ÖZELLEŞTİRME ŞART DEĞİLÖZELLEŞTİRME ŞART DEĞİL

Tarih: 2014-05-25

Eski Devlet Bakanı Kemal Derviş, ekonomik krizden çıkışta özelleştirmenin şart olmadığını söylemiş. Derviş, 2001 yılında ziyaret ettiği ABD Hazine Bakanı’nın kendisini soğuk karşılayıp “Yine mi kredi istiyorsunuz” diye sitem ettiğini ve krizden çıkış için devlet mallarının piyasa fiyatına özelleştirilmesini önerdiğini anlatmış. Derviş, “Şu anki piyasa fiyatlarıyla devlet malını kimseye satmam” diyerek çıktığı odaya bir yıl sonra krizi çözerek döndüğünde kahveler, çikolatalı pastalarla karşılandığını söylemiş.

İşin içinde olmasak inanacağız,

Enis Öksüz'ü Türk Telekomun özelleştirmesine karşı çıkıyor diye hükümeti yıkmakla tehdit eden, o'nu görevden aldıran kendisi değil miydi?

Utanmazlığın bu kadarı fazla...

 

ÖZELLEŞTİRME ŞART DEĞİL

Eski Devlet Bakanı Kemal Derviş, ekonomik krizden çıkış için özelleştirmenin şart olmadığını söyledi. Derviş, 2001 yılında ABD’nin baskısına rağmen devlet malını düşük fiyatla satmadıklarını dile getirdi.

Eski Devlet Bakanı Kemal Derviş, ekonomik krizden çıkışta özelleştirmenin şart olmadığını söyledi. Derviş, 2001 yılında ziyaret ettiği ABD Hazine Bakanı’nın kendisini soğuk karşılayıp “Yine mi kredi istiyorsunuz” diye sitem ettiğini ve krizden çıkış için devlet mallarının piyasa fiyatına özelleştirilmesini önerdiğini anlattı. Derviş, “Şu anki piyasa fiyatlarıyla devlet malını kimseye satmam” diyerek çıktığı odaya bir yıl sonra krizi çözerek döndüğünde kahveler, çikolatalı pastalarla karşılandığını söyledi.

Ekonomiden sorumlu eski Devlet Bakanı Kemal Derviş, İzmir’de bir konferans verdi. 2001 ekonomik krizinin yaşandığı dönemde birçok devlet kuruluşunun o günkü fiyatlarıyla satılması yönünde istekler olduğunu belirten Derviş, “O dönemki Amerikan Hazine Bakanı’na ‘Şu anki piyasa fiyatlarıyla devlet malını kimseye satmam’ dedim” diye konuştu.

Krizden çıkışta temel yaklaşımın illa da özelleştirme olmadığını savunan Derviş, krizde IMF’nin Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Türk Hava Yolları’nın özelleştirilmesini istediğini hatırlattı. İlk kez bakan olduktan sonra IMF ve G-7 ülkelerinden destek almak için yola çıktığını anlatan Derviş, “Amerika’da Bush’un Hazine Bakanı beni çok soğuk karşıladı. ‘Gene para istiyorsunuz galiba, altı ayda bir para istiyorsunuz’ dedi. Ben de ‘IMF’nin kredilerine ihtiyaç var’ dedim. ‘Hiç krediye gerek yok, ben geleyim size özelleştirme konusunda yardımcı olayım’ dedi. ‘Piyasa neyse o fiyattan satacaksınız’ diye konuştu. Ben de ‘Sayın bakanım, şu anki piyasa fiyatlarıyla devlet malını kimseye satmam’ dedim. O günkü fiyatlarla devlet varlığını satmak hata olurdu. Bana ‘Siz bu krizden çıkamazsınız’ dedi. Vedalaştık. Bir yıl sonra geldiğimde kahveler, çikolatalı pastalar. Her şey gayet iyiydi” dedi.

Bankacıları kurtarmakla olmaz

Krizde bankacıları değil bankaları kurtardıklarını ifade eden Derviş, “Bankaların boşaltılmaması, bankacıları değil mevduatı kurtarma operasyonu yaptık. Ama Amerika bunu yapamadı. Bankacıları kurtardı” diye konuştu. Katı devletçiliği savunmadığını ama diğer taraftan özel sektörün ciddi şekilde yönlendirilmesi gerektiğine inandığını belirten Derviş, finans sektöründe kamu payının mutlaka olması gerektiğini vurguladı. Derviş, “Krizde özel sektör korkuyor. Hiç kredi vermiyor. Kamu bankası ise krediye devam eder. Ama bir şartla, bu kamu bankaları genel ekonomiye hizmet vermeli. Belli bir siyasi iktidarın, lobilerin bankası olmamalı” dedi.

Bu Haber 1010 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!