"ARTIK TELGRAFIN TELLERİNE KUŞLAR KONMUYOR- PTT ve Türk Telekom Anıları" isimli kitabımızı NASIL TEMİN EDEBİLİRSİNİZ?
 
AKÇELİ İŞLERE ‘İVEDİ’ YARGILAMA GELİYORAKÇELİ İŞLERE ‘İVEDİ’ YARGILAMA GELİYOR

Tarih: 2014-05-29

İhale, kamulaştırma ve özelleştirme gibi miktarı yüksek paraların söz konusu olduğu davalar Danıştay’da ‘ivedi’ olarak görüşülecek.

Zaman gazetesinden İbrahim Asalıoğlu’nun haberine göre, Meclis Adalet Komisyonu’nda Danıştay Kanunu’na ‘İvedi yargılama usulü’ başlıklı yeni bir madde eklenmesi AK Partililerin oylarıyla kabul edildi. İvedi yargılama usulü, geçen sene Adalet Komisyonu’ndan geçen ve halen Meclis Genel Kurulu gündeminde olan Danıştay Kanunu’nda değişiklik öngören kanun tasarısında da yer alıyordu. Muhalefetin ‘akçeli konular ivedi görüşülecek’ diye tepki gösterdiği maddeye göre, ‘İhaleden yasaklama kararları hariç tüm ihale işlemleri, acele kamulaştırma işlemleri, ÖYK kararları, Turizmi Teşvik Yasası uyarınca yapılan satış, tahsis ve kiralama işlemleri, çevresel etki değerlendirmesi sonucu alınan kararlar, kentsel dönüşüm projelerine ilişkin Bakanlar Kurulu kararları’na karşı açılacak davalarda ‘ivedi yargılama usulü’ uygulanacak. İvedi yargılama usulünde dava açma süresi otuz gün olacak. 7 gün içinde ilk inceleme yapılacak. Bu davalar dosyanın tekemmülünden itibaren en geç bir ay içinde karara bağlanacak. Yürütmenin durdurulması talebine ilişkin olarak verilecek kararlara itiraz edilemeyecek.

 CHP’li Ömer Süha Aldan, söz konusu maddeyle Danıştay’ın, ilgili davalarda en geç 7 ay 12 günde karar vermek durumunda olduğunu söyledi. Aldan, “Çocuk bile 9 ay 10 günde doğuyor. Bir mahkemeye ‘şu kadar sürede kararını ver’ demek ‘benim istediğim kararı ver’ demektir. Adil yargılama ilkesine aykırıdır. Hükümet akçeli işlerini bu düzenlemeyle çıkarmak istiyor.” dedi. MHP’li Murat Başesgioğlu, bu düzenlemenin vatandaşı idare karşısında güçsüz hale getirdiğini vurguladı. CHP’li Turgut Dibek ise, “Seçime 1 yıl kaldı. Şehir hastaneleri, havaalanları, 3. köprü, santraller, özelleştirmeye yönelik kararlar var. Hükümet, bunlarla ilgili kararların bir an önce çıkmasını istiyor. Bu düzenleme Anayasa Mahkemesi’nce iptal edilir.” dedi. Anayasadaki, Danıştay’ın yürütmeyi durdurma yetkisinin yasayla ortadan kaldırılmak istendiğini vurgulayan CHP’li Ali İhsan Köktürk, bu düzenlemenin anayasaya açıkça aykırı olduğunu söyledi.

Partilere sahte üye yapanlar kurtulacak

AKP’nin verdiği kanun teklifi ile siyasi partilere sahte üye yapılmasının cezası sürpriz bir şekilde düşürülüyor. AKP’li çok sayıda il ve ilçe yöneticisi hakkında sahte üyelik nedeniyle soruşturma açıldığı belirtilirken, sahte üyeliğin cezası ‘üç aydan bir yıla kadar hapse’ indiriliyor. Siyasi partiye sahte üye kaydının cezası halen ‘bir yıldan üç yıla kadar hapis.’ Bir yılın altındaki hapis cezaları ise para cezasına çevriliyor. Meclis Adalet Komisyonu’nda görüşülen yeni yargı paketinin içine eklenen madde, muhalefetin tepkisine rağmen kabul edildi.

Bu Haber 977 defa okunmuştur.
BOR REZERVLERİDE Mİ ÖZELLEŞTİRİL
ÖMER HALİSDEMİR ANISINA ÖZEL PUL
ÖZELLEŞTİRME HAKKINDA BİR TWEET
İNTERNETTE KAR ÇOK YATIRIM YOK
DÜNYANIN EN SAYGIN 100 ŞİRKETİ
BİLİŞİM VE RESİM
PTT VE TELEKOM ORTAK ŞİRKET Mİ K
DESTANIN ADI ÇANAKKALE
16 MART ve MANASTIRLI HAMDİ
ŞİŞLİ PTT ŞUBESİNDE SOYGUN
DOĞU ANADOLU 1. BİLİŞİM BULUŞMAS
BUGÜN SAAT 16´DA KIZILAYDA BULUŞ
TELEFON DİNLENMESİ NASIL ANLAŞIL
CIA BİZİ DİNLİYOR
BTK´DA BY-LOCK OPERASYONU
PTT´NİN KURUMSAL İLETİŞİM GÜCÜ
KADINLARIMIZ
KADINLAR GÜNÜ KUTLAMASINA DAVET
GSM FİRMALARI VE MÜŞTERİ BİLGİLE
ŞEHİRLER AKILLANIYOR, HAYAT DİJİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!