AKILLI TELEFON BAĞIMLISI MISINIZ?AKILLI TELEFON BAĞIMLISI MISINIZ?

Tarih: 2014-06-25

Akıllı telefonlarımız ile nasıl sağlıklı bir ilişki kurabiliriz? İşte bu sorunun cevabını verecek olan beş fikir...

Akıllı telefonunuzu kullanırken, kendinizi unutmayın

Kabullenmeniz gereken ilk şey, telefonu eline alıp kullanan veya bir maile yanıt veren kişinin kendiniz olduğu. Tabii, akıllı telefonlar bu durumu oldukça kolaylaştırıyor, öncesinde ise masaüstü telefonların başında geç saatlere kadar çalışmak zorunda olanlar vardı. Akıllı telefonlar sayesinde her zaman daha fazla iş yapılıp, daha fazla verimlilik elde edilebilir. Bu sebeple kendi kişisel yaşantınızın ve iş hayatınızın aksamaması ve birbirlerine engel olmaması için bir denge gereklidir. Bu denge olmadığında ise, akıllı telefon bağımlılığı işlerinizin sarkmasına, aksamasına ve karışıklıkların yol açmasına neden olabilir.

Yatağınıza tüm dünyayı davet etmeyin

Akıllı telefonu kullanmak, bir başkasına bağlantı kurmak anlamına gelir. Yani, bir kural olarak, eğer telefonda iletişimde olduğunuz kişiyi yatağınıza davet etmek istemiyorsanız, bunu aynı şekilde telefonda da yapmamalısınız. Bu durum iş ile ilgili bir konuşma olsa bile. Hepsinden öte yatak odanız mahremiyete ve dinlenmeye ayrılan özel bir yer olmalıdır. Sonuç olarak, yatağa gireceğiniz zaman telefonunuzu uzak bir yere bırakın ve keyfinize bakın.

Sınırları istediğiniz hayata göre belirleyin

İnsanlar genellikle tedavi olmak istediklerinde nasıl bir yol izleyeceklerine dair uzmanlara danışırlar. Uzmanlar olarak bağımlılıktan kurtulmak isteyenlere saat 20.00’dan sonra telefonunuza veya e-postanıza cevap vermeyin dediğimizde, hemen kabul edilip uygulanmaya başlanır. Fakat böyle bir tavsiyeyi uymayanları ise suçlayamayız. Bu sebeple bir sınır belirlenecek ise en iyi sınır, kişinin kendisini en rahat hissettiği ve kendisi tarafından oluşturulmuş olandır.

Eğer ihtiyacınız yoksa kapatın

Eğer cep telefonuna belirli bir süre boyunca ihtiyacınız yoksa akıllı telefonun tüm çekici yanlarına karşı koymalısınız. Eğer arkadaşlarınızla birlikte bir piknik veya yürüyüş düzenliyorsanız, telefonunuzu bir yere koyun ve gerekirse kapatın. Eğer acil bir durum varsa, insanlara ulaşabilirsiniz. Fakat hiç kimse sizin izniniz olmadan sizinle iletişime geçemez, buradaki karar mekanizmasının kendinize ait olduğunu unutmamalısınız.

Akıllı telefonunuz sizden daha önemli değil

Akıllı telefon bağımlılığının temelinde tüm dünyayı saran 5 saniye kuralıdır. Her olaya anında tepki verme isteği sizi zamanla bir akıllı telefon bağımlısına dönüştürebilir. Örneğin, tatildeyken cep telefonunuzu kapattığınızda, oluşan problemi şirket siz olmasanız da çözecektir. Geceleri telefonunuzu kapatıyorsanız, müşteriniz sabırlı olmayı öğrenecektir. Dürüst olalım –akıllı telefonunuz kapalı olsun ya da olmasın- günümüzün dijital dünyasında, eğer birisi size gerçekten ulaşmak istiyorsa bir şekilde ulaşacaktır.

Bu Haber 763 defa okunmuştur.
BORÇ ŞAMPİYONU TELEKOM KÂR ETMİ
TELEKOM KRİZİ MECLİSE TAŞINDI
CEP FATURASINI AZALTMADA 7 ADIM
PTTMESSENGER %100 YABANCI
TELEKOM´U ÇİNLİLER ALIYOR
´YERLİ WHATSAPP´ PTT
BELEDİYE BAŞKANINA ÖZEL PUL
PTT´DEN ´ESNAF KART´A AVANTAJ İM
BÖYLE POSTACILAR DA VAR!
PTT 2000 KİŞİ ALACAK! SON GÜN
BAZ İSTASYONU KURULUMU KOLAYLAŞT
METİN ATALAR´IN ANNESİ VEFAT ETT
TÜRK TELEKOM DEVLETE Mİ DÖNÜYOR?
TÜRK TELEKOM BORÇLARINI YAPILAND
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!