7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
OTOMOBİLLER DE TURKCELL´İ OLUYOROTOMOBİLLER DE TURKCELL´İ OLUYOR

Tarih: 2014-07-13

Otomobiller Turkcell'in yeni platformu ile daha akıllı.

"Otomobil uçar gider" ifadesi, birkaç prototip dışında şimdilik sadece şarkı ismi olarak kalmış olabilir. Ancak buna geçiş öncesi özellik olarak kabul edebileceğimiz internete bağlanan, size en yakındaki benzinciyi, eczaneyi gösteren, hatta aynı sisteme sahip bir başka araca plakasıyla mesaj gönderebileceğiniz çözümler, Turkcell tarafından Akıllı Otomobil Platformu ismiyle Ağustos ayından itibaren yollarda...

İnsanoğlunun otomobillerle, daha doğrusu motorlu kara taşıtlarıyla tanışmasının geçmişi 100 yıldan biraz daha fazla olabilir. Ancak teknoloji, her alanda olduğu gibi bu alanda da hızlı hareket ederek sektör gündemini değiştirmeyi başardı.

Önce, geçmişteki gelişmelerden faydalanarak ufak bir projeksiyon çizelim. Otomobillerin bilimkurgu filmlerindeki haline ulaşmak için çok beklemeyeceğiz. Uyduya bağlanıp harita üzerinde rota çizme ve bunu anlık trafik bilgilerine göre yapabilme halihazırda kullanımda. Kurumsal çözümlerde bu özellikle dağıtım kamyonlarının daha az yakıt tüketmesi anlamına geliyor. Kişisel kullanımda ise 'trafikten kaçmayı...' Gelişmiş, sesli komutla yönlendirilen işlemler de yeni nesil araçlarda görebildiğimiz bir özellik. Güvenlik derseniz belirli bir hıza kadar acil durumlarda otomatik durabilme, şerit takip sistemleriyle yoldan çıkmama, şoför yorulduğunda sesli ve veya kahve fincanı ikonuyla "kenara çek biraz mola ver, direksiyondaki ellerinin titreşimi bana haber verdi" diyen sistemler de kullanımda.

Ama tüm bu saydığımız sistemler aslında ulaşılabilecek etkileşim seviyesinde değil. Bazıları henüz çok pahalı, bazılarıysa yasal zorunluluk olmaması nedeniyle yaygınlaşmak için beklemede. Buradaki ihtiyaç, biraz da bilgisayarımızda, tabletimizde ve tabii telefonumuzda yaptığımız işlemlerin bir benzerini aracımızla gerçekleştirebilmemiz. İşte Turkcell'in bugün duyurduğu Akıllı Otomobil Platformu, bu yolda atılan önemli bir adım olma niteliği taşıyor.

Turkcell Akıllı Otomobil Platformu ne kadar akıllı?

Gerçekleştirilen lansmanda konuşan Turkcell Kurumsal Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, Kurumsal Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Yiğit Kulabaş ve M2M Çözümleri Yöneticisi Dündar Özdemir'in üzerinde durduğu ortak bir konu vardı: "Bu tek bir çözüm değil, bu bir platform. Üzerine eklenecek özelliklerle büyümeyi sürdürecek." Lansman sırasında yönelttiğimiz "Özel bir uygulama marketi de olacak mı?" sorusuna verilen "evet" yanıtı da bu ayrışmayı kanıtlar nitelikteydi. Platformun Android tabanlı olması işi kolaylaştıracak bir süreç.

Facebook ve Twitter'a bağlanabilirsiniz, ancak...

Turkcell, Akıllı Otomobil Plaformu'nun kolay kullanım için üç ana kategori altında topluyor: Navigasyon, İnternet ve Yol Yardım. Bu üç kategoride en çok kullanılan ilk akla geldiği gibi internet değil; Navigasyon. Bu menünün alt basamaklarında iGo ile sesli navigasyon hizmeti, anlık trafik yoğunluk bilgisi, Konum Paylaş özelliğiyle yakındaki banka şubesi, eczane, otopark vb. yerlerin görüntülenip rota çizilebilmesi ya da Turkcell Akıllı Otomobil Platformu'na dahil bir başka otomobilin plakasını girerek mesaj gönderilebilmesi, yerinizin bildirilmesi. Bu sayede buluşmak istediğiniz bir tanıdığınıza "etrafımda şunlar var, ne tarafa sapmalıyım" sorusunu sormadan "doğrudan uydu üzerinden konumunuzu bildirerek tarif alabiliyorsunuz."

İnternet kategorisi ise özel bir tarayıcı üzerinden internette dolaşmanızı sağlarken, en çok okunan 10 gazeteye, platforma iş ortağı olarak katılan Garanti Bankası tarafından hazırlanan döviz ve borsa bilgilerine, Twitter ve Facebook'a girebiliyorsunuz. Ama, güvenlik gerekçesiyle sınırlandırılmış bir şekilde, saatte 10 km hız ve altında...

Şimdilik sadece iki marka

Turkcell Akıllı Otomobil Platformu şimdilik sadece Volvo ve Subaru marka araçlarda kullanımda olacak. Yani bindiğiniz takside karşılaşmanız için beklemek gerekecek. Turkcell yöneticileri, bunun bir başlangıç olduğunu ve zaman içinde diğer markalara da yayılması için çalışacaklarını belirtiyor. Burada hazır olması gerekenin Turkcell tarafından çok, bu tarz bir ekranı modellerine yerleştirmesi gereken otomobil üreticileri olduğunu ifade etmemiz gerek. Lansman bitiminde, Turkcell binasının önüne parketmiş Volvo V40 ve Subaru Outback modellerinde yapılan demo, sistemin çalışır olduğunu kanıtlıyor.

Yerel içerik önemli

Lansman sırasında, Volvo'nun Sensus Connected Touch sisteminin, Turkcell'in yeni platformuyla benzerliği üzerine bir soru yönelttik. Turkcell, bu durumu Volvo'nun sisteminde, Turkcell platformuna geçiş yapılabilecek bir buton koyarak çözmüş. Turkcell'in sistemine kolayca geçiş yapılabilirken, platformdaki yerel içerik de ulaşılabilir hale geliyor. Volvo'nun Sensus Connected Touch sisteminin prensipleri arasında, global servislerin sistem içine yerleştirilmesi bulunuyor. Turkcell, sağladığı yerellikle kendini farklılaştırıyor.

Otonom sürüşe hazırlık

Tüm bu hazırlıklar, tahminen 10 yıl içinde kısmen de olsa uygulanmaya başlamasını beklediğim otonom sürüş, yani kendi kendine gidebilen otomobiller dönemi için bir hazırlık olma niteliği taşıyor. İşte o dönem geldiğinde, bugün kullanım için maksimum 10 kilometre olan sınırın daha yukarılara çekileceğini söylemek mümkün. Otonom dünyayla tanıştığımızda, bugün yapılan hazırlıkların aslında ne kadar kritik olduğunu görebileceğiz.

Bu Haber 848 defa okunmuştur.
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
KAPTANER, KÜLTÜR A.Ş. GENEL MÜDÜ
BTK UZMAN YARD. SINAVI BAŞVURULA
SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?
PTT İLE KATAR´A E-İHRACAT YOLU A
BİLGİSAYARINIZDA VİRÜS VAR MI?
VODAFONE´UN 2017 YILI
TURKCELL 2017´NİN ENLERİNİ AÇIKL
BTK´NIN BAYLOCK RAPORU
AÇMA KAPAMA ÜCRETİ KALKTI
KİT´LERDE TAŞERON SORUNU
2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR
DOANY; TELEKOM´UN İMTİYAZI
İPHONE´LARI KASITLI YAVAŞLATAN A
O.UĞUROĞLU FLASH TV. GENEL KOORD
2017´nin EN ÇOK SATAN KİTAPLAR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!