7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
MOBESE’NİN BİLİNMEYEN ŞİFRESİMOBESE’NİN BİLİNMEYEN ŞİFRESİ

Tarih: 2014-09-16

Hükümet TİB’in izleme yetkisini daha da arttıran düzenlemelere imza atarken, gazeteci-yazar İlhan Taşcı, TİB kurulduktan sonra yaşananların perde arkasını ve dinlemelerin bilinmeyenlerini “Paralel Hat” kitabında açıkladı.

Taşcı’nın Kırmızı Kedi Yayınları’ndan çıkan Paralel Hat / Dinlemeler ve AKP-Cemaat Kapışması adlı kitabında TİB’in kuruluşunun son aşamasına gelindiği günlerde, dönemin Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer’in Başbakanın talimatı doğrultusunda TİB Başkanlığı için isim arayışına giriştiğini ve Kütahya Valisi Şerif  Yılmaz, İzmir Valisi Mustafa Toprak ile Ankara Savcısı Fethi Şimşek’i aday olarak belirlediği ilk kez açıklandı.

Toplantıya gecikti adaylıktan elendi

Tayyip Erdoğan’ın belirlenen isimlerle yaptığı özel görüşme ve sonrası gelişmeleri Taşcı kitapta şöyle anlattı:

“Başbakanlıkta gerçekleştirilecek toplantının sabahın erken saatlerinde yapılması planlandı. Saat 09.00’da Fethi Şimşek ile Şerif Yılmaz Başbakanlıkta hazır bulunurken,  Mustafa Toprak, toplantıdan geç haberi olduğu için yetişemedi. Dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer’in de katılımıyla yapılan toplantıdan sonra Başbakan da iki “aday” arasından tercih yaptı.    Yapılan görüşme sonrası Başbakan,  “muteber ve mutemet” adam olarak nitelendirilen Fethi Şimşek’in TİB’in ilk Başkanı olarak atanmasını uygun gördü….”

Tayyip Erdoğan’ın TİB Başkanı olarak atadığı Şimşek’e dinlemeler için en kritik yer olan Teknik Daire Başkanlığı’nda Basri Aktepe ile çalışacaklarını da o gün söylediğine bilgisinin yer aldığı Paralel Hat isimli kitapta, emniyet istihbaratı kökenli Aktepe’nin FBI National Academy’de eğitim gören bir isim olduğu ayrıntısı dikkat çekti.

MOBESE’nin bilinmeyen şifresi

İlhan Taşcı’nın Paralel Hat isimli kitabında, önce İstanbul’da başlayan ve ardından tüm şehirleri sokak sokak izleyen kameraların adı olan MOBESE’nin ilginç şu öyküsü de yer alıyor:

“… MOBESE isminde de bir şifre gizliydi. Kimileri bunun Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu’nun kısaltması olduğu görüşündeydi. Oysa MOBESE’nin asıl açılımı; Murat, Osman, Basri, Erin, Süleyman, Erdoğan isimlerinin baş harflerinden oluşuyordu.Bu isimlerin özelliği ne derseniz, sistemi kuran polis ve mühendislerin baş harfleridir. Proje liderliğini de yönettiği için günün 24 saati insanların her anını gözetleyen MOBESE’nin B’si de Basri Aktepe’yi simgeler! MOBESE’nin “O”su ise, Doç. Dr. Osman Nihat Şen’dir. Aktepe gibi daha önce emniyette görev alan daha sonra TİB’e geçen Şen…”

Basri Aktepe’nin Hakan Fidan’ın MİT’in başına geçmesinin ardından önce MİT Elektronik Teknik İstihbarat Daire Başkanlığı’na ardından da MİT Müşterek İstihbarat Koordinasyon Merkezi Genel Sekreterliği görevine getirilmesi de kitapta dikkat çeken bölümlerden.

Kocakulağın istifasının perde arkası

Hükümet ile TİB arasında gerilim yaşanmaya başlaması üzerine dönemin TİB Başkanı Fethi Şimşek ile ekibinin birden fazla kez istifa girişiminde bulunduğu belirtilen kitapta, Şimşek’i istifaya götüren sürece ilişkin şu bilgiler okurlarla paylaşılıyor:

     “… Fethi Şimşek yönetimindeki TİB’e dolaylı olarak “Başbakan sizlerden istediğini bulamıyor” mesajları da iletilir. Her seferinde bir ara formülle krizler aşılır. Ancak TİB’e ilk kez başkaca devlet dairelerinden nakilsiz 20 uzman yardımcısının alınacağı dönemde yeni bir kriz patlar.     Hükümet kanadı, 20 uzman yardımcısının mülakatsız, doğrudan alınmasını ister. Fethi Şimşek ise buna karşı çıkarak, mülakatın yapılmasını ve sınavı kazananların alınmasının daha uygun olacağını iletir. Ancak bu görüşü kabul görmeyince Şimşek de HSYK’ye yeniden göreve dönüş dilekçesini verir; TİB Başkanlığından böylece ayrılır. “

Dinleme cihazlarının sayısını bilen yok

Türkiye’deki dinleme cihazlarının envanterinin hiçbir kurum tarafından tutulmadığı belirlemesine yer verilen Paralel Hat kitabında, 2013 yılına kadar dünyada telefonda en çok konuşan ülkenin Fransa olduğu, ancak 2014 yılına gelindiğinde Türkiye’nin liderliği yakaladığı vurgulandı. 2014 yılının ilk 10 ayında Türkiye’de 222 milyar dakika konuşulduğu bilgisi de kitapta dikkat çeken bilgiler arasında.

Kitapta Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve devlette dinleme yöntemlerinin mercek altına alındığı ilk rapor olma özelliğini taşıyan çalışmanın ayrıntılarına da yer verildi.

Gizli kalmış belgelerin de günışığına çıkarıldığı kitapta, yanıtı bulunan şu sorular öne çıkıyor:

Kim kimi nasıl dinledi…

Dinlenecek kişiler neye göre belirlendi…

Dinlemeler ses havuzlarında bekletilip “zamanı” geldiğinde nasıl kullanıldı…

Dinlemelerin efendisinin Erdoğan ile nasıl bir ilişkisi vardır…

Tayyip Erdoğan’a dinlendiğini ilk kim haber verdi…

Bu Haber 1803 defa okunmuştur.
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
KAPTANER, KÜLTÜR A.Ş. GENEL MÜDÜ
BTK UZMAN YARD. SINAVI BAŞVURULA
SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?
PTT İLE KATAR´A E-İHRACAT YOLU A
BİLGİSAYARINIZDA VİRÜS VAR MI?
VODAFONE´UN 2017 YILI
TURKCELL 2017´NİN ENLERİNİ AÇIKL
BTK´NIN BAYLOCK RAPORU
AÇMA KAPAMA ÜCRETİ KALKTI
KİT´LERDE TAŞERON SORUNU
2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR
DOANY; TELEKOM´UN İMTİYAZI
İPHONE´LARI KASITLI YAVAŞLATAN A
O.UĞUROĞLU FLASH TV. GENEL KOORD
2017´nin EN ÇOK SATAN KİTAPLAR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!