Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
TÜRK TELEKOM’DA TAŞLAR YERİNDEN OYNADITÜRK TELEKOM’DA TAŞLAR YERİNDEN OYNADI

Tarih: 2014-09-17

Türk-Telekom'da son 4 yıl içinde 3 kez CEO değişimini değerlendiren Çilem Kaya Açık, Hürriyet'teki yazısında şirketteki gelişmeleri değerlendirdi. İşte o yazı:

 

TÜRK TELEKOM’DA TAŞLAR YERİNDEN OYNADI

Türk Telekom sabit telefon pazarında yaşadığı düşüşü grup şirketleriyle bütünleşerek kapatmaya hazırlanıyor.

2010 yılında bu yana 3 kez CEO değiştiren Türk Telekom, karlılığını korumak için genişbant internet pazarına da odaklanacak.

Türk Telekomünikasyon sektörünün en büyük şirketlerinden Türk Telekom’da son 5 yılda yaşanan yönetici değişimi baş döndürücü bir hal aldı. Türk Telekom, son iki yılda “gece yarısı” açıklamalarıyla değişimleri duyurdu. Firma, sabit telefon pazarında yaşadığı düşüşü grup şirketleriyle bütünleşerek kapatmaya hazırlanıyor.

KAN KAYBINA ÖNLEM

2005 yılında yapılan özelleştirmenin ardından kamu tekeli algısını silmeye çalışan Türk Telekom, özelleştirmeden bu yana büyük yapısal değişiklikleri hayata geçirdi. Tüm bu süreç içerisinde en büyük gelir kaynağı sabit telefonda kan kaybı yaşayan Türk Telekom, şimdi genişbant internet pazarına odaklanıyor. Sektörde yaşadığı olumsuz gidişi yeni yönetimlerle durdurmak isteyen grupta, 2010 yılından bu yana CEO koltuğundaki isim üç kez değişti.

KOLTUKTA KALMA SÜRESİ DÜŞTÜ

2006 yılı itibariyle CEO koltuğuna oturan Paul Doany, 4 yıllık görev süresinin ardından 2010’da koltuğunu bıraktı. Gökhan Bozkurt bayrağı devralırken, o da koltuğunu 2 yıl içinde TTNET’de başarılı bir grafik çizen Tahsin Yılmaz’a bıraktı. Yılmaz, yönetime geldiğinde Avea ve TTNET ile birlikte projelerin başlayacağının ilk işaretini verdi. Yönetim kademesinde de değişikliğe başlayarak uzun yıllardır Türk Telekom’da olan Celalettin Dinçer ve Erem Demircan gibi isimlerle yolları ayırdı. Ancak Yılmaz da CEO koltuğunda sadece 1 yıl 3 ay kalabildi.

PAZARLAMA VE SATIŞ HEDEF KİTLE

Son 3 yılda Türk Telekom’da değişiklik yapılan ana alanlar hep pazarlama, iletişim, satış ve strateji alanları oldu. Tahsin Yılmaz’ın 2012 sonunda görevden alınmasıyla Oger Telekom’un CEO’su Rami Aslan Türk Telekom CEO’su oldu. Aslan, aynı zamanda mevcut görevlerine ek olarak, Türk Telekom İcra Komitesi’ne ve grup şirketleri Avea ve TTNET’in yönetim kurullarına üye olarak atandı. Aslan’ın geldiği günden bu yana yaptığı değişikliklerde özellikle Avea’nın yöneticilerine öncelik tanıdığı görülüyor. Bu atamalarda en büyük etkinin mobil ve genişbanta verilen önem olduğu vurgulanıyor.

REKABET KURULU HAREKETE GEÇTİ

Türk Telekom, sabit trafikte kaybettiği pazar payını grubun diğer şirketleri TTNET ve Avea ile bir bütün halinde sunulacak projelerle geri almayı hedefliyor. Önceki gün duyrulan atamalardan en çarpıcı olanı TTNET Genel Müdürü Abdullah Orkun Kaya’nın görevden alınması oldu. Tüm bu göreceli birleşme sürecinde en büyük sorun özelleştirme şartları arasında olan TTNET’in tüzel kişiliği. Türk Telekom yönetimi atamaların tüzel kişilik korunarak yapıldığını söylesede, elde ettiğimiz bilgilere göre Rekabet Kurumu çoktan harekete geçti. Rekabet Kurumu, piyasadaki tüm internet servis sağlayıcılarla eşit mesafede olması beklenen Türk Telekom’un yeni yapısını inceleyerek kararını verecek.

Bu Haber 2821 defa okunmuştur.
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
TELEKOM´DAN YÖNETİM DEĞİŞ
TÜRK TELEKOM İÇİN SÜRE İSTEDİLER
FET֒NÜN TÜRK TELEKOM DAVASINDA
TÜRK TELEKOM; GÖZ GÖRE GÖRE GELE
TÜRK TELEKOMDA KADER GÜNÜ
DEVLET TELEKOM’A EL KOYSUN İSTİY
BAŞBAKAN: TELEKOM´A MÜDAHALE EDE
ULAŞTIRMA BAKANI; TT EL DEĞİŞTİR
TELEKOMUN HİSSE YAPISI
KAREL İLE T.TELEKOM ARASINDA İŞB
KURUMLAR VERGİSİNDE TELEKOMUN AD
TELEKOM`DA BORÇ KRİZİ ÇALIŞAN KR
TÜRK TELEKOM’U GERİ ALACAK MISIN
TÜRK TELEKOM DA KİMLER KAZANIYOR
ORGANİZASYON DEĞİŞİKLİĞİNE ELEŞT
YÖNETİCİLERE EMEKLİLİK TEŞVİKİ
T.TELEKOM´DA BÜYÜK DEĞİŞİKLİK
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!