DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
TÜRK TELEKOM KARINI AÇIKLADITÜRK TELEKOM KARINI AÇIKLADI

Tarih: 2014-07-22

Türk Telekom yılın ikinci çeyrek bilanço gerçekleşmelerini açıkladı.

Bilançoya göre Türk Telekom 800.999.000 TL kar açıkladı. Şirket geçtiğimiz yılın aynı döneminde 806.677.000 TL olarak açıklamıştı. Geçtiğimiz yılın toplamında ise 1.303.045.000 TL olmuştu. Piyasa beklentisi ise 724 milyon TL kar açıklamasından yanaydı.

Grup’un gelirleri ikinci çeyrekte kaydedilen “UFRYK 12 - operasyonel olmayan inşaat gelirlerindeki” düşüş ve geçen yılın ortasında yapılan mobil ara bağlantı ücretlerindeki indirimin etkisiyle 2014 yılının ikinci çeyreğinde yıllık %1 düşerek 3,3 milyar TL olarak gerçekleşti. Operasyonel olmayan bu etkiler göz ardı edildiğinde konsolide gelirlerdeki büyüme %4,5 olarak gerçekleşti. Konsolide bazda Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kâr (FAVÖK1), 1,2 milyar TL olarak korunurken, FAVÖK marjı %38’e yükseldi. Grup, Türk Lirasının değer kazanmasının olumlu etkisi ile 801 milyon TL tutarında rekor düzeyde net kar getirdi.

Hisse senedi kar açıklamasından sonra gün içinde 6,68 TL'ye kadar yükseldi. Saat 10:40 itibari ile 6,33 TL'den işlem gördü.

Türk Telekom CEO’su Rami Aslan 2014 yılı ikinci çeyrek sonuçları hakkında şu değerlendirmelerde bulundu:

"2014’ün 2. çeyreğinde konsolide gelirlerimiz % 1,3 azalarak 3,3 milyar TL olarak gerçekleşti. Gelirlerdeki bu azalma geçen sene ortalarında mobil sonlandırma ücretlerinde meydana gelen düşüşten kaynaklandı ve mobil gelirlerimizi olumsuz etkiledi. Gelir büyümesinin ana itici güçlerinden biri olan mobil operasyonlarımızda 2014’ün 2. çeyreğinde yıldan yıla yüzde 5 büyüme gerçekleşti. Mobil sonlandırma ücretlerindeki indirim kaynaklı inorganik düşüşü hariç tutarsak, büyüme %14 olarak gerçekleşti.

2014’ün 1. Çeyreğinde net müşteri kazanımında elde ettiğimiz çok güçlü rakamlar ikinci çeyrekte elde edilen net 493 bin müşteri ile etkileyici bir şekilde devam etti. Ayrıca karma Kullanıcı Başına Ortalama Gelir geçen çeyrekten bu yana % 5 artarak 21,7 TL seviyesine ulaştı. Mobil Numara Taşımada net abone kazanımı açısından elde ettiğimiz başarı hızlanarak devam etti. 2014’ün ilk yarısında Mobil Numara Taşımada 2013’ün tamamında ulaştığımız rakamın üzerinde bir kazanım sağlayarak, 1,1 milyon net abone elde ettik. Mobilde FAVÖK marjımızı iyileştirirken ölçek kazanmaya da devam ettik. Mobil ve sabit operasyonlarımız arasında artan sinerji ile birlikte mobil operasyonlarımızda da sürdürülebilir kârlılık seviyelerine ulaşacağız"

Bu Haber 884 defa okunmuştur.
MUSTAFA ŞENLİ DİREKTÖRLÜĞE ATAND
YAKUP ÖZTUNÇ TT GENEL MD. YARD.
DARBE GÜNÜ TELEKOM BİNASININ İŞG
TÜRK TELEKOM´U AKİS DENETİ
T.TELEKOM´DAN BORÇ UZATIMI
TÜRK TELEKOM NEDEN ZARAR ETTİ?
TÜRK TELEKOM VE PTT GÜÇ BİRLİĞİ
TÜRK(?) TELEKOM´DAN İLGİNÇ AFİŞL
BANKALARDAN SAUDİ TELEKOM´A RET.
TTNET HAKKINDA SORUŞTURMA
TÜRK TELEKOM’DA ÜST DÜZEY ATAMAL
CEP TELEFONUNDA NEDEN AVEA YAZMI
AVEA´YA 184 MİLYON LİRALIK
TÜRK TELEKOM ÜST YÖNETİMİ
T.T.´DA GENEL MÜDÜR YARDIMCILIĞI
TÜRK TELEKOMUN MEVCUT YÖNETİCİLE
T.TELEKOMDA YÖNETİM DEĞİŞİKLİĞİ
OJER BORSADAKİ TELEKOM HİSSELERİ
TT GENEL MÜDÜR YARDIMCI İSTİFA E
TÜRK TELEKOM’DA FET֒DEN GÖZALTI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!