7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
MUHALİF TWEET ATANA 5 YIL HAPİSMUHALİF TWEET ATANA 5 YIL HAPİS

Tarih: 2014-10-16

Hükümet, yargı paketiyle sosyal medyaya ağır bir darbe vurmaya hazırlanıyor. Twitter’daki sert eleştirilere beş yıla kadar hapis cezası getiriliyor.

Hükümetin önceki akşam Meclis’e sunduğu yeni yargı paketi yasalaştığında, somut delillere dayalı kuvvetli şuç şüphesi kriteri aranmayacak “makul şüpheyle” herkesin ev-işyeri-otomobil ve üzerleri aranabilecek. Hükümete karşı suç işledikleri, örgüt kurdukları gerekçesiyle tüm muhaliflerin mallarına da rahatlıkla el konabilecek.

7 AYDA 180 DERECE DÖNÜŞ

Hükümet geçen mart ayında 17-25 aralık operasyonlarının ardından AKP'ye yakın birçok işadamının hedefte olmasının ardından tutuklama, dinleme ve mala el koyma ile ilgili zorlaştırıcı düzenlemelere gitmişti.

Dinleme izleme, el koyma vb. tedbirler için oybirliği şartı ve somut delile dayalı kuvvetli suç şüphesi kriteri getirmişti.

Kobani eylemlerinden sonra hükümetten ‘iç güvenlik reformu’ adıyla sert bir paket beklenirken, sürpriz yargı paketi geldi. Paket, daha önce tartışmalı MİT kanunu teklifinde de imzası bulunan AKP’li vekiller Ramazan Can ve Recep Özel tarafından meclis başkanlığına sunuldu.

SOSYAL MEDYA HEDEF OLDU

Tehdit suçunda cezalar artırılarak tutuklamanın önü açıldı.

Taraf'tan Adnan Keskin'in haberine göre bu yeni düzenleme, hükümeti sosyal medyada sert sözlerle eleştirenleri de kapsayacak. Mevcut mevzuata göre, tutuklama kararları ancak üst sınırı iki yıl ve üzerinde olan suçlarda uygulanıyor. Hükümet ise paketinde klasik tehdit suçunda ceza üst sınırını 2 yıla çıkardı, yani tutuklama kapsamına aldı. Bununla yetinmedi, kamu görevlisini görevinden dolayı tehdit veya kamu görevlisinin nüfuzunu kullanarak tehdit suçunu işlemesi halinde ise 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası getirildi. Buna göre paket yasalaşırsa, Cumhurbaşkanı, başbakan veya bakanları ya da güvenlik kuvvetlerini açıktan ya da sosyal medya üzerinden sert şekilde eleştirenler, ‘tehdit’ suçlamasıyla tutuklanma tehdidiyle yüz yüze kalacak.

Yeni düzenlemenin eski Ergenekon savcısı Zekeriya Öz'ü de vuracağı belirtiliyor. Öz hakkında twitter’da hükümeti tehdit ettiği gerekçesiyle birçok suç duyurusu bulunuyor.

POLİSE TEHDİDE BEŞ YIL

Siyasilere de uygulanabilecek tehdit maddesine eklenen yeni fıkralar ile öncelikle kamu görevlisini askere-polise-vali-kaymakama vb.lerine karşı işlenecek tehdit suçunun cezası artırıldı. Tehdit suçunun kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle işlenmesi halinde ceza 5 yıla kadar çıkacak.

TEK ÖZEL HÂKİM HERKESE YETER

Paketteki en tehlikeli düzenlemelerden biri de kaldırılan ÖYM’lerin yerine görevlendirilen sulh ceza hakimliklerinin tartışmalı yetkilerinin daha da artırılması oldu. Birçoğu AKP’ye ve Erdoğan’a güzellemelerde bulunan ve iktidara yönelen soruşturmaları etkisiz kılan hakimlerden seçilen özel yetkili sulh ceza hakimleri, artık sadece kendi görev yaptığı illerle de sınırlı kalmayacak ve ülke genelinde diğer illeri de kapsayan kararlar alabilecek.

Bu Haber 746 defa okunmuştur.
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
KAPTANER, KÜLTÜR A.Ş. GENEL MÜDÜ
BTK UZMAN YARD. SINAVI BAŞVURULA
SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?
PTT İLE KATAR´A E-İHRACAT YOLU A
BİLGİSAYARINIZDA VİRÜS VAR MI?
VODAFONE´UN 2017 YILI
TURKCELL 2017´NİN ENLERİNİ AÇIKL
BTK´NIN BAYLOCK RAPORU
AÇMA KAPAMA ÜCRETİ KALKTI
KİT´LERDE TAŞERON SORUNU
2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR
DOANY; TELEKOM´UN İMTİYAZI
İPHONE´LARI KASITLI YAVAŞLATAN A
O.UĞUROĞLU FLASH TV. GENEL KOORD
2017´nin EN ÇOK SATAN KİTAPLAR
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!