Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
AKÇELİ İŞLERE ‘İVEDİ’ YARGILAMA GELİYORAKÇELİ İŞLERE ‘İVEDİ’ YARGILAMA GELİYOR

Tarih: 2014-05-29

İhale, kamulaştırma ve özelleştirme gibi miktarı yüksek paraların söz konusu olduğu davalar Danıştay’da ‘ivedi’ olarak görüşülecek.

Zaman gazetesinden İbrahim Asalıoğlu’nun haberine göre, Meclis Adalet Komisyonu’nda Danıştay Kanunu’na ‘İvedi yargılama usulü’ başlıklı yeni bir madde eklenmesi AK Partililerin oylarıyla kabul edildi. İvedi yargılama usulü, geçen sene Adalet Komisyonu’ndan geçen ve halen Meclis Genel Kurulu gündeminde olan Danıştay Kanunu’nda değişiklik öngören kanun tasarısında da yer alıyordu. Muhalefetin ‘akçeli konular ivedi görüşülecek’ diye tepki gösterdiği maddeye göre, ‘İhaleden yasaklama kararları hariç tüm ihale işlemleri, acele kamulaştırma işlemleri, ÖYK kararları, Turizmi Teşvik Yasası uyarınca yapılan satış, tahsis ve kiralama işlemleri, çevresel etki değerlendirmesi sonucu alınan kararlar, kentsel dönüşüm projelerine ilişkin Bakanlar Kurulu kararları’na karşı açılacak davalarda ‘ivedi yargılama usulü’ uygulanacak. İvedi yargılama usulünde dava açma süresi otuz gün olacak. 7 gün içinde ilk inceleme yapılacak. Bu davalar dosyanın tekemmülünden itibaren en geç bir ay içinde karara bağlanacak. Yürütmenin durdurulması talebine ilişkin olarak verilecek kararlara itiraz edilemeyecek.

 CHP’li Ömer Süha Aldan, söz konusu maddeyle Danıştay’ın, ilgili davalarda en geç 7 ay 12 günde karar vermek durumunda olduğunu söyledi. Aldan, “Çocuk bile 9 ay 10 günde doğuyor. Bir mahkemeye ‘şu kadar sürede kararını ver’ demek ‘benim istediğim kararı ver’ demektir. Adil yargılama ilkesine aykırıdır. Hükümet akçeli işlerini bu düzenlemeyle çıkarmak istiyor.” dedi. MHP’li Murat Başesgioğlu, bu düzenlemenin vatandaşı idare karşısında güçsüz hale getirdiğini vurguladı. CHP’li Turgut Dibek ise, “Seçime 1 yıl kaldı. Şehir hastaneleri, havaalanları, 3. köprü, santraller, özelleştirmeye yönelik kararlar var. Hükümet, bunlarla ilgili kararların bir an önce çıkmasını istiyor. Bu düzenleme Anayasa Mahkemesi’nce iptal edilir.” dedi. Anayasadaki, Danıştay’ın yürütmeyi durdurma yetkisinin yasayla ortadan kaldırılmak istendiğini vurgulayan CHP’li Ali İhsan Köktürk, bu düzenlemenin anayasaya açıkça aykırı olduğunu söyledi.

Partilere sahte üye yapanlar kurtulacak

AKP’nin verdiği kanun teklifi ile siyasi partilere sahte üye yapılmasının cezası sürpriz bir şekilde düşürülüyor. AKP’li çok sayıda il ve ilçe yöneticisi hakkında sahte üyelik nedeniyle soruşturma açıldığı belirtilirken, sahte üyeliğin cezası ‘üç aydan bir yıla kadar hapse’ indiriliyor. Siyasi partiye sahte üye kaydının cezası halen ‘bir yıldan üç yıla kadar hapis.’ Bir yılın altındaki hapis cezaları ise para cezasına çevriliyor. Meclis Adalet Komisyonu’nda görüşülen yeni yargı paketinin içine eklenen madde, muhalefetin tepkisine rağmen kabul edildi.

Bu Haber 1188 defa okunmuştur.
SANAL FALCILAR MAHKEMELİK OLDU
57BİN YABANCI SERMAYELİ ŞİRKET V
İLK SMS 25 YIL ÖNCE GÖNDERİLMİŞT
TURKCELL´İN ENSAR VAKFI DAVASI
WhatsApp´a DÖRT YENİ ÖZELLİK
YÜCEL´LERİN BABALARI VEFAT
TORBA KANUN YÜRÜRLÜKTE
RAMAZAN ÖRS VEFAT ETTİ
BİLİŞİM ÖĞRETMENLERİNİN FEDAKAR
TÜKETİCİ DANIŞMANINIZ DİYOR Kİ;
İBRAHİM CEPHE VEFAT ETTİ
SUPERONLİNE FİBER 3 MİLYON KONUT
TBV: WIKIPEDİA YASAĞI ZARAR VERİ
MURAT MURATOĞLU´NUN MUHTEŞEM YAZ
SAKLIKENT KANYONU.
BANKALARIN FAİZ KARTELİNE CEZA
A.KADİR KEKLİK VEFAT ETTİ
EMRİN OLUR MUHTEREM SENDİKACI
MAVİ BALİNA OYNAYAN İBRAHİM İNTİ
TEBLİGATLAR DAHA ÇABUK ULAŞACAK
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!