7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
MEYVE ÜRETME İSTASYONU DA VİRANE OLDUMEYVE ÜRETME İSTASYONU DA VİRANE OLDU

Tarih: 2014-06-30

Çanakkale'nin Bayramiç İlçesi'nde 10 yıl önce özel sektöre kiralanan, ancak kiralayan şirketin hiçbirşey yapmadığı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı Meyvecilik Üretme İstasyonu viraneye döndü.

Haberciniz.biz sitesinde yer alan habere göre, çeşitli meyve ağaçlarının bakımsızlıktan kuruduğu 600 dönümlük istasyona Adalet Bakanlığı'nın cezaevi yapmak istediğini duyan vatandaşlar tepki gösterdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın Bayramiç'teki Meyvecilik Üretme İstasyonu, 2004 yılında özeleştirme kapsamında 5 yıllığına özel bir şirkete kiralandı. Ancak araziyi kiralayan şirket, hiçbir şey yetiştirmediği gibi, arazideki imrenilecek güzellikte mevcut binlerce şeftali, elma, kayısı, çam, erik ağacı ve çeşitli türlerde üzüm bağlarının da bakımı yapmadı. Şirket kira bedelini de ödemedi. Bayramiç Mal Müdürlüğü, kiraların ödenmemesi nedeniyle sözleşmeyi dördüncü yılın sonunda feshedip, Bayramiç Asliye Hukuk Mahkemesi'nde alacak davası açtı.

10 YIL ÖNCE İMRENİLİYORDU

Hukuk mücadelesi sürerken, şirketin terkettiği atıl kalan arazideki meyve ağaçları, hatta çam ağaçları bile kurudu, toprak çoraklaştı. Meyvecilik İstasyonu'ndaki idari binalar da bakımsızlıkta içler acısı bir hal aldı.

'Bakarsan bağ, bakmazsan dağ olur' atasözünü doğrulayan, 10 yıl önce herkesin imrenerek baktığı Bayramiç İlçesi'nin Ezine yolu girişindeki istasyonu bu durumdan kurtarmak için harekete geçen Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, beraberinde Bayramiç Kaymakamı Kemal Kızılkaya, Çanakkale Defterdarı Mustafa Işık, AK Partili Bayramiç Belediye Başkanı Sadettin Arslan ile yerinde incelemelerde bulundu. 600 dönümlük arazinin durumunu görünce şaşkınlığını gizleyemeyen Vali Çınar, hemen alternatif projeler hazırlanmasını istedi.

NE YAPILACAĞI BELLİ DEĞİL

Kaymakamlık, tesisin Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'ne devredilmesini istedi. Ancak Maliye Bakanlığı, kaymakamlığın bu talebini kabul etmedi. Adalet Bakanlığı da araziye yarı açık cezaevi yapmak için kaymakamlığa yazılı başvuruda bulundu. Ancak, Adalet Bakanlığı'nın bu girişimi Bayramiçliler'i rahatsız etti. Halk cezaevi yapılmasına karşı çıkarken, Bayramiç Belediye Başkanı Sadettin Arslan ise, arazinin akıbetinin henüz belli olmadığını, ilgililerle birlikte proje hazırlama aşamasında olduklarını söyledi.

Bu Haber 781 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!