"ARTIK TELGRAFIN TELLERİNE KUŞLAR KONMUYOR- PTT ve Türk Telekom Anıları" isimli kitabımızı NASIL TEMİN EDEBİLİRSİNİZ?
 
MÜLTECİYE ALO DEDİRTMEK ÇOK ZORMÜLTECİYE ALO DEDİRTMEK ÇOK ZOR

Tarih: 2014-07-14

Sayıları her geçen gün hızla artan Suriyeli mülteciler, konut, çalışma gibi alanların ardından telekomünikasyon sektörünün de öncelikli konusu haline geldi.

hurriyet.com.tr de yer alan habere göre, ülkelerindeki savaş ortamından kaçarak Türkiye’de yaşam sürdürmeye çalışan mülteciler haberleşme için cep telefonu operatörlerinin kapısını çalıyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ise valiliklerden mültecilere verilen belgenin kimlik yerine geçip geçmediği sorusunun cevabını arıyor. Pasaportu ile birlikte Türkiye’ye gelen Suriyeliler, diğer ülke vatandaşları gibi kayıt yaptırarak rahatlıkla GSM abonesi olabiliyorlar. Ancak kimliksiz olarak gelen ve sayıları oldukça fazla olan diğer mülteciler yeterli belgeleri sağlayamadıkları için GSM abonesi olamıyorlar. Suriyeli mülteciler, valiliklerin kendilerine verdikleri geçici belgelerle cep telefonu operatörlerinin yolunu tutuyor. Ancak bu belgeyle de abonelik verilemiyor. BTK Başkanı Acarer, Suriyeli mültecilerin cep telefonu abonesi olma talepleri üzerine harekete geçtiklerini belirtti.

Karşılamaya çalışıyoruz

Acarer, Türkiye’de kayıtlı GSM abonesi olmak için yabancı vatandaşların pasaport Türk vatandaşlarının ise kimlikleriyle abone olabildiklerini anlatarak, “Biz mevzuatlarımıza göre hareket ediyoruz. Kimliksiz bir kayıt yapılamaz. Bahsedildiği gibi Suriyeli vatandaşlarının büyük bir kısmı valiliklerin kendilerine verdikleri belgelerle abone olmak istiyorlar. Biz de yetkili devlet kurumlarına bu belgelerin kimlik yerine geçip geçmeyeceğini sorduk. Onun yanıtını bekliyoruz” dedi.  GSM şirketleri Suriyeli mültecilerin abonelik taleplerini BTK’ya ileterek oradan gelecek yanıta göre hareket edeceklerini belirtiyorlar. Edinilen bilgiye göre GSM şirketleri, Valiliklerden verilen belgenin abonelik için yeterli kabul edilmesi halinde de BTK’dan ekstra önlemler talep ediyorlar. Şirket yöneticilerinin BTK’ya ilettikleri genel görüş, mültecilere abonelik hakkı tanınması halinde bunun yalnızca ön ödemeli hatlarla sınırlı tutulması yönünde.

Mobil baz ile sınıra destek

Suriyeli mültecilerin ülke içinde oluşturduğu yoğunluğun yanısa sıra sınırlarda da büyük bir yoğunluk yaşanıyor. GSM şirketleri bir yandan abonelik sorununa çözüm ararken bir yandan da özellikle sınıra yakın bölgelerde oluşan yoğunluğa çözüm arıyor. İlk etapta mevcut baz istasyonlarının kapasitesi arttırılırken bazı bölgelerde mobil baz istasyonları ile destekleniyor.

Savcılık olaya el koydu

Geçtiğimiz günlerde adına sahte hat açılan bir vatandaşın savcılığa başvurusu üzerine Suriyeli mültecilere Türk vatandaşlarının kimlik bilgilerini kullanarak 10 binlerce sahte yeni hat yaratan bir şebeke ortaya çıkarıldı. Şebekenin bu hatları 500 ila 1000 TL arasında fiyatlarla mültecilere pazarladığı ortaya çıktı. Bayiler operatörün kişisel veri ağına girerek öncelikle kullanılmadığı gerekçesiyle kapalı olarak görülen ön ödemeli kartları tekrar canlandırıyor. Müşterilerin tüm kimlik bilgilerine rahatlıkla ulaşan bayiler, bu hatlara yeniden hayat vermekle yetinmiyor. Bazı durumlarda bir kişi üzerine 20’ye yakın yeni hat açabiliyor.

Bu Haber 604 defa okunmuştur.
ÖMER HALİSDEMİR ANISINA ÖZEL PUL
ÖZELLEŞTİRME HAKKINDA BİR TWEET
İNTERNETTE KAR ÇOK YATIRIM YOK
DÜNYANIN EN SAYGIN 100 ŞİRKETİ
BİLİŞİM VE RESİM
PTT VE TELEKOM ORTAK ŞİRKET Mİ K
DESTANIN ADI ÇANAKKALE
16 MART ve MANASTIRLI HAMDİ
ŞİŞLİ PTT ŞUBESİNDE SOYGUN
DOĞU ANADOLU 1. BİLİŞİM BULUŞMAS
BUGÜN SAAT 16´DA KIZILAYDA BULUŞ
TELEFON DİNLENMESİ NASIL ANLAŞIL
CIA BİZİ DİNLİYOR
BTK´DA BY-LOCK OPERASYONU
PTT´NİN KURUMSAL İLETİŞİM GÜCÜ
KADINLARIMIZ
KADINLAR GÜNÜ KUTLAMASINA DAVET
GSM FİRMALARI VE MÜŞTERİ BİLGİLE
ŞEHİRLER AKILLANIYOR, HAYAT DİJİ
ERDOĞAN GÜMÜŞ´ÜN BABASI VEFAT ET
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!