7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
SINIRA YAKIN TATİLDE FATURA ŞOKUNA SONSINIRA YAKIN TATİLDE FATURA ŞOKUNA SON

Tarih: 2014-06-25

Sınıra yakın bölgelerde yaşanan uluslararası dolaşım sorununu azaltmak için üç operatör de yeni sistem geliştirdi. ‘Fatura şok’u riski en aza indiriliyor. Ancak işi garantiye almak isteyenlere de operatörlerini manuel olarak seçmeleri öneriliyor.

Milliyet.com'un haberine göre, yaz aylarının başlamasıyla sınır bölgelerinde tatile çıkan Türk cep telefonu kullanıcılarının ‘fatura şok’u yaşamaması için operatörler yeni düzenlemeler yaparken, yeni sistemleri de devreye aldılar. Ege, Akdeniz, Trakya, Doğu Anadolu gibi sınır bölgelerde tatil yapanların cep telefonlarının diğer ülke operatörlerine geçtiğini farketmemeleri fatura sürprizi yaşamalarına neden olabiliyor.

Yeni sistem geliştirdi

Vodafone Türkiye yetkilileri, abonelerinin yanlışlıkla yabancı operatörlere bağlanmalarının ve fatura şoku yaşamalarının önüne geçmek amacıyla yeni bir projeyi hayata geçirdiklerini söyledi. Operatörden, şu açıklama yapıldı:

“Sistem sayesinde komşu ülkelerin Türkiye sınırındaki baz istasyonlarına bağlanmaya çalışan aboneler tespit edilerek bu engelleniyor. Bir süre engelledikten sonra abonenin hala yabancı operatöre bağlanmaya çalıştığını görürse kullanıcının gerçekten roaming abonesi olduğunu varsayarak yabancı operatöre bağlanmasına izin veriyor.

Aboneler Türkiye’deyken telefonun ayarlarından operatör seçimini manuel olarak yani elle yaparlarsa, sınır bölgesinde diğer yabancı operatörlere bağlanmazlar. Bu sistem sayesinde bu sorunu yaşayan abone sayısında ciddi oranda azalma oldu.”

Sınırı geçtin uyarısı

Turkcell yetkilileri ise, sınırlarda yanlışlıkla olabilecek uluslararası dolaşımı geciktirecek bir sistem kullandıklarını belirterek, “Bu sistem abonenin son konumuna, sinyalin gönderildiği operatörün santral bilgilerine, abonenin telefonunun Türkiye’deyken açıklık bilgilerine bakarak sınırdan geçişleri yüksek oranda tespit ediyor ve abonenin ilgili operatörden kazara sinyal almasını geciktiriyor” açıklamasını yaptı.

Gerekli görülen noktalarda yeni iletişim noktalarının kurulduğunu ve kapsamanın genişletildiğini de belirten Turkcell yetkilileri, şunları aktardı: “Operatörlerle karşılıklı frekans komşuluk planları yapılmakta ve karşı operatörden sinyal alma ihtimali düşürülmektedir. Buna karşın oluşan coğrafi koşullar nedeniyle abonelerimiz sınır ülke operatörlerinden servis alabilirler. Geçişlerde abonelerimizin bu geçişten haberi olabilmesi için ‘sınır uyarı SMS’leri’ abonelerimize bu geçiş yaşanır yaşanmaz gönderilmektedir.”

‘Mağduriyetler en aza indirildi’

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, geçen yıllarda yaşanan sınırlarda uluslararası dolaşım (roaming) sorunları nedeniyle operatörlerle görüşerek önlemleri artırdıklarını söyledi. Acarer, “Teknik olarak önlemler alındı. Ciddi düzenlemeler yaptık. Eskiden yaşanan bu tarz mağduriyetler en aza indirildi. Teknik sistemler, bazen ne kadar önlem alınsa da önüne geçilemiyor. İnsanların da mağdur olmaması için telefonlarından manuel olarak operatör seçimi yapmalarını öneriyoruz” diye konuştu.

Konum tespiti yapıyor

Avea yetkilileri ise şu bilgileri paylaştı: “Sınır bölgelerinde bulunan abonelerimiz için ‘Border Roaming Gateway’ adlı uygulamamız var. Abonenin yurtdışındaki operatörden sinyal alması durumunda hemen müşterinin gerçekten sınırda olup olmadığını kontrol ediyor.

Abone ülke sınırları içerisinde ise yurtdışı operatörle olan bağlantısı 10 dakikalığına kesilerek, bu sürede tekrardan Avea’dan sinyal alması bekleniyor. Ancak hat Avea’dan sinyal almazsa, 10 dakika sonra tekrardan yurtdışındaki operatörden sinyal alması durumunda roaming’e geçişine izin veriliyor.  

Roaming’e geçtiği anda ise müşterilerimize, yurtdışı dolaşım yaptıkları, yurtdışında değillerse de yurtdışı tarifesi üzerinden ücretlendirilmemeleri için cihazın ‘ayarlar’ menüsünden manuel olarak operatörü seçmeleri gerektiği konusunda SMS ile bilgilendirme yapıyoruz.”

Bu Haber 737 defa okunmuştur.
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
KAPTANER, KÜLTÜR A.Ş. GENEL MÜDÜ
BTK UZMAN YARD. SINAVI BAŞVURULA
SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?
PTT İLE KATAR´A E-İHRACAT YOLU A
BİLGİSAYARINIZDA VİRÜS VAR MI?
VODAFONE´UN 2017 YILI
TURKCELL 2017´NİN ENLERİNİ AÇIKL
BTK´NIN BAYLOCK RAPORU
AÇMA KAPAMA ÜCRETİ KALKTI
KİT´LERDE TAŞERON SORUNU
2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR
DOANY; TELEKOM´UN İMTİYAZI
İPHONE´LARI KASITLI YAVAŞLATAN A
O.UĞUROĞLU FLASH TV. GENEL KOORD
2017´nin EN ÇOK SATAN KİTAPLAR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!