HER CEPKOLİK BUNLARI BİLMELİHER CEPKOLİK BUNLARI BİLMELİ

Tarih: 2014-09-23

Cep telefonu ve tablet kullanımında farkında olmadan yaptığımız bazı yanlışlar, bu akıllı cihazların ömrünü kısaltıyor, zaman zaman can güvenliğimizi tehlikeye atıyor. "Issız bir adaya düşsem önce cep telefonumu, sonra tabletimi isterdim" diyenlerdenseniz sizin için hazırladığımız bu rehbere bir göz gezdirmenizi öneririz.

Cep telefonu kullanırken dikkat edeceğiniz bir kaç nokta sayesinde akıllı telefonlarınızı daha uzun süre kullanmanız mümkün.

KUTUDAN ÇIKARDIĞINIZ ANDA...

Akıllı cep telefonunuzu kutusundan çıkardığınız anda hemen şarja takmayın, eski bataryaların ilk ve diğer kullanımlarda en az 18 saat şarj edilmesi gerektiği yeni nesil bataryalarda geçerli değildir. Akıllı cep telefonunuzu kutusundan çıkardığınız anda şarjı %10 gibi bir seviyeye gelene kadar istediğinizi yapın, ancak %10 altına düşürmeden ilk şarj işlemini %100 olduktan 30 dakika sonra çekin.

AÇ KAPA

Ancak telefonunuzu %100 şarj olduktan sonra bir kez kapatıp açın, eğer şarjda düşme olursa akıllı cep telefonunuzu tekrar şarja takın ve tamamen dolana kadar bekleyin, tamamen şarj olduktan sonra cep telefonunuzda gerekli ayarlamaları yapın ve kullanmaya başlayın.

ŞARJI BİTMEDEN ASLA

Akıllı cep telefonunuzu tamamen şarj ettikten sonra sürekli olarak şarjı bitmeden şarja takmayın, örneğin akıllı cep telefonunuzu %80 şarj oranına sahipken şarj etmeniz boşuna olur diyebiliriz, bataryaya sürekli olarak akım verilmesi hem batarya yönünden hem ömür açısından daha kısa olacaktır.

İŞLEMCİ (CPU) HIZINI ARTTIRMAK...

Eğer akıllı cep telefonunuz Android işletim sistemi ile beraber çalışıyorsa çeşitli yollarla işlemci hızı arttırılabilir. Örneğin cep telefonunuzun hızından memnun değilseniz ve işlemci hızını arttırmaya karar verdiyseniz akıllı cep telefonunuz aşırı ısınmaya maruz kalabilir. Aşırı ısı, hem cihazınız hem de sizin güvenliğiniz için bir tehdittir. Cihazda aşırı ısınma olsa da uyarı vermeyecektir, bundan dolayı aşırı derecede ısınan cihaz pimi çekilmiş bomba gibidir desek abartmış olmayız.

AKILLI TELEFONLAR DA GÜNEŞİ SEVMEZ

Yeni veya eski olsun fark etmez, eğer akıllı cep telefonunuzu aşırı sıcak alanlarda veya güneş altında kullanıyorsanız cihaz yavaş yavaş ısınmaya ve sonunda patlamaya yol açabilir.

Akıllı cep telefonları her ne kadar kendilerini belli bir ısıdan sonra kullanım dışı yapsalar da eğer cep telefonunuz soba veya klimanın yakınında veya güneşin altında olan bir araçta olursa aşırı derece ısınmanın etkisiyle patlayabilir. Bu yüzden cep telefonunuzu kısa süreliğine dahi olsa ısıdan uzak tutun.

SİZ SİZ OLUN ORİJİNALDEN VAZGEÇMEYİN

Kore malı şarj aletleri cep telefonlarınıza büyük zarar veriyor. Genellikle patlamalarla sonuçlanan bir çok vakanın nedeninin sahte-kalitesiz USB ve şarj aleti kullanımı olduğu biliniyor. Sahte-kalitesiz USB ve şarj aletleri batarya ömrüne dolayısıyla telefonun ömrüne de zarar verdiği gibi bu tür bir şarj aleti ya da aktarma kablosu ile bilgisayarınıza bir veri aktardığınızda geri dönüşsüz veri kaybına yol açabilir.

Bu Haber 856 defa okunmuştur.
ÜNİVERSİTELİ İŞSİZLER 55 İLİN N
BORÇ ŞAMPİYONU TELEKOM KÂR ETMİ
TELEKOM KRİZİ MECLİSE TAŞINDI
CEP FATURASINI AZALTMADA 7 ADIM
PTTMESSENGER %100 YABANCI
TELEKOM´U ÇİNLİLER ALIYOR
´YERLİ WHATSAPP´ PTT
BELEDİYE BAŞKANINA ÖZEL PUL
PTT´DEN ´ESNAF KART´A AVANTAJ İM
BÖYLE POSTACILAR DA VAR!
PTT 2000 KİŞİ ALACAK! SON GÜN
BAZ İSTASYONU KURULUMU KOLAYLAŞT
METİN ATALAR´IN ANNESİ VEFAT ETT
TÜRK TELEKOM DEVLETE Mİ DÖNÜYOR?
TÜRK TELEKOM BORÇLARINI YAPILAND
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!