6. KİTAP GÜNÜ 6 OCAKTA BEKLİYORUZ. Konuğumuz: Cengiz Önal TARAKÇIOĞLU
 
BAZ İSTASYONLARI ÖLÇMEDE SKANDAL!BAZ İSTASYONLARI ÖLÇMEDE SKANDAL!

Tarih: 2014-05-12

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun yürüttüğü bir soruşturma halk sağlığını hiçe sayan bir skandalı ortaya çıkarttı.

Vatan gazetesinden Mehmet Ali Demir'in haberiyle gündeme getirdiği skandal, Türkiye'de baz istasyonlarının kurulumunda şart koşulan Elektromanyetik Alan Şiddeti Ölçümü yaparak 'olur veren' 4 firmanın yetki belgesi iptal edildi. Firmaların yerinde ölçüm yapmadan rapor düzenledikleri tespit edildi. İki firmanın ise rapor bilgilerinde sehven hata yapıldığı tespit edilerek firmalara hatalarını düzeltmeleri için 1 ay süre verildi.

Mobil iletişim cihazlarının kullanımının üst seviyeye çıkmasıyla Türkiye'de de 2011 yılında baz istasyonlarının kurulumu için firmalara, istasyonların yaydığı Elektromanyetik Alan Şiddeti'nin Türkiye standardı olan 10 volt/metre'yi geçmediğine dair ölçüm belgesi alması şartı getirildi. Bu ölçümleri yapmaları için ise onbeşe yakın firmaya Ölçüm Yetki Belgesi verildi.

Ama Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu'nun bu firmalarla ilgili bir soruşturma başlattı ve soruşturma geçtiğimiz Mart ayında karara bağlandı. Soruşturmada ortaya çıkan gerçekler ise baz istasyonları kurulumunda halk sağlığının hiçe sayıldığını gözler önüne serdi.

Yerinde ölçüm yapmadıkları tespit edildi

Şikâyet üzerine ölçüm yetki belgesi olan 6 firma hakkında yerinde ölçüm yapmadıkları gerekçesiyle açılan soruşturmada 4 firmanın yetki belgeleri iptal edildi. Merttel Elektrik Proje Taah. ve Ölçüm Sis. Tele. Tic. Ltd. Şti,, ABS Alarm ve Bilgisayar Sis. San ve Ticaret A.Ş, Akost Bilişim Teknolojileri İç ve Dış Ticaret Şti. Nev Başar Telekomünikasyon ve Elektronik Haberleşme Hizmetleri İthalat ihracat Sanayii Ticaret Ltd. firmalarının ölçüm yetki belgeleri bir daha verilmemek üzere iptal edildi. İki firmanın ise belgelerinde yapılan hataların ise sehven yapıldığına kanaat getirilerek bu firmalara da düzeltme yapmaları için bir aylık süre tanındı.

Baz istasyonlarının yaydığı elektromanyetik alan değeri Dünya Sağlık Örgütü tarafından 41 volt/metre olarak uygulanıyor. Türkiye’de ise bu değer cihaz başına 10 volt/metre olarak belirlenmiş. İsviçre’de 4 volt metreye kadar düşüyor. Baz istasyonları için en katı uygulamaları İsviçre ve Lüksemburg yapıyor. Bu iki ülkede sınır 4 volt metre. Bulgaristan, Polonya, Rusya, İtalya gibi ülkelerde bu değerler 6.1 volt metre ile sınırlandırılmış. Yunanistan’da ise 32.9 volt metre.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca (BTK) hazırlanan "Elektronik Haberleşme Cihazlarından Kaynaklanan Elektromanyetik Alan Şiddetinin Uluslararası Standartlara Göre Maruziyet Limit Değerlerinin Belirlenmesi, Kontrolü ve Denetimi Hakkında Yönetmelik" 2011 yılında Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğü girdi. Yönetmelikle, işletici ve işletmeciler sabit elektronik haberleşme cihazı için güvenlik sertifikası almakla yükümlü olacağı belirtildi. Baz istasyonlarına ilişkin ölçümler, bunları kuran, montajını yapan ya da işleten kişiler yerine artık BTK veya BTK tarafından yetki verilen kamu kurum ve kuruluşları ile ilgili mevzuatına göre kurulmuş özel hukuk tüzel kişilikleri tarafından yapılacak" denildi.

Bu Haber 1258 defa okunmuştur.
ANLAT DERDİNİ TELEKOMCULAR DERN
SANAL FALCILAR MAHKEMELİK OLDU
57BİN YABANCI SERMAYELİ ŞİRKET V
İLK SMS 25 YIL ÖNCE GÖNDERİLMİŞT
TURKCELL´İN ENSAR VAKFI DAVASI
WhatsApp´a DÖRT YENİ ÖZELLİK
YÜCEL´LERİN BABALARI VEFAT
TORBA KANUN YÜRÜRLÜKTE
RAMAZAN ÖRS VEFAT ETTİ
BİLİŞİM ÖĞRETMENLERİNİN FEDAKAR
TÜKETİCİ DANIŞMANINIZ DİYOR Kİ;
İBRAHİM CEPHE VEFAT ETTİ
SUPERONLİNE FİBER 3 MİLYON KONUT
TBV: WIKIPEDİA YASAĞI ZARAR VERİ
MURAT MURATOĞLU´NUN MUHTEŞEM YAZ
SAKLIKENT KANYONU.
BANKALARIN FAİZ KARTELİNE CEZA
A.KADİR KEKLİK VEFAT ETTİ
EMRİN OLUR MUHTEREM SENDİKACI
MAVİ BALİNA OYNAYAN İBRAHİM İNTİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!