MÜLTECİYE ALO DEDİRTMEK ÇOK ZORMÜLTECİYE ALO DEDİRTMEK ÇOK ZOR

Tarih: 2014-07-14

Sayıları her geçen gün hızla artan Suriyeli mülteciler, konut, çalışma gibi alanların ardından telekomünikasyon sektörünün de öncelikli konusu haline geldi.

hurriyet.com.tr de yer alan habere göre, ülkelerindeki savaş ortamından kaçarak Türkiye’de yaşam sürdürmeye çalışan mülteciler haberleşme için cep telefonu operatörlerinin kapısını çalıyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ise valiliklerden mültecilere verilen belgenin kimlik yerine geçip geçmediği sorusunun cevabını arıyor. Pasaportu ile birlikte Türkiye’ye gelen Suriyeliler, diğer ülke vatandaşları gibi kayıt yaptırarak rahatlıkla GSM abonesi olabiliyorlar. Ancak kimliksiz olarak gelen ve sayıları oldukça fazla olan diğer mülteciler yeterli belgeleri sağlayamadıkları için GSM abonesi olamıyorlar. Suriyeli mülteciler, valiliklerin kendilerine verdikleri geçici belgelerle cep telefonu operatörlerinin yolunu tutuyor. Ancak bu belgeyle de abonelik verilemiyor. BTK Başkanı Acarer, Suriyeli mültecilerin cep telefonu abonesi olma talepleri üzerine harekete geçtiklerini belirtti.

Karşılamaya çalışıyoruz

Acarer, Türkiye’de kayıtlı GSM abonesi olmak için yabancı vatandaşların pasaport Türk vatandaşlarının ise kimlikleriyle abone olabildiklerini anlatarak, “Biz mevzuatlarımıza göre hareket ediyoruz. Kimliksiz bir kayıt yapılamaz. Bahsedildiği gibi Suriyeli vatandaşlarının büyük bir kısmı valiliklerin kendilerine verdikleri belgelerle abone olmak istiyorlar. Biz de yetkili devlet kurumlarına bu belgelerin kimlik yerine geçip geçmeyeceğini sorduk. Onun yanıtını bekliyoruz” dedi.  GSM şirketleri Suriyeli mültecilerin abonelik taleplerini BTK’ya ileterek oradan gelecek yanıta göre hareket edeceklerini belirtiyorlar. Edinilen bilgiye göre GSM şirketleri, Valiliklerden verilen belgenin abonelik için yeterli kabul edilmesi halinde de BTK’dan ekstra önlemler talep ediyorlar. Şirket yöneticilerinin BTK’ya ilettikleri genel görüş, mültecilere abonelik hakkı tanınması halinde bunun yalnızca ön ödemeli hatlarla sınırlı tutulması yönünde.

Mobil baz ile sınıra destek

Suriyeli mültecilerin ülke içinde oluşturduğu yoğunluğun yanısa sıra sınırlarda da büyük bir yoğunluk yaşanıyor. GSM şirketleri bir yandan abonelik sorununa çözüm ararken bir yandan da özellikle sınıra yakın bölgelerde oluşan yoğunluğa çözüm arıyor. İlk etapta mevcut baz istasyonlarının kapasitesi arttırılırken bazı bölgelerde mobil baz istasyonları ile destekleniyor.

Savcılık olaya el koydu

Geçtiğimiz günlerde adına sahte hat açılan bir vatandaşın savcılığa başvurusu üzerine Suriyeli mültecilere Türk vatandaşlarının kimlik bilgilerini kullanarak 10 binlerce sahte yeni hat yaratan bir şebeke ortaya çıkarıldı. Şebekenin bu hatları 500 ila 1000 TL arasında fiyatlarla mültecilere pazarladığı ortaya çıktı. Bayiler operatörün kişisel veri ağına girerek öncelikle kullanılmadığı gerekçesiyle kapalı olarak görülen ön ödemeli kartları tekrar canlandırıyor. Müşterilerin tüm kimlik bilgilerine rahatlıkla ulaşan bayiler, bu hatlara yeniden hayat vermekle yetinmiyor. Bazı durumlarda bir kişi üzerine 20’ye yakın yeni hat açabiliyor.

Bu Haber 785 defa okunmuştur.
ÜNİVERSİTELİ İŞSİZLER 55 İLİN N
BORÇ ŞAMPİYONU TELEKOM KÂR ETMİ
TELEKOM KRİZİ MECLİSE TAŞINDI
CEP FATURASINI AZALTMADA 7 ADIM
PTTMESSENGER %100 YABANCI
TELEKOM´U ÇİNLİLER ALIYOR
´YERLİ WHATSAPP´ PTT
BELEDİYE BAŞKANINA ÖZEL PUL
PTT´DEN ´ESNAF KART´A AVANTAJ İM
BÖYLE POSTACILAR DA VAR!
PTT 2000 KİŞİ ALACAK! SON GÜN
BAZ İSTASYONU KURULUMU KOLAYLAŞT
METİN ATALAR´IN ANNESİ VEFAT ETT
TÜRK TELEKOM DEVLETE Mİ DÖNÜYOR?
TÜRK TELEKOM BORÇLARINI YAPILAND
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!