7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
ÖZELLEŞTİRME EKONOMİK GEREKLİLİK Mİ?ÖZELLEŞTİRME EKONOMİK GEREKLİLİK Mİ?

Tarih: 2014-10-23

Hasan Basri YILDIRIM
http://blog.milliyet.com.tr/Ozellestirme/Blog/?BlogNo=477282&ref=milliyet_anasayfa
 
Zamanında Finansbank'ı ve Alternatif Bank'ı Yünanistan'a, Oyakbank'ı ve Dışbank'ı Hollanda'ya, Denizbank'ı Belçika'ya, Türkiye Finans'ı Kuveyt'lilere, TEB'i Fransa'ya, Şekerbank'ı Kazakistan'a, Cbank'ı İsrail'e, Yapı Kredi'nin bir kısım hissesini İtalya'ya, MNG'nin bir kısmını Lübnan'a sattılar.
 
Enerjisa'yı Avusturalya, Turkcell'in bir kısmını Finlandiya diğer kısmını da Rusya'ya, Beymen'in yarısını hatta Garanti Bankası'nın yarısını Amerika'ya, Eczacıbaşı'nı Çek'lere, İzocam'ı Fransa'ya, TGRT'yi Amerika'ya, Demirdöküm'ü Almanya'ya, Döktaş'ı Fransa'ya, Süper FM'i Kanada'ya sattılar.
 
Bitmedi !
 
Türk Telekom'u Araplara, Telsim'i İngilizlere, Kuşadası Limanı'nı İsraillilere, İzmir Limanı'nı Hong Kong'lulara, Araç muayene işini Almanlara, Başak Sigorta'yı Fransızlara, İETT'yi Dubai'ye, Avea'yı Lübnanlılara, Petkim'i Ermenilere, TEKEL'i Amerikalılara sattılar.
 
***
 
Özelleştirmenin bir gereklilik, devletin ekonomi politikasında vazgeçilmez unsur olduğunu anlatıp durdurlar. Halbuki bugüne kadar işçilere ne faydasının dokunduğunu diyemediler. Faydası yoktu çünkü.
 
Özelleştirme tam manasıyla günü kurtaracağım derken geleceğe ipotek koymaktır !
 
Tam açıklama budur !
 
Çünkü kısa vadede kasaya para girmesiyle ekonomi rahatlamış gibi görünmesine rağmen uzun vadede işsizlik, gelir dağılımının adaletsizliği, dışa bağımlılık gibi durumları ortaya çıkarıyor.
 
***
 
Ayn el Arab olaylarının araya girmesinden dolayı TBMM'de onaylanan Özelleştirme yasasını yazmayı unuttu herkes.
 
Otoyol ve köprüler, bazı limanlar, Erzurum Kış Olimpiyatları Tesisleri, 25 şeker fabrikası, Halk Sigorta ile Halk Emeklilik, Türksat’a ait Kablo-TV operasyonları, gayrimenkuller, arsalar ve Güllük Marina, Haydarpaşa Projesi,  Eti Maden’e ait sülfirik ve borik asit fabrikaları, Spor Toto At yarışları Meclisten geçen oylamayla birlikte özelleştirilmesi kabul edildi. Halka satış adı altında memlekette devlete ait kurum kalmadı. Devlete ait kurum kalmadığı gibi, özelleştirmeden dolayı işsizlik had safhaya çıktı. Kamu işçileri işten atılıyor, yerine ucuz işçi alınıyor.
 
***
 
Satmasına satıyorlar da zamanında kendi kendine yeten 7 ülkeden biriyken, bugün buğday hatta büyükbaş hayvanları Güney Amerika'dan alıyoruz.
 
Üretim ne alemde üretim ?
 
Bakın, elinize tohum alın ve Anadolu'da herhangi bir yere o elinizdeki tohumları sallayın. Anında filizlenir oralar. Biz, öyle bereketli topraklar üzerinde yaşıyoruz. Hal böyleyken bizim gidip yurt dışından ürün almamız komiktir. Bunu açıklayamaz kimse !
 
***
 
Fazla uzatmadan...
 
Özelleştirmeyi savunan, iyi birşey olduğunu iddia eden arkadaşlara sormam gereken bir konu var.
 
12 yıldır yapılan özelleştirmelerin parasını toplayın, bakalım bunların toplam geliri Sezer'in Anayasa kitapçığını fırlatması sonrasında girilen ekonomik krizin devlete çıkan 360 milyarlık bedelinin 10'da birini ödüyor mu ?
 
Ödüyor mu ?
 
http://blog.milliyet.com.tr/Ozellestirme/Blog/?BlogNo=477282&ref=milliyet_anasayfa
Bu Haber 1081 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!