DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
MÜLTECİYE ALO DEDİRTMEK ÇOK ZORMÜLTECİYE ALO DEDİRTMEK ÇOK ZOR

Tarih: 2014-07-14

Sayıları her geçen gün hızla artan Suriyeli mülteciler, konut, çalışma gibi alanların ardından telekomünikasyon sektörünün de öncelikli konusu haline geldi.

hurriyet.com.tr de yer alan habere göre, ülkelerindeki savaş ortamından kaçarak Türkiye’de yaşam sürdürmeye çalışan mülteciler haberleşme için cep telefonu operatörlerinin kapısını çalıyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ise valiliklerden mültecilere verilen belgenin kimlik yerine geçip geçmediği sorusunun cevabını arıyor. Pasaportu ile birlikte Türkiye’ye gelen Suriyeliler, diğer ülke vatandaşları gibi kayıt yaptırarak rahatlıkla GSM abonesi olabiliyorlar. Ancak kimliksiz olarak gelen ve sayıları oldukça fazla olan diğer mülteciler yeterli belgeleri sağlayamadıkları için GSM abonesi olamıyorlar. Suriyeli mülteciler, valiliklerin kendilerine verdikleri geçici belgelerle cep telefonu operatörlerinin yolunu tutuyor. Ancak bu belgeyle de abonelik verilemiyor. BTK Başkanı Acarer, Suriyeli mültecilerin cep telefonu abonesi olma talepleri üzerine harekete geçtiklerini belirtti.

Karşılamaya çalışıyoruz

Acarer, Türkiye’de kayıtlı GSM abonesi olmak için yabancı vatandaşların pasaport Türk vatandaşlarının ise kimlikleriyle abone olabildiklerini anlatarak, “Biz mevzuatlarımıza göre hareket ediyoruz. Kimliksiz bir kayıt yapılamaz. Bahsedildiği gibi Suriyeli vatandaşlarının büyük bir kısmı valiliklerin kendilerine verdikleri belgelerle abone olmak istiyorlar. Biz de yetkili devlet kurumlarına bu belgelerin kimlik yerine geçip geçmeyeceğini sorduk. Onun yanıtını bekliyoruz” dedi.  GSM şirketleri Suriyeli mültecilerin abonelik taleplerini BTK’ya ileterek oradan gelecek yanıta göre hareket edeceklerini belirtiyorlar. Edinilen bilgiye göre GSM şirketleri, Valiliklerden verilen belgenin abonelik için yeterli kabul edilmesi halinde de BTK’dan ekstra önlemler talep ediyorlar. Şirket yöneticilerinin BTK’ya ilettikleri genel görüş, mültecilere abonelik hakkı tanınması halinde bunun yalnızca ön ödemeli hatlarla sınırlı tutulması yönünde.

Mobil baz ile sınıra destek

Suriyeli mültecilerin ülke içinde oluşturduğu yoğunluğun yanısa sıra sınırlarda da büyük bir yoğunluk yaşanıyor. GSM şirketleri bir yandan abonelik sorununa çözüm ararken bir yandan da özellikle sınıra yakın bölgelerde oluşan yoğunluğa çözüm arıyor. İlk etapta mevcut baz istasyonlarının kapasitesi arttırılırken bazı bölgelerde mobil baz istasyonları ile destekleniyor.

Savcılık olaya el koydu

Geçtiğimiz günlerde adına sahte hat açılan bir vatandaşın savcılığa başvurusu üzerine Suriyeli mültecilere Türk vatandaşlarının kimlik bilgilerini kullanarak 10 binlerce sahte yeni hat yaratan bir şebeke ortaya çıkarıldı. Şebekenin bu hatları 500 ila 1000 TL arasında fiyatlarla mültecilere pazarladığı ortaya çıktı. Bayiler operatörün kişisel veri ağına girerek öncelikle kullanılmadığı gerekçesiyle kapalı olarak görülen ön ödemeli kartları tekrar canlandırıyor. Müşterilerin tüm kimlik bilgilerine rahatlıkla ulaşan bayiler, bu hatlara yeniden hayat vermekle yetinmiyor. Bazı durumlarda bir kişi üzerine 20’ye yakın yeni hat açabiliyor.

Bu Haber 629 defa okunmuştur.
BİLİŞİM DEVLERİ TRUMP´A KA
ÜÇÜ AYNI DERNEK ÇATISINDA
PTT İLE KATAR POST İŞBİRLİĞİ
PTT´NİN MELEKLERİ
TTSYV AİDATLARI ARTTI
ULAK ARACILIĞI İLE İLK YURTDIŞI
PTT´DE GYS 22 NİSANDA
HARİKALAR YARATAN ÖĞRETMEN
TELEKOM HAZİNE İLE DAVALI
HARUN MADEN KKTC TURKCELL GENEL
OGER TELEKOM YİNE BORCUNU ÖDEYEM
TBD´DE BAYRAK DEĞİŞİMİ
KİT´LERİN BORCU 44 MİLYAR
BANU SEZEN İLK 50 KADIN İK´CI A
PTT’DE WESTERN UNİON HİZMETİ
SELMA MAY VEFAT ETTİ
HALUK CAN ENGİN VEFAT ETTİ
PTT´NİN 15.000 ŞUBESİ OLACAK
BİR KİTAP; İSTANBUL´UN YÜZ
BOR REZERVLERİDE Mİ ÖZELLEŞTİRİL
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!