POLİS, YATAĞAN İŞÇİLERİNE ACIMADI!..POLİS, YATAĞAN İŞÇİLERİNE ACIMADI!..

Tarih: 2014-06-01

Ankara’da kendilerini demir korkuluklara zincirleyerek hak arayan işçilere biber gazı sıkan polis 15 kişiyi gözaltına aldı.

Manisa’nın Soma ilçesinde 301 madencinin hayatını kaybettiği facianın üzerinden 17 gün geçmesine rağmen, gerek siyasetçiden gerekse bürokrasiden kimse sorumluluğu üzerine almazken, bu kez de hak arayan Yatağan işçilerine polis sert müdahalede bulundu. Ankara’da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın girişindeki demir korkuluklara kendilerini zincirleyen Yatağan işçilerine polis biber gazıyla müdahale etti. 15 işçi gözaltına alındı. Ankara Özelleştirme idaresi önündeki Kurtuluş Parkı’nda uzun süredir özelleştirme karşıtı eylem yapan Yatağan işçileri dün öğle saatlerinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na geldi. İşçiler burada kendilerine bakanlığın demir korkuluklarına zincirledi. “Yatağan Soma olmayacak”, “İş cinayetleri önlensin, özelleştirmeye, taşeronlaşmaya hayır” pankartları açan işçiler, “Soma’nın hesabı sorulacak” sloganları attı.

Sadece ölüm getirdi

Soma’da meydana gelen maden faciasını ve Kemerköy Termik Santrali ile Yeniköy Termik Santrali’nin özelleştirilmesini protesto eden işçiler adına yapılan açıklamada Soma’da hayatını kaybeden 301 maden şehidinin anıldığına dikkat çekilerek şöyle denildi: “İş kazası kaza olmaktan çıkarılmalıdır. Taşeronda çalışma ölümden başka bir şey getirmedi. Soma’da yaşananlar özelleştirmenin ve taşeronlaşmanın kara yüzünü bir daha gösterdi. Vermiş olduğumuz mücadelemiz Soma’da yaşananlardan dolayı bir daha haklılığımızı ortaya koydu ve bizim neden bu onurlu mücadeleyi yaptığımız ortaya çıktı.”

Zincirler kesildi

Açıklamanın ardından emniyet güçleri grubun dağılması yönünde uyarıda bulundu. Bakanlık önünde bir saat oturma eylemi yapacaklarını belirten işçiler, polisin uyarısını dikkate almadı. Ekipler, gruba iki dakika süre verdi. Eylemcilerin dağılmaması üzerine Çevik Kuvvet ekipleri işçilerin etrafını sardı. Gruba biber gazıyla müdahalede bulundu. Bazı işçiler gazın etkisiyle bakanlık önünden ayrıldı. Korkuluklara kendilerini zincirleyen işçilerin zincirleri demir kesme makasıyla kesildi. Bakanlık önünden ayrılmak istemeyen işçiler güçlükle gözaltına alındı. Polis aracına götürülen işçiler slogan atmayı sürdürdü. Gözaltına alınan 15 işçi karakola götürüldü.

Bu Haber 743 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!