7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
MİLLİ PİYANGO DA GİTTİ!MİLLİ PİYANGO DA GİTTİ!

Tarih: 2014-07-17

Bugüne kadar yapılan her özelleştirmede milletimiz kaybederken birilerinin neler kazandığını hatta çok kısa sürede servetlerini nasıl katladıklarını canlı örneklerle topluma anlatmaya çalıştık. Ülkemizde gerçekleştirilen özelleştirme uygulamalarının son örneği Milli Piyango özelleştirmesi ile ilgili bir değerlendirmeyi sunuyoruz.

 

Yıllık kârı: 2 milyar 215 milyon, satış fiyatı: 2 milyar 755 milyon dolar.

Dünya tarihinde parayı bu kadar seven bir iktidar daha görülmediği kanısındayım. Emeviler bile yanlarında "Müslüman" kalır!

Bölgede ütmedikleri devlet kalmadı. Ülke içinde ise satmadıkları kurum ve kuruluş!

Toplum olarak ise kılçığı alınmış balık gibiyiz ya da bu AKP iktidarı şerbetli; bütün direnme mekanizmaları çürümüş; tık yok!

Belki de saldırı dört koldan; hangisine karşı neyi koruyacaksın?

Milli Piyango İdaresi'ne ait şans oyunlarının lisans verilerek özelleştirilmesi, Türkiye'nin en büyük beşinci özelleştirme ihalesi!

Ne kamu çalışanlarından, ne sendikalardan, ne gazetelerden, ne aydınlardan tık yok! İşgal altındaki televizyonlar ise böyle işlerle uğraşmıyorlar; daha önemli işlerini hepimiz biliyoruz!

Halk sahipsiz, biçare, derelerini, koylarını, sinema salonlarını, ülke değerlerini, hukuksal kazanılmış haklarını... vs. vs. can havliyle havaya yumruk savurarak savunmaya çalışıyor!

Ama!

GELİRİ NE KADARDI?

Şans oyunu satış gelirleri 2011′de 2 milyar sınırını geçerek 2 milyar 13 milyon liraya ulaştı. 2012′de ise söz konusu gelirler 2 milyar 215 milyon lirayı buldu.

Milli Piyango’nun şans oyunu satış gelirleri 2007′de 1 milyar 466 milyon, 2008′de 1 milyar 734 milyon, 2009′da 1 milyar 950 milyon, 2010′da 1 milyar 761 milyon lira oldu.

AKP döneminde tüm halkın günün her saatinde kumar oynamaya alıştırılması boşuna değilmiş. Hem kumarcı hem lümpen bir sürü oluşturuluyor; hem büyük bir rant alanı yaratılmış!

Milli Piyango İdaresi’nin verilerine göre, 6 yılda (2007-2012) şans oyunlarından elde edilen yıllık gelirlerin büyük kısmı ikramiye ödemelerine ve Katma Değer Vergisi (KDV), Şans Oyunları Vergisi (ŞOV) gibi vergiler kapsamında Hazine’ye aktarıldı.

Kamuya bu dönemde aktarılan net kaynak 5 milyar 105 milyon liraya ulaştı.

10 yıllık kesinleşen satış fiyatı ise 2 milyar 755 milyon dolar!

Yani neredeyse iki yıllık kazancı!

İHALE KİME?

Milli Piyango İdaresi'ne ait şans oyunlarının lisansını 10 yıl süreyle Milli Piyango ihalesine Net Holding ve ABD'li Scientific Games'le birlikte katılan Bilyoner'in yüzde 50 ortağı Emin Hitay'ın ortaklığı kazandı.

Düzenleme hakkı Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü’ne ait olan Milli Piyango, Hemen Kazan, Şans Topu, On Numara, Süper Loto ve Sayısal Loto adlı şans oyunları ile ilgili mevzuat çerçevesinde izin verilebilecek olan benzer şans oyunlarının lisansı 10 yıl süreyle ve bir bütün olarak Net Şans - Hitay OGG’ye devrediliyor.

Yani devlet bu altın yumurtlayan alandan çekiliyor!

Net Şans, Net Holding'in Milli Piyango ihalesine girmek için kurduğu bir şirket.

Milli Piyango ihalesini kazanan Net Şans - Hitay Ortak Girişim Grubunun şimdilik bilebildiğimiz kadarıyla en büyük ortakları Orlando Kalumenos ve Emin Hitay adlı iş adamları!

Bu kişiler halkın olan ve her kuruşu hazineye kalan ulusal zenginliğimizden aldıkları 10 yıl olan lisans süresince kim bilir neler kazanacak!

YIKIM DÖNEMLERİNDE EN BÜYÜK YAĞMA YAŞANIR!

Bir kediye pire ilacı dökünce pireler ballı börekten mahrum kalacaklarını anlar ve gövdeye son hızla ısırırlar.

AKP hükümeti, liderlerini Cumhurbaşkanlığı macerasına atarken ne olur ne olmaz, giderayak ülke değerlerine var gücüyle ısırıyor!

Daha kim bilir sırada nereler var!

Çok çoookkk dikkatli olmamız gereken günleri yaşıyoruz!

Ahmet Yıldız

Odatv.com

Bu Haber 1464 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!