YİĞİT BULUT DA TÜRK TELEKOM’DA!YİĞİT BULUT DA TÜRK TELEKOM’DA!

Tarih: 2014-05-06

Gezi Parkı eylemlerinin arkasında 'faiz lobisi' ve 'dış güçler'in olduğu teorisini ortaya attığı için Başbakan Erdoğan tarafında 'başdanışmanlık' ile ödüllendirilen Yiğit Bulut'a başdanışmanlık görevinin ardınan 'forslu' ve 'bol maaşlı' bir görev daha verildi.

Haberand.com sitesinin haberine göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ekonomi başdanışmanı Yiğit Bulut, Türk Telekom Yönetim Kurulu üyeliğine atandı. Atama ile ilgili olarak Kamu Aydınlatma Platformu'na (KAP) henüz resmi bildirim yapılmadı ancak Ulaştırma Bakanlığı kaynakları bu atamayı doğruluyor.

AKP KURMAYLARININ İKİNCİ GÖREVİ: TÜRK TELEKOM YÖNETİM KURULU ÜYELİĞİ

Türk Telekom Yönetim kuruluna son yıllarda yapılan atamalar her zaman dikkat çekti. İçişleri Bakanı Efkan Ala da Başbakanlık Müsteşarı iken Türk Telekom'un bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak görev yapıyordu.

Ala, İçişleri Bakanı olduktan sonra bu görevinden istifa etmek zorunda kalmıştı. Efkan Ala'nın yerine Başbakanlık Müsteşar olarak atanan Fahri Kasırga da, müsteşarlık görevine getirilmesinin ardından kısa bir süre sonra Türk Telekom Yönetim Kurulu üyeliğine atanmıştı.

Başbakan Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın sınıf arkadaşı olan ve TRT Genel Müdür Yardımcılığı görevine atanan İbrahim Eren de bu görevden kısa bir süre sonra Türk Telekom Yönetim Kurulu üyeliğine atanan üst düzey bürokratlar arasında yerini almıştı.

ORTALAMA 40 BİN LİRA MAAŞ!

AKP'ye yakın üst düzey bürokratların Türk Telekom Yönetim Kurulu üyeliğine getirilmesi artık neredeyse teamül haline geldi.

Bu atamaların kamuoyunda ve medyada tepki çekmesinin bir nedeni de, yönetim kurulu üyelerinin aldıkları 'ballı' maaşlar.

Türk Telekom Yönetim Kurulu Üyelerine aylık 11 bin TL maaş ödeniyor. Ancak bunun dışında her yılın sonunda yönetim kurulu üyelerine 'huzur hakkı' olarak 350 bin TL gibi bir rakam ödeniyor.

Bu durumda Türk Telekom Yönetim Kurulu üyelerinin eline aylık ortalama 40 bin lira gibi bir maaş geçiyor. Yani Başbakan Erdoğan'ın Başdanışmanı Yiğit Bulut, bu yeni görevi nedeniyle aylık 40 bin lira gibi ek bir maaşa da sahip olacak

YİĞİT BULUT (1972) ÖZGEÇMİŞİ

Başbakanlık başdanışmanı, ekonomist, finans analisti, bankacı, gazeteci, köşe yazarı.

Bulut, Kanal 6, Kanal e, Cnnturk`te ekonomi yorumculuğu ve Radikal, Vatan, Referans ve Habertürk gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Parametre, Finans analiz programlarının yapımcılığını ve sunuculuğunu yaptı. Doğuş üniversitesi`nde bir donem öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. 2009-2012 dönemleri arasında Haberturk tv genel yayın yönetmenliği, Bloomberg tv`de ekonomi yorumculuğu ve gazete Haberturk`te köşe yazarlığı yapmıştır. 2012-2013 dönemleri arasında 24 tv`de genel yayın yönetmenliği ve Star gazetesi`nde köşe yazarlığı yapmıştır. 2009`da Habertürk tv`de başlattığı `Sansürsüz` adlı tartışma programını, 24 tv`de sunmaya devam etmiştir. Temmuz 2013`te başbakan başdanışmanlığı`na atanmıştır. Galatasaray Lisesi ve Bilkent Üniversitesi bankacılık ve finans bölümü mezunudur. Sorbonne üniversitesi`nde yüksek lisans çalışmaları yapmıştır. İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

TÜRK TELEKOM'DA KÖKLÜ DEĞİŞİKLİKLER

Özelleştirme kapsamında Lübnanlı Hariri ailesine satılan Türk Telekom, 2013'ün son günlerinden itibaren köklü bir değişime uğradı

2013 Aralık ayına yeniden yapılanmaya giden şirkette, Türk Telekom Grubu CEO'su Hakam Kanafani ve Türk Telekom CEO'su Tahsin Yılmaz görevlerinden ayrıldı. CEO koltuğuna Rami Aslan oturdu.

Türk Telekom'da geçtiğimiz günlerde 6 üst düzey yönetici ile yollar ayrılmış ve yerlerine yeni atamalar yapılmıştı.

İŞTE YENİ İSİMLER

Kamu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bildirilen değişiklik ile;

Mehmet Ali Akarca, Mert Başar, Ali Yılmaz, Coşkun Şahin, Hakan Dursun, Fırat Yaman Er, Metin Erhan, Bahattin Aydın,

Ahmet Bülter, Tevfik Fikret Karaman ve Abdurrahman Güvenlioğlu yeni görevlere getirilmişti.

GÖREVDEN ALINANLAR

Türk Telekom'daki yeniden yapılanmalar kapsamında görevden ayrılan isimler ise şöyle olmuştu:

Şükrü Kutlu - Türk Telekom İnsan Kaynakları, Destek ve Regülasyon Başkanı

Mehmet Atalay - Türk Telekom Operasyon Başkanı

Can Esen - Türk Telekom Hukuk Başkanı

Timur Ceylan - Türk Telekom Teknoloji Başkanı

Gökhan Kayalıbay - Türk Telekom Strateji ve İş Geliştirme Başkanı

Haktan Yaşar Kılıç - Türk Telekom Müşteri

Bu Haber 2760 defa okunmuştur.
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
TELEKOM´DAN YÖNETİM DEĞİŞ
TÜRK TELEKOM İÇİN SÜRE İSTEDİLER
FET֒NÜN TÜRK TELEKOM DAVASINDA
TÜRK TELEKOM; GÖZ GÖRE GÖRE GELE
TÜRK TELEKOMDA KADER GÜNÜ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!