Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
YİĞİT BULUT’UN DÜNÜ VE BUGÜN܅YİĞİT BULUT’UN DÜNÜ VE BUGÜN܅

Tarih: 2014-10-08

Bazı tv kanallarında sunduğu ekonomi programlarında ve değişik gazetelerde yazdığı köşe yazılarında hükümetin ekonomi ve özelleştirme politikalarını çok sert eleştirirken keskin bir dönüşle Başbakan Tayyip Erdoğan ve hükümetini yere göğe sığdıramayan Yiğit Bulut’un çabaları karşılığını buldu. Bildiğiniz gibi önce Başbakanlık başdanışmanı, arkasından Türk Telekom Yönetim Kurulu Üyesi, daha sonra da Cumhurbaşkanlığı başdanışmanı olan Yiğit Bulut, Türk Telekom özelleştirmesi için bir zamanlar yazdığı köşe yazısında ’peşkeş’ demişti.

Tayyip Erdoğan'ın Başbakan olduğu dönemde ekonomi başdanışmanı olan Yiğit Bulut'un Türk Telekom Yönetim Kurulu üyeliğine atanmasının ardından, Telekom özelleştirmesi için 6 Şubat 2007 tarihinde, o dönem yazarlığını yaptığı Radikal gazetesindeki köşesinde yazdığı yazı sosyal medyada yeniden tedavüle girdi!

 İşte Yiğit Bulut'un bugün yönetiminde yer aldığı Türk Telekom'un Lübnanlı Hariri ailesine ait şirkete satılmasına verdiği tepki:

 
 Bu nasıl bir özelleştirme...

 Sorarak başlayalım: Bir devlet elindeki varlıkları neden özelleştirir?

Cevap basit; o varlıkların vatandaşları üstündeki külfetini ortadan kaldırmak ve vatandaşa verilen hizmetlerin 'kalitesini artırmak' için...

Sorarak başlayalım: Bir devlet elindeki varlıkları neden özelleştirir?

Cevap basit; o varlıkların vatandaşları üstündeki külfetini ortadan kaldırmak ve vatandaşa verilen hizmetlerin 'kalitesini artırmak' için...

 İkinci soru ile devam edelim: 'Hiç borcu olmayan' ve dünya genelinde 'altyapı, abone sayısı, teknoloji' gibi kriterler ile incelendiğinde 'gerçek bir değer' olan Türk Telekom neden özelleştirildi? Telekom'un halkın üstünde bir külfeti mi vardı?

 Yoktu; kâr eden bir kuruluştu. Veya özelleştirildi de halkın aldığı hizmetin kalitesi mi yükseldi? O da olmadı. Tam tersi, tarifeler değişti ve 'aynı hatta daha sınırlı' hizmete daha fazla ödeme yapmaya başladık.

 Peki, anlamadığımız için bir daha soralım: Telekom neden özelleştirildi?

Sevgili dostlar, sizler yukarıdaki sorulara cevap ararken, Türk Telekom'un yaptığı 'indirim'den bahsetmek ve 'halkın menfaatine birileri fiyatları düşürüyor' algılaması altında aslında meydana gelen 'ayarlamayı' detaylandırmak istiyorum.

 İlk etapta durumu yani 'indirim' diye aktarılan eylemi tarif edelim: 'Türk Telekom 1 Mart 2007 tarihinden geçerli olmak üzere yeni telefon görüşmeleri fiyat tarifesini açıkladı. Söz konusu tarife çerçevesinde Türk Telekom toplam ses trafiğinin yüzde 80'ine denk gelen şehir içi görüşmeler kısmına zam, yüzde 20'sine denk gelen şehirlerarası, milletlerarası, GSM kısmına indirim yaptı.'

 Lütfen gözden kaçırmayın, 'toplam trafiğin yüzde 80'ine denk gelen kısmına zam' yapılıyor, yüzde 20'lik bölümden de indirim yapılıyor. Daha açıkçası yapılan, 'indirim' gibi görünen aslı 'fiyat artırımı' olan bir eylem.

 Peki bu eylem Telekom'a daha doğrusu sahibi olan şirkete ne kazandırıyor?

Uzmanlardan doğrulattığım verilere göre: Telekom bu eylem ile yıllık cirosunu (mevcut ses trafiği değerleri dikkate alındığında ve pazardaki büyüme dikkate alınmadan) yaklaşık 800 milyon dolar civarında artırmayı hedefliyor. Bir başka ifade ile yıllık kârı yaklaşık 1 milyar dolar olan Türk Telekom, bu işlem ve atacağı başka adımlar ile (yeni acayip uygulamalar gündemde) birlikte kârını neredeyse ikiye katlayarak, 2 milyar dolara yakın bir noktaya çekmek istiyor. Hemen bir soru daha soralım; bu nasıl bir özelleştirme! Halkın cebinden daha fazla para çıkıyor!

 Olayın 'sahip', yani Oger ile ilgisine gelince...

 Olay bu kadar da basit değil. Elde edilen kârın yüzde 55'i yani yaklaşık 1 milyar dolar yakın bir kaynak kâr payı olarak yüzde 55'in sahibi olan Oger'e aktarılacak. Yani 'Oger'in alacağı parada neredeyse katlanacak.

 Peki, Oger neden buna ihtiyaç duydu? Zaten satıştan hemen sonra ve son olarak yaklaşık birkaç hafta önce 'Peşin ödeyeceğim' açıklaması yapmadı mı?

 Doğru... Hatırlarsanız Oger satıştan hemen sonra 'peşin ödeyeceğiz' açıklaması yaptı. Olmadı. Bir süre sonra 'üç ay içinde yurtdışından kredi alarak ödeyeceğiz' açıklaması geldi, yine olmadı. Son olarak geçtiğimiz ay içinde 'Yabancı bankaların oluşturduğu konsorsiyumdan kredi alıp, halka arz yapacağız' dediler, geldiğimiz noktada ortada yine bir şey yok.

 Sonuç: Durum çok açık. Oger'in Türk Telekom'un satın alma bedelini ödeyecek parası yok. Danıştay'ın verdiği kararlar doğrultusunda 'sadece işletmeci olduğu, sahibi olmadığı' Türk Telekom ile ilgili bir arz yapması da hukuken mümkün değil. Böyle bir yapı içinde Oger'in tek çıkışı var ve onu yapıyor. Yaratacağı ilave kâr ile kendine düşecek payı artırmak ve Türk devletine olan borcunu ödemek. Türk Telekom'un işletme tecrübesi ve mali durumu yeterli olmayan Oger Telekom'a satılması ve yaptığı sayısız 'Peşin öderiz, kredi alırız' açıklamalarına rağmen ortada hâlâ bir şey olmaması özelleştirme tarihimizdeki en büyük skandaldır...

 İlgilenenlere duyurulur!
 

Cumhurbaşkanlığı başdanışmanı, Türk Telekom Yönetim Kurulu Üyesi Yiğit Bulut’un bazı yandaş medya mensupları ile çatışması, karşılıklı suçlamalar köşe yazılarına yansımakta, karşılıklı suçlamalar sosyal medyada hızla devam etmekte.

Yandaş Yeni Şafak yazarı Abdulkadir Selvi ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başdanışmanı Yiğit Bulut arasında başlayan kavga büyüyor. Abdulkadir Selvi’nin direk olarak Türk Telekom Yönetim Kurulu Üyesi Yiğit Bulut’u hedef aldığı 4 Eylül 2014 tarihli köşe yazısını okumak için TIKLAYINIZ.

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak gazetesi Ankara Temsilcisi Abdulkadir Selvi’yi hedef alan tweetlerinden sonra Yandaş medyada Yiğit Bulut'a karşı başlayan linç kampanyası devam ediyor.

Hükümete yakınlığıyla bilinen Star Gazetesi yazarı Elif Çakır, Twitter'daki hesabından Yiğit Bulut'a yüklendi.

Elif Çakır Twitter hesabından şunları yazdı:

"Sen hangi ara bu "dava"nın sahibi oldun da Abdülkadir Selvi'nin samimiyetini sorgular makama geldin de ders vermeye çalışıyorsun?"

Türk Telekom Yönetim Kurulu Üyesi Yiğit Bulut'un da yazdığı Star gazetesi yazarı Elif Çakır'ın ardından AKP İstanbul Milletvekili Halide İncekara, isim vermeden Yiğit Bulut'a sert sözlerle yüklendi.

İncekara, sosyal paylaşım sitesi twitter hesabından isim vermeden Yiğit Bulut'u kastederek yazdığı mesajda, "Dibimizde gezdirdiğimiz şarlatan, dalkavuk! 3 gün sonra zor dayandım diye gidecek. Anıları yazıp bize ahmak diyecek ki. Kitap yok satsın?" ifadelerini kullandı.

Görünen o ki Yiğit Bulut Cumhurbaşkanlığı başdanışmanı da olsa yazılarında ve açıklamalarında çok dikkatli olmak zorunda.  Yoksa o mahallenin eskileri kendisini kapıya koymak için belli ki her fırsatı değerlendirmek istiyorlar…

Bu Haber 2313 defa okunmuştur.
T.TELEKOMUN KURUMSAL İLKELER NOT
T.TELEKOM´DAN YIKILAN BİNA AÇIKL
TELEKOMUN BİNASI DA PARASI DA ÇÖ
TÜRK TELEKOM YİNE BORÇLANDI
ENİS ÖKSÜZ´ÜN TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM´UN ZEHİR ZIKKIM ÖYK
TÜRK TELEKOM YENİ ŞİRKET KURUYOR
BDDK; BANKALARA OTAŞ´I TAK
TELEKOM’UN YABANCI ORTAKLARI KAP
TELEKOM ÇALIŞANINI TANIMAYA MI B
BAKAN YANILTILDI MI
BAKANA SORULAMAYAN SORULAR
2,5 YILDIR TELEFON BEKLİYOR
TÜRK TELEKOM HAKKINDA ARAŞTIRMA
DERENİN TAŞI, DERENİN KUŞU
TELEKOM´DAN YÖNETİM DEĞİŞ
TÜRK TELEKOM İÇİN SÜRE İSTEDİLER
FET֒NÜN TÜRK TELEKOM DAVASINDA
TÜRK TELEKOM; GÖZ GÖRE GÖRE GELE
TÜRK TELEKOMDA KADER GÜNÜ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!