TÜRKİYE´NİN EN DEĞERLİ MARKALARITÜRKİYE´NİN EN DEĞERLİ MARKALARI

Tarih: 2014-06-11

Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance'in yaptığı marka araştırması sonucunda Türkiye’nin en değerli 100 markası belirlendi.

Türk Telekom'un zirvede olduğu listede uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'ye verdiği olumlu notların yansımaları görünüyor. Listede Türk Telekom'un ardından en yüksek marka değerine sahip şirketlerin başında Akbank, İş Bankası, Türk Hava Yolları ve Garanti Bankası geliyor.

Dünyanın önder marka değerlendirme şirketi Brand Finance 7. kez "Türkiye'nin En Değerli Markaları" listesini yayınladı. 2012 verileri ile hazırlanan listeye göre 100 markanın toplamı 31 milyar 240 milyon ABD doları değerinde. Araştırma sonuçları Türkiye'nin en değerli markasının 2.380.000.000 dolar ile Türk Telekom olduğunu ortaya koyuyor. Türk Telekom'u 2.121.000 dolar ile Akbank, 2.061.000.000 dolar ile Türkiye İş Bankası, 1.800.000.000 dolar ile Türk Hava Yolları ve 1.579.000.000 dolar ile Garanti Bankası izliyor.

Kredi değerlendirme kuruluşlarının hesapları Türk markalarının lehine oldu

Araştırma sonuçları uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları paralelinde, ülke riskinin bir önceki yıla göre daha düşük hesaplanmasının, marka değeri üzerinde negatif etkisi olan iskonto oranını Türk markaları lehine etkilediğini ortaya koyuyor. Son 7 yıl içerisinde ilk yüz markanın toplam değeri 25-35 milyar dolar bandı içerisinde seyrediyor.

İlk 5'teki şirketlerin tamamı geçen yıla kıyasla yükselişte

Listede bu yıl 11 yeni marka yer alıyor. Geçen yıl yer alan 89 markanın 71'i değer kazanırken 18 marka ise değer kaybına uğramış bulunuyor. Listede ilk 5'te yer alan markaların tamamı geçen yıla kıyasla değerlerini artırmış bulunuyor. Türkiye'nin en değerli markası Türk Telekom'da sabit hat, geniş bant (DSL) ve mobil iletişim hizmet birimlerinin toplam faaliyet kazançları, ana marka değerini olumlu yönde etkilemiş bulunuyor. 2012 yılının Türk bankacılığı için kârlılık dönemi olması nedeniyle Akbank, İş Bankası ve Garanti Bankası'nın ana faaliyetlerinden doğan kazançlar genel marka değerini yükseltmiş bulunuyor. Türk Hava Yolları ise geniş ulaşım ağı ve yenilenen filosu ile marka değerini istikrarlı bir şekilde yükseltiyor.

4 büyükler listede

Bu yıl ilk kez spor klüpleri de değerlendirmeye alındı. Türkiye'nin 4 büyük kulübü Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor da ilk 100'e girmeyi başardı. Galatasaray 38'inci, Fenerbahçe 45'inci, Beşiktaş 56'ıncı, Trabzonspor ise 70'inci sırada yer aldı.

Marka değeri önem kazandıkça Türk markaları küresel sıralamalarda da yer alacak

Türkiye'nin son yıllarda önemli ekonomik gelişmeler kaydettiğini ifade eden Brand Finance CEO'su David Haigh, araştırmanın sonuçlarıyla ilgili şunları söylüyor: "Türkiye'nin ekonomik gelişimi uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları tarafından da tescil ediliyor. Doğal olarak, bu gelişmelerin marka değerlerine aynı oranda yansıması bekleniyor. Bu yıl Brand Finance tarafından yayınlanan "Dünyanın En Değerli 500 Markası" araştırmasında Türk markaları yer alamadı. Marka ve marka değeri konusunda çalışmaların önem kazanması ile birlikte Türk markalarının da değerleri ile küresel sıralamalarda yer alacağını umut ediyoruz. 'Türkiye'nin En Değerli Markaları' çalışmasının bu gelişmeye katkıda bulunacak olması bizleri sevindirecektir."

Ticari verilerin erişilebilir olması araştırmada yer alan marka sayısını artıracak

Brand Finance Türkiye Direktörü Muhterem İlgüner ise araştırmayı şöyle değerlendiriyor: "'Türkiye'nin En Değerli Markaları' araştırması, yedinci yılını geride bıraktı. Listeye dahil olmak için başvuran marka sayısında kaydedilen artış bu konuda ilginin her geçen gün arttığını gösteriyor. Ticari verilerin gittikçe erişilebilir olması araştırmaya dahil marka sayısının artmasına yardımcı olacaktır. Daha fazla şirketin sermaye piyasasına dahil olması ve/veya ticari veri yayınlarının artması ile bu gelişmenin de sağlanacağına inanıyoruz."

Bu Haber 1530 defa okunmuştur.
BORÇ ŞAMPİYONU TELEKOM KÂR ETMİ
TELEKOM KRİZİ MECLİSE TAŞINDI
CEP FATURASINI AZALTMADA 7 ADIM
PTTMESSENGER %100 YABANCI
TELEKOM´U ÇİNLİLER ALIYOR
´YERLİ WHATSAPP´ PTT
BELEDİYE BAŞKANINA ÖZEL PUL
PTT´DEN ´ESNAF KART´A AVANTAJ İM
BÖYLE POSTACILAR DA VAR!
PTT 2000 KİŞİ ALACAK! SON GÜN
BAZ İSTASYONU KURULUMU KOLAYLAŞT
METİN ATALAR´IN ANNESİ VEFAT ETT
TÜRK TELEKOM DEVLETE Mİ DÖNÜYOR?
TÜRK TELEKOM BORÇLARINI YAPILAND
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!