SATIYORUM, SATIYORUM...SAAAAATTTTIIMSATIYORUM, SATIYORUM...SAAAAATTTTIIM

Tarih: 2014-09-24

Gaziantep, Van, Ankara, Batman, Antalya, İstanbul, Malatya, Muğla, Bursa, Adana, Hatay, Samsun, Tekirdağ, Karaman, Kocaeli, Aydın, Afyon, Niğde, Muş, Balıkesir, İzmir.

Ardarda, biraz da hızlıca okuduğunuzda kendinizi şehirlerarası otobüs muavinleri gibi hissedebilirsiniz o nedenle yavaşça okumanızı tavsiye ederim

Peki, bu şehirler neyi ifade ediyor?

Ayrı ayrı bakıldığında çoğumuzun bu şehirlerden en az birinde unutulmaz anıları vardır. Ancak mevzu burada farklı, saydığım bu şehirler mevcut hükümetin sadece son 2 yılda ihale ile özelleştirdiği taşınmazların (arsa, parsel, ada vs.) bulunduğu şehirlerdir.

Kime ait bu taşınmazlar?

Bu taşınmazlar Sümer Holding (bildiğimiz Sümerbank), Maliye Hazinesi, Sosyal Güvenlik Kurumu, Karayolları Genel Müdürlüğü, Gayrimenkul A.Ş. ve T.C. Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne aittir. Diğer bir ifade ile kamuya yani bize aittir.

Sadece bunlar mı satılıyor?

Özelleştirme mevzusu Türkiye'de 1980 sonrası alevlenmiş ve 1986 sonrası her geçen yıl artan bir ivmeyle devam etmiştir. Ancak 2002 ve sonrasında sazı eline alan AK Parti özelleştirme çıtasını belki de bir daha ulaşılamayacak seviyeye taşımıştır.  Örneğin sadece 2005 ve 2006 yılında elde edilen özelleştirme geliri 1986 - 2004 yılları arasında elde edilen gelirlerin iki katından fazladır.

Daha sonra nispeten düşüş yaşayan özelleştirme konjonktürü, 2013'te bir rekor daha kırmış ve adeta satılacak ne kaldı dedirtmiştir. Tabi bu süreçte TEKEL, Telekom, Tüpraş, Erdemir, SEKA gibi ülke için çok önemli olan kurumlar artık kamunun malı olmaktan çıkarılmıştır.

Az önce de bahsettiğim gibi 2013 yılı özelleştirme açısından Türkiye'nin tavan noktasıdır. Yaklaşık 12,5 milyar dolar gelir elde edilen bu yıldan sonra daha ne kaldı elimizde derken, hükümet gözünü Milli Piyango'ya dikti ve bu yaz (15 Temmuz) yapılan ihaleyi 2,755 milyar dolarlık teklif ile Net Şans - Hitay ortaklığı kazandı. Daha sade bir ifade ile Türkiye’de şans oyunlarını 10 yıl boyunca bu işletme oynatacaktır.

Bu son mu?

Anlaşılan Milli Piyango özelleştirmesi son olmayacaktır. Çünkü yakın zamanda Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan 2015 yılına kadar demiryollarının da devlet tekelinden çıkarılacağını açıklamıştır.

Sahi daha satılacak bir şey kaldı mı?

 

Emir Kudubeş

blog.radikal.com.tr

Bu Haber 973 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!