Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
CEP TELEFONLARININ PATLAMAMASI İÇİNCEP TELEFONLARININ PATLAMAMASI İÇİN

Tarih: 2014-10-23

Son yıllarda, ölümlerle de sonuçlanabilen cep telefonu patlama haberleri medyada yer almaya başladı. Cep Telefonların patlama nedenlerini sizler için araştırdık;

1.   Bataryaların temas noktalarında toz, sıvı, kirlenme gibi etkenlerin oluşması, patlama riskinin ana faktörleri arasında sayılabilir.

2.   Aşırı sıcak ve aşırı soğuk ortamlar da patlamayı tetikleyen faktörlerden. Bu nedenle cep telefonlarını aşırı sıcak ve soğuktan uzak tutmak geretiğinde, telefonları cam önü, kalorifer peteği, balkon gibi sıcak ortamlarda uzun süre tutmamakta fayda bulunmaktadır.

3.   Telefon tamiratlarının uzman olmayan kişilere yaptırılması da muhtemel patlama nedenleri arasında yer alıyor.

4.   Her telefonda pil şarj olduğu zaman otomatik kesen sistemler bulunmaması nedeniyle telefon, sürekli enerji altında kalabilir. Bu da hem telefona zarar verebilir hem pilinin ömrünü etkiler hem de patlamasına yol açabilir. Dolayısıyla telefon sarj olurken kontrolumuz altında olmasında fayda var. Uzun süre (Örneğin akşam takıp sabah almak gibi) telefonları sarjda tutmaktan kaçınmak gerekir..

5.   Özellikle anlık kaçak olması durumunda çarpılma gerçekleşebilmektedir. Dolayısıyla yeni olsun, eski olsun cep telefonlarında şarj edilirken aşırı ısınma hissediliyorsa veya telefonun bataryasında şekil bozukluğu gözleniyorsa mutlaka orijinaliyle değiştirilmesi gerekir.

6.   Yan sanayi ürünlerinin kullanılması da patlamaya yol açabiliyor.  Bu nedenle, ürünün orijinal olmasına dikkat edilmelidir.

7.   İlk kez piyasa sürülen cihazlarda standart eksikliği, imalat hatası olma ihtimali de piyasaya ilk çıkan ürünleri patlama açısından riskli duruma getirmektedir.

8.   Cihazda elektrik kaçağı olması halinde de bir sorun yaşanabiliyor. İnsan kalbi 30 miliamperlik akıma kadar dayanabiliyor. Eğer akım 30 ile 100 miliampere arasında olursa bu durumda çarpılma gerçekleşiyor. Akım 100 miliamperin üzerindeyse ölüme neden olabiliyor. Bu nedenle, özellikle şarja takılı iken telefon konuşmaktan kaçınmak gerekir. 

9.    Islak ya da aşırı nemli (örneğin aşırı terli) el ile cep telefonlarının kullanılması, özellikle de şarjdayken tutulmuş ise çarpılma riskini artırmaktadır.

10.Bir telefon bataryasının ömrü ortalama bir yıldır. Çoğu yetkili servislerde telefon bataryasının ömrünü ve performansını ölçen test aletleri mevcuttur. Bataryanızın süresi bir yılı geçmişse bu aletleri kullanarak test ettirmenizde fayda vardır.

 

Bu Haber 1495 defa okunmuştur.
TBD “ÖZENLİ TÜRKÇE ÇALIŞMA GRUBU
BEYAZ HACKER EĞİTİMİ
5 G VADİSİ TEST SAHASI AÇILDI
TELEKOMÜNİKASYONUN TÜSİAD´
E-DEVLET ÇIKMAZDAN NASIL ÇIKAR
BTK NİHAYET ÖNLEM ALDI
NOKİA EFSANESİ GERİ DÖNDÜ
GSM FİRMALARI SORUNLARI ÇÖZEMİYO
GSM FİRMALARININ ÜÇ AYLIK PERFOR
E-İMZA SON 5 YILDA 5 KAT ARTTI
TGC´DEN TURKCELL´E Ö
UYAP ENTEGRASYONU PROTOKOLÜ
ŞİRKETLERDE SİBER GÜVENLİĞİN ADI
TURKCELL´İN 4,2 MİLYAR DOLARLIK
DOLANDIRICILAR İŞ BAŞINDA TELEKO
DÜNYA TELEKOMÜNİKASYON GÜNÜ
AKILLI KÖYÜN HAYALCİ KADINI
WannaCary VİRÜSÜNE ESİR OLMAYIN
SİBER SALDIRILARA DİKKAT
TÜRKİYE VE 73 ÜLKEYE SİBER SALDI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!