7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
SARAÇOĞLU KİME PAZARLANACAK?SARAÇOĞLU KİME PAZARLANACAK?

Tarih: 2014-08-07

Sıra Ankara'nın kalbinde: Saraçoğlu kime pazarlanacak?

Başkent'in tam ortasında bulunan tarihi mahallenin satışı için düğmeye basıldı.

AKP, Kızılay’da bulunan halk arasında “Saraçoğlu Mahallesi” olarak bilinen ve ağaçlarıyla ünlü Cumhuriyet’in ilk toplu konut alanı tarihi Namık Kemal Mahallesi’ni “özelleştirmek”, yani satmak için ilk adımı attı.

Hükümet, Ankara’nın merkezinde Kızılay’da bulunan halk arasında “Saraçoğlu Mahallesi” olarak bilinen Cumhuriyet’in ilk toplu konut alanı tarihi Namık Kemal Mahallesi’ni “özelleştirmek”, yani satmak için ilk adımı attı. Mahalledeki lojmanların yanı sıra Adnan Ötüken Halk Kütüphanesi, ilçe milli eğitim müdürlüğü, hükümet konağı, ilköğretim okulu üzerindeki çeşitli bakanlıklara ait olan tahsisler kaldırıldı. Karara göre, mahalledeki taşınmazlar Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülecek projelerde de değerlendirilerek “ekonomiye kazandırılacak”(!). Bu da 3. şahıslara devir ve satış anlamına geliyor.

Kararda, taşınmazların aslına uygun şekilde restore edilmek suretiyle öncelikle Maliye Bakanlığı’nca değerlendirileceği belirtildi. Ancak kararın devamında taşınmazların Maliye Bakanlığı’nca uygun görülen hallerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ve diğer ilgili kamu kurum ve kuruluşları tarafından yürütülecek projeler kapsamında da değerlendirilebileceği ifade edildi. Yine kararda taşınmazların “ekonomiye kazandırılmasının amaçlandığının” vurgulanması da dikkat çekti. Üzerindeki tahsisler kaldırılan taşınmazlar arasında lojmanların yanı sıra Adnan Ötüken Halk Kütüphanesi, ilçe milli eğitim müdürlüğü, ilköğretim okulu, hükümet konağı da bulunuyor. Kararda, taşınmazların Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilecek projelerde de değerlendirileceğinin ifade edilmesi, “Mahallenin bulunduğu alan satılacak” şeklinde yorumlandı.

Hükümetin “ben yaptım oldu” mantığı ile tahsisleri kaldırdığına dikkat Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, alanda ne yapılacağının ise bilinmediğini söyledi. Candan, mahallenin “Cumhuriyet döneminin ilk toplu konut alanı” olduğunu, hükümetin alana ilişkin tek başına karar veremeyeceğini vurguladı. “Kızılay’ın göbeği. Yarın bir gün Topçu Kışlası benzeri bir yer de yapmaya kalkışabilirler” diyen Candan, dava için inceleme yaptıklarını da söyledi.

Bu arada Mimarlar Odası Ankara Şubesi, mahkeme kararlarına karşın inşaatı devam eden yeni Başbakanlık binası inşaatı ile Ankapark inşaatına denetime gidiyor.

Bu Haber 887 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!