"ARTIK TELGRAFIN TELLERİNE KUŞLAR KONMUYOR- PTT ve Türk Telekom Anıları" isimli kitabımızı NASIL TEMİN EDEBİLİRSİNİZ?
 
BAZ İSTASYONLARI ÖLÇMEDE SKANDAL!BAZ İSTASYONLARI ÖLÇMEDE SKANDAL!

Tarih: 2014-05-12

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun yürüttüğü bir soruşturma halk sağlığını hiçe sayan bir skandalı ortaya çıkarttı.

Vatan gazetesinden Mehmet Ali Demir'in haberiyle gündeme getirdiği skandal, Türkiye'de baz istasyonlarının kurulumunda şart koşulan Elektromanyetik Alan Şiddeti Ölçümü yaparak 'olur veren' 4 firmanın yetki belgesi iptal edildi. Firmaların yerinde ölçüm yapmadan rapor düzenledikleri tespit edildi. İki firmanın ise rapor bilgilerinde sehven hata yapıldığı tespit edilerek firmalara hatalarını düzeltmeleri için 1 ay süre verildi.

Mobil iletişim cihazlarının kullanımının üst seviyeye çıkmasıyla Türkiye'de de 2011 yılında baz istasyonlarının kurulumu için firmalara, istasyonların yaydığı Elektromanyetik Alan Şiddeti'nin Türkiye standardı olan 10 volt/metre'yi geçmediğine dair ölçüm belgesi alması şartı getirildi. Bu ölçümleri yapmaları için ise onbeşe yakın firmaya Ölçüm Yetki Belgesi verildi.

Ama Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu'nun bu firmalarla ilgili bir soruşturma başlattı ve soruşturma geçtiğimiz Mart ayında karara bağlandı. Soruşturmada ortaya çıkan gerçekler ise baz istasyonları kurulumunda halk sağlığının hiçe sayıldığını gözler önüne serdi.

Yerinde ölçüm yapmadıkları tespit edildi

Şikâyet üzerine ölçüm yetki belgesi olan 6 firma hakkında yerinde ölçüm yapmadıkları gerekçesiyle açılan soruşturmada 4 firmanın yetki belgeleri iptal edildi. Merttel Elektrik Proje Taah. ve Ölçüm Sis. Tele. Tic. Ltd. Şti,, ABS Alarm ve Bilgisayar Sis. San ve Ticaret A.Ş, Akost Bilişim Teknolojileri İç ve Dış Ticaret Şti. Nev Başar Telekomünikasyon ve Elektronik Haberleşme Hizmetleri İthalat ihracat Sanayii Ticaret Ltd. firmalarının ölçüm yetki belgeleri bir daha verilmemek üzere iptal edildi. İki firmanın ise belgelerinde yapılan hataların ise sehven yapıldığına kanaat getirilerek bu firmalara da düzeltme yapmaları için bir aylık süre tanındı.

Baz istasyonlarının yaydığı elektromanyetik alan değeri Dünya Sağlık Örgütü tarafından 41 volt/metre olarak uygulanıyor. Türkiye’de ise bu değer cihaz başına 10 volt/metre olarak belirlenmiş. İsviçre’de 4 volt metreye kadar düşüyor. Baz istasyonları için en katı uygulamaları İsviçre ve Lüksemburg yapıyor. Bu iki ülkede sınır 4 volt metre. Bulgaristan, Polonya, Rusya, İtalya gibi ülkelerde bu değerler 6.1 volt metre ile sınırlandırılmış. Yunanistan’da ise 32.9 volt metre.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca (BTK) hazırlanan "Elektronik Haberleşme Cihazlarından Kaynaklanan Elektromanyetik Alan Şiddetinin Uluslararası Standartlara Göre Maruziyet Limit Değerlerinin Belirlenmesi, Kontrolü ve Denetimi Hakkında Yönetmelik" 2011 yılında Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğü girdi. Yönetmelikle, işletici ve işletmeciler sabit elektronik haberleşme cihazı için güvenlik sertifikası almakla yükümlü olacağı belirtildi. Baz istasyonlarına ilişkin ölçümler, bunları kuran, montajını yapan ya da işleten kişiler yerine artık BTK veya BTK tarafından yetki verilen kamu kurum ve kuruluşları ile ilgili mevzuatına göre kurulmuş özel hukuk tüzel kişilikleri tarafından yapılacak" denildi.

Bu Haber 1060 defa okunmuştur.
BANU SEZEN İLK 50 KADIN İK´CI A
PTT’DE WESTERN UNİON HİZMETİ
SELMA MAY VEFAT ETTİ
HALUK CAN ENGİN VEFAT ETTİ
PTT´NİN 15.000 ŞUBESİ OLACAK
BİR KİTAP; İSTANBUL´UN YÜZ
BOR REZERVLERİDE Mİ ÖZELLEŞTİRİL
ÖMER HALİSDEMİR ANISINA ÖZEL PUL
ÖZELLEŞTİRME HAKKINDA BİR TWEET
İNTERNETTE KAR ÇOK YATIRIM YOK
DÜNYANIN EN SAYGIN 100 ŞİRKETİ
BİLİŞİM VE RESİM
PTT VE TELEKOM ORTAK ŞİRKET Mİ K
DESTANIN ADI ÇANAKKALE
16 MART ve MANASTIRLI HAMDİ
ŞİŞLİ PTT ŞUBESİNDE SOYGUN
DOĞU ANADOLU 1. BİLİŞİM BULUŞMAS
BUGÜN SAAT 16´DA KIZILAYDA BULUŞ
TELEFON DİNLENMESİ NASIL ANLAŞIL
CIA BİZİ DİNLİYOR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!