TÜRK-İŞ’TEN ÖZELLEŞTİRME AÇIKLAMASITÜRK-İŞ’TEN ÖZELLEŞTİRME AÇIKLAMASI

Tarih: 2014-10-12

Memleketin havasından başka satacak bir şey kalmayacak.

Elektrik üreten santraller, otoyol ve köprüler, Haydarpaşa dahil bazı limanlar, 25 şeker fabrikası, Güllük Marina, Türksat Kablo-TV, BOTAŞ hatları, TEİAŞ hisselerinin yüzde 49’u, TPAO ve Eti Maden fabrikalarını satacak olan hükümete Türk-İş Başkanı Ergün Atalay böyle tepki gösterdi: “Bundan sonra memleketin havasından başka satılacak bir şey kalmıyor. Özelleştirme satma-savma, rant aktarma temelinde gerçekleşiyor.”

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıkladığı Orta Vadeli Program’daki para getiren her kuruluşun yer aldığı özelleştirme listesini eleştirdi. Atalay, “Daha önce yapılan satışlar ve satılması planlananlar incelendiğinde görüleceği gibi, bundan sonra memleketin havasından başka satılacak bir şey kalmamakta.” dedi. Türk-İş Başkanı’na göre AKP hükümetinin özelleştirme uygulamaları kâr eden kuruluşları “satma-savma, rant aktarma ve böylece gelir elde etme” temelinde gerçekleşiyor.

Türkiye’de uygulanan iktisadî politikaların yanlışlığını kamu işletmelerinde arayan yaklaşımların yanlışlığının ortaya çıktığına işaret eden Ergün Atalay, yazılı değerlendirmesinde, buna rağmen özelleştirme uygulamalarının ısrarla sürdürülmek istendiğini belirtti.

Atalay, “Kamu işletmeleri, sosyal ve ekonomik ihtiyaçlar nedeniyle ülkemizde kurulmuş ve geliştirilmişlerdir. Yaşanan küresel iktisadi gelişmeler, Türkiye’de de yansımasını bulmuş, uygulamaya konulan ekonomi politikaları içinde KİT’lerin özelleştirilmesi ve/veya tasfiyesi öncelikli hedef olmuştur. Özelleştirme uygulamaları, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) dayatmasıyla ülke gündemine girmiştir. Ancak günümüzde bu politikaların yanlışlığı ortaya çıkmıştır. Dünyada yaşanan ekonomik kriz sonrası birçok ülkede özelleştirme politikaları terk edilmiş, yeniden kamulaştırma yapılmaktadır.” açıklaması yaptı.

Kamu işletmelerinin, bir mirasyedi yaklaşımıyla satıldığını dile getiren Atalay, şöyle devam etti: “Maliye Bakanı şimdiye kadar yaklaşık 70 milyar dolar özelleştirme uygulaması yapıldığını belirtmekte. Daha önce yapılan satışlar ve satılması planlananlar incelendiğinde görüleceği gibi, bundan sonra memleketin havasından başka satılacak bir şey kalmamakta. Kamu işletmeleri, yalnızca kâr-zarar durumuna bakılarak değerlendirilemez. Çünkü tek kuruluş amaçları kâr etmek değildir. Kamu işletmeleri öncelikle amaçlarına hangi ölçüde hizmet ettikleriyle değerlendirilmeli. Ortaya çıkan sonucun da çok açık bir biçimde gösterdiği gibi, özelleştirme sonrası rekabetin sağlanması bir tarafa bazı sektörlerde tekelci bir yapı ortaya çıkmıştır.”

Özelleştirme uygulamalarının “satma-savma, rant aktarma ve böylece gelir elde etme” temelinde gerçekleştiğini kaydeden Atalay, yaşanan özelleştirme biçimini şöyle anlattı: “Şimdiye kadarki uygulamaların çalışanlara ve ülkeye dönük getirdiği olumsuzluklar, talana ve rant paylaşımına yol açan usulsüzlükler, istihdam kayıpları, sendikasızlaştırma olmuştur. Şimdiye kadar yapılan özelleştirmelerin ülkeye ve çalışanlara bir faydası olmamıştır. Oluşturulmak istenen ‘ücretli kölelik’ düzeni.”

Hükümet neleri satacak?

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekim ayı başında OVP ile birlikte özelleştirme ile satılacaklar listesini şöyle açıklamıştı: “Kısa zaman içinde elektrik üretim santralleri, otoyol ve köprüler, bazı limanlar ve Erzurum Kış Olimpiyatları Tesisleri’ni özelleştireceğiz. 25 şeker ve 5 makine olmak üzere şeker fabrikalarını ve Halk Sigorta ile Halk Emeklilik’i de özelleştirmeyi düşünüyoruz. Ayrıca gayrimenkuller, arsalar ve Güllük Marina gibi önemli özelleştirme projeleri de yerel ve uluslararası yatırımcıların ilgisine sunulacak. Bunların yanı sıra Türksat’a ait Kablo-TV operasyonları, BOTAŞ’ın iletim hatlarının, TEİAŞ’a ait kamu hisselerinin yüzde 49 hissesinin ve TPAO’nun halka arzı, İstanbul’un önemli projelerinden Haydarpaşa Projesi, ölçü ve ayarlar hizmetinin özelleştirilmesi, Eti Maden’e ait sülfirik ve borik asit fabrikalarının özelleştirilmesi uygulamaları olacak. Ayrıca genel olarak özelleştirme programına almak üzere birçok sektörden yeni şirketler üzerinde de çalışıyoruz.” Özelleştirme gelirlerine ilişkin olarak Mehmet Şimşek, 2014 yılı için 6,8 milyar lira, 2015 için 8,7 milyar lira, 2016 içinde 6,8 milyar lira civarında özelleştirme geliri öngördüklerini söyledi. Şimşek, gelecek birkaç yıl için ortalama 4-5 milyar dolarlık özelleştirme gelirini garanti altına aldıklarını da açıklamıştı.

Bu Haber 1684 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!