Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
AKILLI TELEFON BAĞIMLISI MISINIZ?AKILLI TELEFON BAĞIMLISI MISINIZ?

Tarih: 2014-06-25

Akıllı telefonlarımız ile nasıl sağlıklı bir ilişki kurabiliriz? İşte bu sorunun cevabını verecek olan beş fikir...

Akıllı telefonunuzu kullanırken, kendinizi unutmayın

Kabullenmeniz gereken ilk şey, telefonu eline alıp kullanan veya bir maile yanıt veren kişinin kendiniz olduğu. Tabii, akıllı telefonlar bu durumu oldukça kolaylaştırıyor, öncesinde ise masaüstü telefonların başında geç saatlere kadar çalışmak zorunda olanlar vardı. Akıllı telefonlar sayesinde her zaman daha fazla iş yapılıp, daha fazla verimlilik elde edilebilir. Bu sebeple kendi kişisel yaşantınızın ve iş hayatınızın aksamaması ve birbirlerine engel olmaması için bir denge gereklidir. Bu denge olmadığında ise, akıllı telefon bağımlılığı işlerinizin sarkmasına, aksamasına ve karışıklıkların yol açmasına neden olabilir.

Yatağınıza tüm dünyayı davet etmeyin

Akıllı telefonu kullanmak, bir başkasına bağlantı kurmak anlamına gelir. Yani, bir kural olarak, eğer telefonda iletişimde olduğunuz kişiyi yatağınıza davet etmek istemiyorsanız, bunu aynı şekilde telefonda da yapmamalısınız. Bu durum iş ile ilgili bir konuşma olsa bile. Hepsinden öte yatak odanız mahremiyete ve dinlenmeye ayrılan özel bir yer olmalıdır. Sonuç olarak, yatağa gireceğiniz zaman telefonunuzu uzak bir yere bırakın ve keyfinize bakın.

Sınırları istediğiniz hayata göre belirleyin

İnsanlar genellikle tedavi olmak istediklerinde nasıl bir yol izleyeceklerine dair uzmanlara danışırlar. Uzmanlar olarak bağımlılıktan kurtulmak isteyenlere saat 20.00’dan sonra telefonunuza veya e-postanıza cevap vermeyin dediğimizde, hemen kabul edilip uygulanmaya başlanır. Fakat böyle bir tavsiyeyi uymayanları ise suçlayamayız. Bu sebeple bir sınır belirlenecek ise en iyi sınır, kişinin kendisini en rahat hissettiği ve kendisi tarafından oluşturulmuş olandır.

Eğer ihtiyacınız yoksa kapatın

Eğer cep telefonuna belirli bir süre boyunca ihtiyacınız yoksa akıllı telefonun tüm çekici yanlarına karşı koymalısınız. Eğer arkadaşlarınızla birlikte bir piknik veya yürüyüş düzenliyorsanız, telefonunuzu bir yere koyun ve gerekirse kapatın. Eğer acil bir durum varsa, insanlara ulaşabilirsiniz. Fakat hiç kimse sizin izniniz olmadan sizinle iletişime geçemez, buradaki karar mekanizmasının kendinize ait olduğunu unutmamalısınız.

Akıllı telefonunuz sizden daha önemli değil

Akıllı telefon bağımlılığının temelinde tüm dünyayı saran 5 saniye kuralıdır. Her olaya anında tepki verme isteği sizi zamanla bir akıllı telefon bağımlısına dönüştürebilir. Örneğin, tatildeyken cep telefonunuzu kapattığınızda, oluşan problemi şirket siz olmasanız da çözecektir. Geceleri telefonunuzu kapatıyorsanız, müşteriniz sabırlı olmayı öğrenecektir. Dürüst olalım –akıllı telefonunuz kapalı olsun ya da olmasın- günümüzün dijital dünyasında, eğer birisi size gerçekten ulaşmak istiyorsa bir şekilde ulaşacaktır.

Bu Haber 703 defa okunmuştur.
PTT´DEN TARİHİ MASA AÇIKLAMASI
VODAFONE VAKFI DÜŞ ORTAKLARI ARI
PTT PERSONELİ HAKLARINDA İYİLEŞT
İNTERNETİ ÇALINAN OKUL ÇARESİZ
PTT ve KABLONET´E SORULAR
KOBİLERİN KURTARICISI: VERİ MERK
PTT MEMURLUĞUNDAN FETÖ KAYMAKAML
33 TELEKOM ÇALIŞANINA GÖZALTI
PTT İHALELERİNDE SORULAR
PTT´DEN MUHTEŞEM HIZ
İSLAM AHLAKI ve SANAL ALEM
WHATS-APP ÜCRETLİ Mİ OLUYOR
MOBİL BAYRAMLAŞMA
5 G´DE TÜRKİYE İMZASI DA OLACAK
ALLAH´IM SANA YAKARIYORUZ
ZAFER BAYRAMINDA UTANMAK
KAMU KURUMLARINDAKİ ETİK İHLALLE
ÖDÜLLER ÖDÜL MÜ?
PTT´NİN AÇIKLAMASI
PTT´DE YOLSUZLUKLAR ZİNCİR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!