7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
ALBAYRAKLAR´A ÖZELLEŞTİRME KIYAĞI!ALBAYRAKLAR´A ÖZELLEŞTİRME KIYAĞI!

Tarih: 2014-06-26

Albayraklar'a özelleştirme kıyağı Soma'nın arkasına gizlendi.

Zaman gazetesinin haberine göre, Soma’da hayatını kaybeden madencilerle taşeron işçilere yeni haklar getirmesi beklenen torba yasadan, Yeni Şafak Gazetesi ve tvnet’in sahibi Albayrak Grubu’na özelleştirme kıyağı çıktı. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşmelerir devam eden torba tasarıya eklenen bir geçici maddeyle SEKA Balıkesir’in Albayraklar’a verilmesi sağlanacak.

Soma’da hayatını kaybeden madencilerle taşeron işçilere yeni haklar getirmesi beklenen torba yasadan, Albayrak Grubu’na özelleştirme kıyağı çıktı. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşmeleri devam eden torba tasarıya eklenen bir geçici maddeyle SEKA Balıkesir İşletmesi’nin hükümete yakın Yeni Şafak Gazetesi’nin sahibi Albayraklar’a verilmesi sağlanacak. SEKA’nın özelleştirmesi defalarca iptal edilmiş, son olarak da 27 Mart 2014’te Anayasa Mahkemesi’nden dönmüştü. Tasarıya, alt komisyonda eklenen geçici madde ile özelleştirme aleyhindeki yargı kararlarının uygulanmayacağı hükme bağlanıyor. Bünyesinde 185 lojman bulunan SEKA, 1 milyon 800 bin metrekare arazi üzerine kurulu.

Torba yasa tasarısının 85. maddesi ile “Devir ve teslim işlemlerinin tamamlanmasının üzerinden beş yıl geçmiş olan özelleştirmeler hakkında verilmiş olan yargı kararları ile ilgili olarak bu kuruluşların geri alınması yönünde herhangi bir işlem tesis edilmez.” hükmü getiriliyor. Böylece SEKA’nın özelleştirilmesini iptal eden yargı kararlarının uygulanmasının önüne geçilerek işletmenin Albayraklar’da kalması sağlanıyor. SEKA Balıkesir İşletmesi’nin Albayraklar’a verilmesini sağlayan son düzenleme, 26 Nisan 2012’de 6300 sayılı kanun hükmünde kararname (KHK) ile gerçekleşmişti. 120 milletvekilinin bu düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi’ne taşıması üzerine Yüksek Mahkeme, kanun hükmünde kararnameyi iptal etti. Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararı, 27 Mart 2014’te Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Böylece Balıkesir SEKA’nın, Yeni Şafak Gazetesi’nin de sahibi olan Albayrak Grubu’ndan geri alınması zarureti doğdu. Ancak SEKA’yı Albayraklar’a vermekte kararlı olan hükümet, yeni bir düzenlemeyi Meclis’e getirdi. Torba yasadaki düzenleme ile SEKA’nın Albayraklar’da kalması sağlanacak. Muhalefet milletvekillerinin sık sık Anayasa’ya aykırı olduğunu dile getirdikleri düzenlemenin, Soma işçileriyle ilgili yasaya eklenmesi de tepki çekti. Soma’daki acıları sarmayı hedefleyen düzenlemenin, SEKA ve memurların iş güvencesine son veren madde gibi pek çok antidemokratik düzenlemeye perde yapıldığı belirtiliyor.

Bünyesinde 185 lojman bulunan ve 1 milyon 800 bin metrekare arazi üzerine kurulu olan SEKA’nın Albayrak Grubu’na peşkeş çekilme hikâyesi, 2003’te başladı. Türkiye’nin en büyük kâğıt üretim tesisi olan SEKA, bu tarihte 1,1 milyon dolar karşılığında Yeni Şafak Gazetesi’nin sahibi Albayrak Grubu’na satıldı. Selüloz-İş Sendikası konuyu mahkemeye taşıdı. Bursa 2. İdare Mahkemesi, 15 Ekim 2003’te yürütmenin durdurulmasına ve ihalenin iptaline karar verdi. Mahkemenin bu kararına karşın Bölge İdare Mahkemesi’ne yapılan itiraz da reddedildi. Danıştay 13. Dairesi de 2004, 2005 ve 2006 yıllarında tam üç kez, Özelleştirme İdaresi’nin başvurularını reddederek satış işleminin iptaline dönük kararlar verdi. Özelleştirmenin iptal edilmesi ile birlikte Albayraklar da kalan taksitlerini ödemedi.

Tüpraş, Petkim gibi büyük özelleştirmelerde yargı kararlarını uygulayan ve iptal kararlarının ardından tekrar ihaleye çıkıp daha yüksek rakamlara satan hükümet, SEKA için aynı yöntemi izlemedi. Tam aksine SEKA’nın Albayraklar’da kalması için 26 Nisan 2012’de 6300 sayılı kanun hükmünde kararnameyi (KHK) çıkardı. KHK ile Danıştay’ın da onayladığı satışla ilgili iptal kararının ‘fiili imkânsızlık’ nedeniyle uygulanamayacağı belirtilirken SEKA’nın satış işleminin tamamlanması karara bağlandı. Bu düzenlemenin ardından Albayraklar, tam 9 yıl gecikme ile SEKA’nın 794 bin 318 dolarlık son taksitini ödedi.

İşte o skandal düzenleme

SEKA’yla ilgili yasada yapılmak istenen değişiklik: MADDE 85 – 24/11/1994 tarihli ve 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun’a aşağıdaki geçici madde eklenmiştir. “GEÇİCİ MADDE 26- Bu maddenin yayımı tarihi itibarıyla devir ve teslim işlemlerinin tamamlanmasının üzerinden beş yıl geçmiş olan özelleştirmeler hakkında verilmiş olan yargı kararları ile ilgili olarak sözleşmelerinde belirtilen haller dışında bu kuruluşların geri alınması yönünde herhangi bir işlem tesis edilmez.”

1,1 milyona aldı, 200 milyon dolarlık kâğıt üretecek

Yaklaşık 1 milyon 800 bin metrekare arazisi, 185 lojmanı, sosyal tesisleri ve diğer varlıkları ile Balıkesir SEKA Kağıt Fabrikası, bölgenin en önemli işletmelerinden birisi. 1,1 milyon dolara satılan SEKA’ya özelleştirme ihalesi öncesinde 51 milyon dolar değer biçiliyordu. SEKA’yı 1,1 milyon dolara alan Albayraklar, 220 bin doları 2003’te, 240 bin dolarlık kısmı 2004’te, 794 bin dolarlık kısmını ise 2012’de ödedi. Albayrak Grubu, bu fabrikada yıllık 200 milyon dolarlık kâğıt üretimi yapacağını duyurmuştu.

Bu Haber 1584 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!