Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
AKÇELİ İŞLERE ‘İVEDİ’ YARGILAMA GELİYORAKÇELİ İŞLERE ‘İVEDİ’ YARGILAMA GELİYOR

Tarih: 2014-05-29

İhale, kamulaştırma ve özelleştirme gibi miktarı yüksek paraların söz konusu olduğu davalar Danıştay’da ‘ivedi’ olarak görüşülecek.

Zaman gazetesinden İbrahim Asalıoğlu’nun haberine göre, Meclis Adalet Komisyonu’nda Danıştay Kanunu’na ‘İvedi yargılama usulü’ başlıklı yeni bir madde eklenmesi AK Partililerin oylarıyla kabul edildi. İvedi yargılama usulü, geçen sene Adalet Komisyonu’ndan geçen ve halen Meclis Genel Kurulu gündeminde olan Danıştay Kanunu’nda değişiklik öngören kanun tasarısında da yer alıyordu. Muhalefetin ‘akçeli konular ivedi görüşülecek’ diye tepki gösterdiği maddeye göre, ‘İhaleden yasaklama kararları hariç tüm ihale işlemleri, acele kamulaştırma işlemleri, ÖYK kararları, Turizmi Teşvik Yasası uyarınca yapılan satış, tahsis ve kiralama işlemleri, çevresel etki değerlendirmesi sonucu alınan kararlar, kentsel dönüşüm projelerine ilişkin Bakanlar Kurulu kararları’na karşı açılacak davalarda ‘ivedi yargılama usulü’ uygulanacak. İvedi yargılama usulünde dava açma süresi otuz gün olacak. 7 gün içinde ilk inceleme yapılacak. Bu davalar dosyanın tekemmülünden itibaren en geç bir ay içinde karara bağlanacak. Yürütmenin durdurulması talebine ilişkin olarak verilecek kararlara itiraz edilemeyecek.

 CHP’li Ömer Süha Aldan, söz konusu maddeyle Danıştay’ın, ilgili davalarda en geç 7 ay 12 günde karar vermek durumunda olduğunu söyledi. Aldan, “Çocuk bile 9 ay 10 günde doğuyor. Bir mahkemeye ‘şu kadar sürede kararını ver’ demek ‘benim istediğim kararı ver’ demektir. Adil yargılama ilkesine aykırıdır. Hükümet akçeli işlerini bu düzenlemeyle çıkarmak istiyor.” dedi. MHP’li Murat Başesgioğlu, bu düzenlemenin vatandaşı idare karşısında güçsüz hale getirdiğini vurguladı. CHP’li Turgut Dibek ise, “Seçime 1 yıl kaldı. Şehir hastaneleri, havaalanları, 3. köprü, santraller, özelleştirmeye yönelik kararlar var. Hükümet, bunlarla ilgili kararların bir an önce çıkmasını istiyor. Bu düzenleme Anayasa Mahkemesi’nce iptal edilir.” dedi. Anayasadaki, Danıştay’ın yürütmeyi durdurma yetkisinin yasayla ortadan kaldırılmak istendiğini vurgulayan CHP’li Ali İhsan Köktürk, bu düzenlemenin anayasaya açıkça aykırı olduğunu söyledi.

Partilere sahte üye yapanlar kurtulacak

AKP’nin verdiği kanun teklifi ile siyasi partilere sahte üye yapılmasının cezası sürpriz bir şekilde düşürülüyor. AKP’li çok sayıda il ve ilçe yöneticisi hakkında sahte üyelik nedeniyle soruşturma açıldığı belirtilirken, sahte üyeliğin cezası ‘üç aydan bir yıla kadar hapse’ indiriliyor. Siyasi partiye sahte üye kaydının cezası halen ‘bir yıldan üç yıla kadar hapis.’ Bir yılın altındaki hapis cezaları ise para cezasına çevriliyor. Meclis Adalet Komisyonu’nda görüşülen yeni yargı paketinin içine eklenen madde, muhalefetin tepkisine rağmen kabul edildi.

Bu Haber 1162 defa okunmuştur.
ERDOĞAN GÜMÜŞ YAZDI: FRİG YOLU
SENDİKA BAŞKANLARINDAN BYLOCK UY
1350 KİLOMETREDEN MEKTUP VAR
TURKCELL´İN FİNANS ŞİRKETİNE BDD
HUAWEİ AEO SERTİFİKASI ALAN İLK
CERABLUS´A PTT ŞUBESİ AÇIL
PTT GENEL MÜDÜRÜNÜN 60 DANIŞMANI
CEP ŞİRKETLERİNİN BORÇLARI SİLİN
DÜNYANIN EN İYİ PULU: KARS KALES
E.GÜMÜŞ YAZDI; İZNİK´TE GÜN BATI
20 BİN KİŞİYE İŞ: MİLLİ HACKER
CENGİZ YERLİKAYALAR´IN ANNESİ VE
TÜRK MÜHENDİSLERİ ATM YAPTI
HABERLEŞME İLE İLGİLİ KANUNLAR D
PTT´NİN SÖZLÜ SINAVINA DANIŞTAY
PTT´DEN İSTİHDAMA İLİŞKİN AÇIKL
BİRLEŞMİŞ MİLLETLERDEN TURKCELL&
EMEKLİLERE KÖTÜ HABER
MOBİL KULLANIMINDA AVRUPA BİRİNC
ANNELER BABALAR DİKKAT!
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!