7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
ÖZELLEŞTİRMEDE DAYANILMAZ YANLIŞLARÖZELLEŞTİRMEDE DAYANILMAZ YANLIŞLAR

Tarih: 2014-05-18

Dev-Maden-Sen Genel Başkanı Tayfun Görgün,  “Ne zaman ki Soma özel sektöre geçti, kazalarda adeta patlama yaşandı. İnsanlar kaçak olarak ya da düşük ücretlerle madende çalıştırılmaya başlandı, iş güvenliği yok sayıldı.. Maliyet düşürmek için güvenlik tedbirleri geri plana atıldı” şeklinde bir iddiada bulunuyor.

Aslında madenlerin özelleştirilmesi, özelleştirme kurallarına aykırı değil. Ancak özelleştirme ile satış farklıdır. Blok olarak özelleştirmede, Devletin işletmeye, işçi güvenliğine ve çalışma koşullarına ait kurallar getirmesi ve bunu denetleme şartını da koymalıydı. İş güvenliği için özel sektörün en son teknoloji kullanması da bu şartların içinde yer almalıydı.

1980 sonrası, “dışa açık piyasa ekonomisi” rüzgârı öyle bir esti ki çoğu konuda düşünmeden, pat diye karar verdik. Bu rüzgarda 1980 ve öncesinde yaşanan ekonomik ve sosyal krizlerinde etkisi oldu.. 24 Ocak kararları adeta bir tepki kararlar olarak oluştu.

Özelleştirme de, hem dünyada yeni liberal politikaların, hem de bizde dışa açık piyasa ekonomisi heyecanının rüzgârı içinde ortaya çıktı.

Hatta son 1985 sonrası kafalarımıza öyle yerleşti ki, artık ön yargı haline geldi.. Ön yargı haline geldiği için bugün birçok kimse önüne arkasına bakmadan, “ne olursa olsun özelleştirme bir an önce bitsin” diyor...

Hatta aynı kimseler, Bulgaristan, Macaristan ve diğer eski Sovyetlere dahil ülkeler özleştirme yaptı, özelleştirmede bizden daha ileri gittiler diye şikayet ediyorlar.

Kaldı ki özelleştirme bir hedef değil, devletin ve piyasanın yeniden yapılandırılması için bir araçtır. İktisat politikalarının bir aracıdır. Bu anlamda bir özelleştirme politikası olmalıdır. Her ne pahasına olursa olsun özelleştirme yapmak veya bütçe açıklarını kapatmak için özelleştirmeyi hızlandırmak, toplum için işte böyle facia şeklindeki maliyetleri getirme riski taşıyor.

Biz her şeyde olduğu gibi, özelleştirmenin altyapısını hazırlamadan, özleştirmeye başladık.. Anayasamızda bile özelleştirme yoktu.. Kamulaştırma ve devletleştirme vardı. Ancak 1999 yılında özleştirmeyi de koyabildik.

Özelleştirmenin bir diğer alt yapısı devletin yeniden yapılanması ise bugüne kadar gündeme gelmedi.. Devletin yeniden yapılanmasının, temel felsefesi, özel malları özel sektörün, kamusal malları kamu sektörünün üretmesidir.

Yani  devletin ayakkabı üretmesi, otel işletmesi doğru değildir.. Buna karşılık,  savunma, güvenlik, adalet gibi klasik devlet hizmetleri ve altyapı hizmetlerini devlet yapacaktır.

Buraya kadar kolay ve tartışmasızdır.. Tartışmalı ve düşünülmesi gereken, hem özel faydası olan, hem de üretiminden dolayı topluma dış fayda sağlayan mal ve hizmetleri kimin ve ne oranda üreteceğidir.  

Örneğin eğitim ve sağlık hizmetlerinin topluma olan faydası kişiye olan faydasından daha yüksektir.. Bu nedenle bu hizmetlerin, ya patronu olmayan toplumsal organizasyonlar veya devlet tarafından görülmesi gerekmektedir.. Yalnızca özel fayda ve kârlılık düşünülürse, piyasa bu hizmetlere gerekli kaynakları ayırmakta yetersiz kalır.

Öte yandan, özel kullanımda da olsa, gerek ekonomik ve gerekse piyasa açısından stratejik mallar da bulunmaktadır.. Bunların da toplum refahında ve piyasanın düzenlenmesinde dış yararları vardır. Telekom örneği.. Ereğli Demir Çelik örneği, bunlardandır..

Bu hizmetleri özel sektör de yapabilir. Ancak bütün ekonomiye girdi sağladığı olduğu için, fiyat stratejisi kârlılık esasına göre olur. Özel sektörün kârlılık amacı ile toplumsal fayda, uymayabilir. Zira özel sektör maliyetleri düşürmek için çevre kirliliğine önem vermez veya iş güvenliğinde en son teknolojiyi kullanmaz.


Prof. Dr. Esfender KORKMAZ

Bu Haber 916 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!