Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
NOBEL İKTİSAT ÖDÜLÜ KİME VERİLDİ?NOBEL İKTİSAT ÖDÜLÜ KİME VERİLDİ?

Tarih: 2014-10-14

Nobel İktisat Ödülü, ‘özelleştirme sonrası açgözlü sermayedara tasma nasıl takılır’a verildi.

 Bildiğiniz gibi iktisatta sık sık rekabetçi piyasadan bahsedilir. Sanki bir görünmez elin piyasada yüksek kaliteyi ve düşük maliyeti yaratacağına inanılır. Oysa pek çok endüstri rekabetçi değildir. Ve bu rekabet eksiliğini gidermek için kamunun müdahalesi gerekir.

 İşte bu yıl oligopoller ve asimetrik enformasyon gibi rekabeti bozan unsurlar üzerine çalışan Fransız iktisatçı Jean Tirole’ye Nobel İktisat Ödülü verildi.

 Peki, Tirole niçin bu rekabet eksikliği üzerine çalışmak ihtiyacını hissetti?

 Bildiğiniz gibi piyasalarda fiyatları ya az sayıda büyük firma ya da tekeller belirler. Eski iktisatta sadece tekel ve tam rekabet durumu incelenir. Oysa 1980 sonrasında devlet kamu hizmeti veren tekelleri yani elektrik, su, telefon, demiryolu, otoyol, eğitim, sağlık türünden hizmetleri özel sektöre devretmeye başladı.

 Fakat özel sektöre, devlet tekelleri devredilince bu defa özel sektörün bu hizmetleri nasıl görebileceği pek tahmin edilemedi. Tam iki tane temel güçlük vardı. Birinci güçlük, bazı piyasalarda fiyatları, kaliteyi ve miktarı belirleyen oligopol diyebileceğimiz az sayıda firma mevcuttu. Oysa iktisatta bilinenler tekel ve tam rekabet durumuydu. Oligopol pek bilinen bir durum değildi. Ve oligopol hakkında bilginin geliştirilmesi gerekiyordu.

 İkinci güçlük ise piyasaları düzenleyen kurumlar yani regülatörlerden kaynaklanıyordu. Çünkü regülatörlerin bilgi eksikliği yani maliyet ve kalite hakkında detaylı bilgilerinin olmaması piyasadaki firmaları regülatör karşısında avantajlı duruma getiriyordu.

 İşte Tirole piyasa yetersizliğine neden olan bu iki sorunu çözmek için 1980’lerde çalışmaya başladı. Bu yeni duruma hem teorik hem de pratik çözümler getirdi. Her endüstriye farklı regülasyonlar yapılarak hem firmanın hem de tüketicinin korunabileceğini öne sürdü. Anlayacağınız, özelleştirmeyle devlet tekelinden özel tekele ya da oligopole dönüşen su, elektrik, doğalgaz, telefon türünden büyük şirketlerin yüksek kâr isteyen hissedarlarından, vatandaşın nasıl korunacağını hem de firmanın nasıl makul kâr ederek yaşayabileceğini öneren çalışmaları için Nobel Ödülü’nü aldı Tirole.

 ***

 Amerikalılar her yıl 150 milyar dolarlık hıyar satıyor

 Bilim, Sanayi ve Tekonoloji Bakan Yardımcısı Kavranoğlu “Hıyar, domates, fındık, limon satarak 500 milyar dolar ihracat hedefine varacağımıza hiçbirimiz inanmıyoruz” diyor. Hâlbuki hangi ülkenin hangi ürünü ne tutarda ihraç ettiğini bilse böyle bir değerlendirme yapmazdı herhalde. Çünkü en ileri sanayi ülkesi ABD her yıl 150 milyar dolar tutarında tarım ürünü ihraç ediyor.

 Niçin bu değerlendirmeye dikkat çektik? Çektik çünkü; işte bu zihniyet GAP ve Konya Ovası Sulaması’nın niye 14 yıldır bitirilmediğini, bunun yerine ihracata konu olmayan lüks AVM, lüks konut, lüks otomobil, lüks lokantaya paraların yatırıldığını bize gösteriyor.

 

Süleyman Yaşar

Taraf gazetesi

Bu Haber 1007 defa okunmuştur.
57BİN YABANCI SERMAYELİ ŞİRKET V
İLK SMS 25 YIL ÖNCE GÖNDERİLMİŞT
TURKCELL´İN ENSAR VAKFI DAVASI
WhatsApp´a DÖRT YENİ ÖZELLİK
YÜCEL´LERİN BABALARI VEFAT
TORBA KANUN YÜRÜRLÜKTE
RAMAZAN ÖRS VEFAT ETTİ
BİLİŞİM ÖĞRETMENLERİNİN FEDAKAR
TÜKETİCİ DANIŞMANINIZ DİYOR Kİ;
İBRAHİM CEPHE VEFAT ETTİ
SUPERONLİNE FİBER 3 MİLYON KONUT
TBV: WIKIPEDİA YASAĞI ZARAR VERİ
MURAT MURATOĞLU´NUN MUHTEŞEM YAZ
SAKLIKENT KANYONU.
BANKALARIN FAİZ KARTELİNE CEZA
A.KADİR KEKLİK VEFAT ETTİ
EMRİN OLUR MUHTEREM SENDİKACI
MAVİ BALİNA OYNAYAN İBRAHİM İNTİ
TEBLİGATLAR DAHA ÇABUK ULAŞACAK
İKİNCİ EL ARAÇTA PTT DESTEĞİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!