Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
BAZ İSTASYONLARI ÖLÇMEDE SKANDAL!BAZ İSTASYONLARI ÖLÇMEDE SKANDAL!

Tarih: 2014-05-12

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun yürüttüğü bir soruşturma halk sağlığını hiçe sayan bir skandalı ortaya çıkarttı.

Vatan gazetesinden Mehmet Ali Demir'in haberiyle gündeme getirdiği skandal, Türkiye'de baz istasyonlarının kurulumunda şart koşulan Elektromanyetik Alan Şiddeti Ölçümü yaparak 'olur veren' 4 firmanın yetki belgesi iptal edildi. Firmaların yerinde ölçüm yapmadan rapor düzenledikleri tespit edildi. İki firmanın ise rapor bilgilerinde sehven hata yapıldığı tespit edilerek firmalara hatalarını düzeltmeleri için 1 ay süre verildi.

Mobil iletişim cihazlarının kullanımının üst seviyeye çıkmasıyla Türkiye'de de 2011 yılında baz istasyonlarının kurulumu için firmalara, istasyonların yaydığı Elektromanyetik Alan Şiddeti'nin Türkiye standardı olan 10 volt/metre'yi geçmediğine dair ölçüm belgesi alması şartı getirildi. Bu ölçümleri yapmaları için ise onbeşe yakın firmaya Ölçüm Yetki Belgesi verildi.

Ama Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu'nun bu firmalarla ilgili bir soruşturma başlattı ve soruşturma geçtiğimiz Mart ayında karara bağlandı. Soruşturmada ortaya çıkan gerçekler ise baz istasyonları kurulumunda halk sağlığının hiçe sayıldığını gözler önüne serdi.

Yerinde ölçüm yapmadıkları tespit edildi

Şikâyet üzerine ölçüm yetki belgesi olan 6 firma hakkında yerinde ölçüm yapmadıkları gerekçesiyle açılan soruşturmada 4 firmanın yetki belgeleri iptal edildi. Merttel Elektrik Proje Taah. ve Ölçüm Sis. Tele. Tic. Ltd. Şti,, ABS Alarm ve Bilgisayar Sis. San ve Ticaret A.Ş, Akost Bilişim Teknolojileri İç ve Dış Ticaret Şti. Nev Başar Telekomünikasyon ve Elektronik Haberleşme Hizmetleri İthalat ihracat Sanayii Ticaret Ltd. firmalarının ölçüm yetki belgeleri bir daha verilmemek üzere iptal edildi. İki firmanın ise belgelerinde yapılan hataların ise sehven yapıldığına kanaat getirilerek bu firmalara da düzeltme yapmaları için bir aylık süre tanındı.

Baz istasyonlarının yaydığı elektromanyetik alan değeri Dünya Sağlık Örgütü tarafından 41 volt/metre olarak uygulanıyor. Türkiye’de ise bu değer cihaz başına 10 volt/metre olarak belirlenmiş. İsviçre’de 4 volt metreye kadar düşüyor. Baz istasyonları için en katı uygulamaları İsviçre ve Lüksemburg yapıyor. Bu iki ülkede sınır 4 volt metre. Bulgaristan, Polonya, Rusya, İtalya gibi ülkelerde bu değerler 6.1 volt metre ile sınırlandırılmış. Yunanistan’da ise 32.9 volt metre.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca (BTK) hazırlanan "Elektronik Haberleşme Cihazlarından Kaynaklanan Elektromanyetik Alan Şiddetinin Uluslararası Standartlara Göre Maruziyet Limit Değerlerinin Belirlenmesi, Kontrolü ve Denetimi Hakkında Yönetmelik" 2011 yılında Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğü girdi. Yönetmelikle, işletici ve işletmeciler sabit elektronik haberleşme cihazı için güvenlik sertifikası almakla yükümlü olacağı belirtildi. Baz istasyonlarına ilişkin ölçümler, bunları kuran, montajını yapan ya da işleten kişiler yerine artık BTK veya BTK tarafından yetki verilen kamu kurum ve kuruluşları ile ilgili mevzuatına göre kurulmuş özel hukuk tüzel kişilikleri tarafından yapılacak" denildi.

Bu Haber 1177 defa okunmuştur.
PTT´DE YOLSUZLUKLAR ZİNCİR
E-DEVLETTE YAŞANAN SORUN ve NEDE
15 YILDA 60 MİLYAR DOLARLIK ÖZEL
PTT VOLEYBOLÜN SPONSORU OLDU
TURKCELL´İN İLETİŞİM DİREKTÖRÜ;
TURKCELL 3 MİLYON DOLARLIK EOROB
BAZI OYUNLAR İNTİHARA SÜRÜKLEYEB
ULAŞTIRMA BAKANLIĞINA 3840 KİŞİ
KORSAN TAHSİLAT MERKEZLERİNE DİK
İNTERNETTE EN ÇOK NE ARANDI?
SANAYİ BAKANLIĞINDA 59 GÖZALTI
3 GSM OPERATÖRÜNE SORUŞTURMA
TÜRK TELEKOM´UN ORTAĞI BAT
PERİHAN TUNÇBİLEK YAZDI Biraz He
WIKIPEDIA YASAĞININ NEDENİ?
ORTAOKULLARA BİLİŞİM DERSİ
FETÖ´NÜN 50 BİLİŞİM UZMANI
YARDIM KAMPANYALARINA YENİ ÖNLEM
VPN YASA DIŞI...
YÜZEN ÜNİVERSİTE
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!