TWİTTER´DA TÜRKÇE CANLI DESTEK HATTI…TWİTTER´DA TÜRKÇE CANLI DESTEK HATTI…

Tarih: 2014-05-28

Twitter'da Türkçe canlı destek hattı devreye girecek.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer ve beraberindeki kurul, Twitter Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Kamu Siyasetleri Direktörü Sinead McSweeney başkanlığındaki kurul ile İrlanda'nın başkenti Dublin'de bir araya geldi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BILGI TEKNOLOJILERI VE ILETIŞIM KURUMU) Başkanı Tayfun Acarer ve beraberindeki kurul, Twitter Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Kamu Siyasetleri Direktörü Sinead McSweeney başkanlığındaki kurul ile İrlanda'nın başkenti Dublin'de bir araya geldi.

Acarer, görüşme sonrasında muhabirine yaptığı açıklamada Dublin'de gerçekleştirilen görüşmenin "çok olumlu geçtiğini" söyledi. Acarer, görüşme konularının mevcut işbirliğinin güçlendirilmesi, karşılıklı talep ve tekliflerin ele alınması, Twitter'dan tehdit ve şahsi hakların ihlali, mahkeme kararlarının uygulanması sürecinde ortaya çıkan sorunlar gibi başlıklardan oluştuğunu ifade etti. Müzakerede ele alınan konular arasında büro açılması konusu da gündeme geldi.

İlki 14 Nisan'da Ankara'da yapılan toplantının Dublin'deki ikinci turunda en somut gelişme, "Türkçe canlı dayanak hattının kısa müddet içinde devreye gireceğinin" dile getirilmesi oldu. Atılacak adıma göre Twitter'ın, bundan böyle herhangi bir şikayeti olan ya da sıkıntı yaşayan kullancılara dayanak olmak ve sorunlarını gidermek adına Türkçe canlı dayanak hattı kurulması kararlaştırıldı. Buna göre Twitter, Türkiye'de herhangi bir kullanıcının kişilik hak ihlali ya da tehdit gibi bir konuda canlı dayanak hattı ile iletişime geçerek yakıntıda bulunması durumunda konuyu acelelikle inceleyip, gerektiğinde mahkeme kararı olmaksızın sorunun çözümünü kendisi gerçekleştirecek.

"İstenilen, mahkeme kararlarının yerine getirilmesi"

Türkiye 'nin internetin en hızlı geliştiği ülkelerden olduğunu ifade eden Acarer, sosyal basının Avrupa'da en çok kullanıldığı ülkenin İngiltere'den sonra Türkiye olduğunu kaydetti. İnternetteki hızlı değişimin beraberinde bir takım sıkıntıları getirdiğine dikkati çeken Acarer, tüm ülkelerde farklı sıkıntıların başgösterdiğini altını çizdi.

İnterneti kullanmanın yalnizca sosyal medyayı kullanma anlamına gelmediğini, ikisinin de farklı olduklarını ifade eden Acarer, bu görüşmeyle önceden büyük meselelere sebep olan iletişim kopukluğunun tamamiyle ortadan kaldırıldığı ve önyargıların da yıkıldığı dile getirildi.

BTK Başkanı Acarer, Türkiye'de Twitter kullanıcılarıyla ilgili mahkemelerin aldığı kararların acelelikle uygulanabilmesi adına kendilerinin bu kararları İngilizceye çevirttiklerini ve Twitter'a bu şekilde gönderdiklerini hatırlarak, bu gibi vaziyetlerin yüzde 70'inin çözüldüğünü anlattı.

Tayfun Acarer, sosyal basında yasaklama ya da engel olarak nitelenen olayların tamamının mahkeme kararı olduğunun altını çizerek, ''Twitter'dan istenenlerin tamamamı mahkeme kararı. Şahsi olarak, müessese olarak istediğimiz bürokrasinin aldığı kararklar değil, BILGI TEKNOLOJILERI VE ILETIŞIM KURUMU Kurulu'nun bir kararı değil bu. Tüm beklentimiz, mahkeme kararlarına saygı. Youtube'dan da beklentimiz budur'' dedi.

"İşlenilen suça ortak olunuyor"

Türkiye'nin ve Twitter'in ortada bulunan sorunları çözme ile ilgili karşılıklı irade gösterdiğine işaret eden Acarer, ''Bizim Dublin'e gelişimiz Türkiye'nin yaşanan sorunların çözülmesi noktasındaki isteğin istemini gösteriyor. Aynı talep ve çizginin twitter'da da yer aldığını rahatlıkla ifade edebiliriz. İletişim güçlenmesi hem bizim hem de twitter'dan dayanak verdiği bir süreç'' dedi.

Ankara'daki ilk toplantıyla Twitter ile resmi temasın sağlandığını ve bu ikinci toplantıda ise teknik konulara girildiğini anlatan BILGI TEKNOLOJILERI VE ILETIŞIM KURUMU Başkanı Acarer, geçen süreçte mahkeme kararlarının ne kadar geç ulaştığını yada hiç ulaşmadığının görüldüğünü ancak kurulan temaslar sayesinde tüm bu konudaki mahkeme kararlarının artık daha hızlı bir biçimde Twitter'e iletildiğini aktardı.

Türkiye'nin büyük bir ülke olduğunu vurgulayan Acarer, ''Türkiye vazgeçilecek bir ülke değil. 3 saat süren bir toplantı gerçekleştirdik. Twitter'den kişilerin tehdit edilmesiyle ilgili olarakta, aslında tehdit varsa mahkeme kararı bile gerekmez. İnsanların başına bir şey gelirse bunun hesabını kim verebilir? Tehdit edilen şahsın yaşantısı sıkıntıya sokuluyor. Mahkeme kararları uygulanmadığına işlenen bu suça ortak olunuyor'' diye konuştu.

"Twitter, sorunların çözümü ile ilgili istekli"

 Acarer, Twitter'ın Türkiye'de büro açmasıyla ilgili kendi taleplerinin zaten bilindiğini bunun da Twitter yöneticileriyle bir kez daha paylaşıldığını ifade etti. Acarer, bu konuda daha atılan somut bir adım olmadığına da dikkati çekerek, ''Bu konuda bir gelişmenin olmasını istiyoruz. Somut bir şey söylenmedi. Umuyorum önümüzdeki süreçte bu çözülebilr. Türkiye'den en üst düzeyde geldik buraya. Siyasi iradenin bu konuyu çözme isteğini gösteriyor. Geliyoruz buraya uçaktan inip 3 saat toplantı yapıp hiç burada kalmadan Türkiye'ye geri dönüyoruz'' diye konuştu.

Acarer, verilen mahkeme kararlarına saygı istediklerini ısrarla yineleyerek Twitter ile yapılan müzakerelerin gelecekte başka mecralarda yaşanabilecek sıkıntılar ile ilgili tecrübe kazandırdığını kaydetti. Bugüne kadar Twitter'e sevk edilen kararların yüzde 70'inin çözüldüğünü ifade eden Acarer, Twitter ile yapılan müzakerede Türkiye temsilcisinin de belirlendiğini aktardı.

Twitter yöneticilerini "mevcut sorunların çözümü ile ilgili istekli ve olumlu bir noktada gördüğünün" vurgulayan Tayfun Acarer, bu konuda gelecekten ümitli olduğunu belirtti.

19 Mayıs itibarıyla Türkiye'de Erişim Sağlayıcıları Birliği'nin kurulduğunu hatırlatan Acarer, ''Birliğin işlevi, misyonu, mahkeme kararlarının erişim sağlayıcılarına iletilmesi. Heyetin yaptığı işin birlik tarafından inşa edilmesi sözkonusu. Büro kiraladılar sistem temini yapıyorlar. Twitter ile ilgili yapı kurulduktan sonra bu yapıyı işler vaziyette bu birliğe devretmek istiyoruz. Biz niye burdayız; mahkemem hükmünün uygulatılması için. Bu yapıyı devrederken çalışan bir mekanizmayı devretmek istiyoruz. Erişim Sağlayıcıları Birliği müstakil çalışacak'' dedi.

Görüşmelere katılan BILGI TEKNOLOJILERI VE ILETIŞIM KURUMU Kurul Üyesi Ömer Fatih Sayan da Twitter ile müzakerelerin rutin hale geldiğini ve işbirliğini geliştirme adına bu müzakerelerin karşılıklı olarak yapılmaya devam edeceğini bildirdi. Sayan, Twitter'daki toplantıda firmada çalışan Türklerle de bir araya geldiklerini dile getirerek, karşılamada ekranda Türk bayrağı üzerine Türkçe ''Hoş Geldiniz'' yazıldığını ve çok iyi karşılandıklarını kaydetti.

Pozitif ve olumlu bir gündemin oluştuğunu ifade eden Türkiye kurulu, Twitter yetkililerinin önümüzdeki ay Türkiye'ye geleceği ve müzakerelerin İstanbul'da yapılacağı dile getirildi.

 

Bu Haber 1329 defa okunmuştur.
PTT’DEN SAİD-İ NURSİ PULU
ÜNİVERSİTELİ İŞSİZLER 55 İLİN N
BORÇ ŞAMPİYONU TELEKOM KÂR ETMİ
TELEKOM KRİZİ MECLİSE TAŞINDI
CEP FATURASINI AZALTMADA 7 ADIM
PTTMESSENGER %100 YABANCI
TELEKOM´U ÇİNLİLER ALIYOR
´YERLİ WHATSAPP´ PTT
BELEDİYE BAŞKANINA ÖZEL PUL
PTT´DEN ´ESNAF KART´A AVANTAJ İM
BÖYLE POSTACILAR DA VAR!
PTT 2000 KİŞİ ALACAK! SON GÜN
BAZ İSTASYONU KURULUMU KOLAYLAŞT
METİN ATALAR´IN ANNESİ VEFAT ETT
TÜRK TELEKOM DEVLETE Mİ DÖNÜYOR?
TÜRK TELEKOM BORÇLARINI YAPILAND
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!