7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
5 ÖZELLEŞTİRMEYE YARGI AFFI!5 ÖZELLEŞTİRMEYE YARGI AFFI!

Tarih: 2014-07-08

5 eski özelleştirmeyle ilgili yargı kararlarının yok sayılmasını düzenleyen madde komisyonda kabul edildi.

Aralarında Tüpraş'ın yüzde 14.76'lık hissesinin de bulunduğu beş eski özelleştirmeyle ilgili hayata geçirmenin mümkün olmadığı yargı kararlarının yok hükmünde sayılmasını düzenleyen torba tasarı maddesi TBMM Plan ve Bütçe komisyonunda kabul edildi.

TBMM'de görüşülmekte olan torba yasada yer alan bir geçici maddeyle, mahkeme kararlarının gerektirdiği kuruluşların geri alınmasına yönelik işlemler yapılmayacak. Daha önce de aynı konuda karar yetkisini Bakanlar Kurulu'na veren bir kanun değişikliği yapılmış; ancak Anayasa Mahkemesi değişikliği iptal etmişti.

 Söz konusu özelleştirme uygulamaları; Tüpraş'ın yüzde 14.6'lık hissesi, Seydişehir Eti Alüminyum, TDİ Kuşadası Limanı, TDİ Çeşme Limanı ve Balıkesir SEKA İşletmesi'ni kapsıyor.

Özelleştirme Kanunu'na eklenmesi öngörülen geçici madde, "Teslim ve devir işlemlerinin tamamlanmasının üstünden beş yıl geçmiş olan özelleştirmeler hakkında verilmiş olan yargı kararları ile ilgili olarak sözleşmelerinde belirtilen haller dışında bu kuruluşların geri alınması yönünde herhangi bir işlem tesis edilemez" hükmünü içeriyor.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, geçen hafta komisyonda yaptığı konuşmada, devir tamamlanana kadar alınan yargı kararlarının uygulanmamasının söz konusu olmadığını, ancak devirden sonra verilen kararların bazılarının yerine getirmenin imkânsız hale geldiğini söyledi ve şöyle konuştu:

"Örneğin; bir yatırımcı santral yatırımını neredeyse bitiriyor, tam açacak; ÇED raporu iptal ediliyor... Devirden beş yıl sonra iptal geliyor. 'Tüpraş'ın yüzde 14,8’ini piyasadan geri al' diyor mahkeme kararı. Şimdi ben bunu alacağımı söylesem fiyat nereye fırlar? Kamu yararı bu mu? Burada bir sorun var, çözülmesi gerektiğine inanıyorum."

Muhalefet milletvekilleri ise, söz konusu değişikliğin anayasaya aykırı olduğunu, düzenlemenin yargı kararlarının kanun aracılığıyla hiçe sayılması anlamına geldiğini ve hangi özelleştirmeleri kapsadığının açık olmadığını belirtiyor.

Milletvekilleri, hükümetin yürüttüğü projelerde, devam eden herhangi bir yargı süreci veya yürütmeyi durdurma kararı olması durumunda işlemlere devam ediliyor olmasının bu fiili imkânsızlıklara sebep olduğunu söylüyor.

Reuters'a bilgi veren üst düzey bir yetkili ise, düzenlemenin sınırlarının içine sadece beş özelleştirmeyi kapsayacak şekilde çizildiğini, geçmişe veya ileriye dönük herhangi başka bir varlığın bu madde kapsamına dahil edilmesinin mümkün olmadığını belirtti. Resmi gazete'nin 28 Haziran tarihli sayısında yayınlanan yargı paketine göre, bundan sonra ÖYK kararlarıyla ilgili yargılama ivedi yargılama usulü kapsamına alınacak, karardan itibaren en çok bir ay içinde dava açılabilecek; davalar üç ay içinde karara bağlanacak.

Komisyona sevk edildiğinde 61 madde olan ve hafta sonu verilen yeni önergelerle 18 maddenin eklenmesiyle 147 maddeye ulaşan torba tasarının komisyon görüşmelerine bu hafta da devam edilecek.

Bu Haber 926 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!