7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
ÖZELLEŞTİRME O KENTİ BİTİRDİÖZELLEŞTİRME O KENTİ BİTİRDİ

Tarih: 2014-06-23

Türkiye’nin ilk entegre çelik fabrikası olan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları’nın (ERDEMİR), AKP hükümeti tarafından özelleştirilmesinin ardından, kent ekonomisinde deyim yerindeyse çöküş yaşandı.

Odatv.com'un tesbitlerine göre, Özelleştirme sonrası Ordu Yardımlaşma Kurumu’na (OYAK) satılan ERDEMİR’de yöneticilerin uygulamış olduğu satış, satınalma, nakliye ve taşeron politikaları 100 bin nüfuslu Karadeniz Ereğli’de ticaret yapan yüzlerce işadamı, sanayici ve tüccarın iflas etmesine neden oldu.

ERDEMİR yönetiminin izlemiş olduğu kar odaklı politikalar nedeni ile özelleştirme öncesi ilçede sayısı 950 olan nakliyeci sayısı 80’e, 600 olan sac tüccarı sayısı 50’ye kadar düştü. ERDEMİR yönetimi müteahhitlik işlerini OYAK bünyesinde yer alan OYPA’ya yaptırırken, nakliye işlerini yine OYAK bünyesinde bulunan OMSAN firmasına yaptırıyor. Sac satışını ise ERDEMİR bünyesinde kurulan ERSEM adlı şirket üzerinden yapıyor.

ŞİRKET ÖNÜNDE EYLEM

ERDEMİR’in ilçe ekonomisini dibe vurduran politikaları karşısında bir araya gelen nakliyeci, sac tüccarı ve sanayiciler bugün şirketin İstanbul Ataşehir’de bulunan merkez ofisi önünde eylem yaptı. Eylemci gurup adına konuşan Karadeniz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Niyazi Özcan;

“Tüccar, nakliyeci ve sanayicilerimize büyük darbe vuran Erdemir yöneticileri, sadece bunlarla da kalmayıp sosyal sorumluluk olgusunu tamamen unutmuştur. Erdemir özelleştiği günden buyana ne Ereğli’de nede bölgede sosyal sorumluluk adına bir çivi dahi çakmamıştır. DSP Uzmanları keyfiyete ve müşteriye göre farklı yapılacak müşterilerin kaderi kurumun elinde tutulmaktadır. Teminat mektupları ile sıkıştırılmış müşterileri kurumun ibretle duyurmak isteriz. Erdemir yöneticileri, 2008 yılında Ereğli sac tüccarlarının tamamına ‘siz bu malzemeleri alın, Erdemir ile iyi ilişkiler içerisinde olun, siparişlerinize aralıksız devam edin’ deyip daha sonrada 300 dolar aşağı çekerek bütün müşterilerinin ipini çekmiştir. Erdemir, son alarak ise kendi portföyündeki müşterileri ERSEM’e kaydırarak kendi ortaklarından para kaçırmaya çalışmaktadır. Personel taşıma ve hizmet taşıma işi yapan firmalardan defalarca fiyat indirimi talep eden Erdemir, sıra kendi yan kuruluşlarından biri olan OMSAN’a geldiğinde neden bu kadar bonkör davranmamaktadır” dedi.

ERDEMİR’İN ÖNÜNE TABUT KOYDULAR

Bir otobüsle birlikte sabah saatlerinde Ereğli’den İstanbul’a hareket eden grup, Erdemir’in Ataşehir’de ki yönetim binasına giderek basın açıklaması okudu. TSO Başkan Yardımcısı Niyazi Özcan, 2006 yılı öncesi Ereğli’de 650 olan sac tüccarı sayısının 2014 yılında 70’e düştüğünü belirtirken, nakliyeci ve sanayicilerin sayısında da ciddi düşüş yaşandığını iddia etti. Özcan, Erdemir’in sanayici ve nakliyecileri darbe vurduğunu da dile getirdi. Eylemciler Erdemir Ofisi’nin önüne tabut bırakarak eyleme son verdi.

ÖZELLEŞTİRME SONRASI 41 BİN İCRALIK

ERDEMİR’in 2005 yılında AKP iktidarı tarafından özelleştirilmesinin ardından geçen süreçte sac tüccarı, sanayici ve nakliyeci sayısında ciddi azalma görülürken, ilçede icra dosyası sayısı da akıl almaz bir şekilde yükseldi. 2006 yılında Karadeniz Ereğli’de 5 bin olan icralık dosya sayısı, 2014 yılında 41 bine yükseldi.

Bu Haber 1473 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!