7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
CEP TELEFONLARININ PATLAMAMASI İÇİNCEP TELEFONLARININ PATLAMAMASI İÇİN

Tarih: 2014-10-23

Son yıllarda, ölümlerle de sonuçlanabilen cep telefonu patlama haberleri medyada yer almaya başladı. Cep Telefonların patlama nedenlerini sizler için araştırdık;

1.   Bataryaların temas noktalarında toz, sıvı, kirlenme gibi etkenlerin oluşması, patlama riskinin ana faktörleri arasında sayılabilir.

2.   Aşırı sıcak ve aşırı soğuk ortamlar da patlamayı tetikleyen faktörlerden. Bu nedenle cep telefonlarını aşırı sıcak ve soğuktan uzak tutmak geretiğinde, telefonları cam önü, kalorifer peteği, balkon gibi sıcak ortamlarda uzun süre tutmamakta fayda bulunmaktadır.

3.   Telefon tamiratlarının uzman olmayan kişilere yaptırılması da muhtemel patlama nedenleri arasında yer alıyor.

4.   Her telefonda pil şarj olduğu zaman otomatik kesen sistemler bulunmaması nedeniyle telefon, sürekli enerji altında kalabilir. Bu da hem telefona zarar verebilir hem pilinin ömrünü etkiler hem de patlamasına yol açabilir. Dolayısıyla telefon sarj olurken kontrolumuz altında olmasında fayda var. Uzun süre (Örneğin akşam takıp sabah almak gibi) telefonları sarjda tutmaktan kaçınmak gerekir..

5.   Özellikle anlık kaçak olması durumunda çarpılma gerçekleşebilmektedir. Dolayısıyla yeni olsun, eski olsun cep telefonlarında şarj edilirken aşırı ısınma hissediliyorsa veya telefonun bataryasında şekil bozukluğu gözleniyorsa mutlaka orijinaliyle değiştirilmesi gerekir.

6.   Yan sanayi ürünlerinin kullanılması da patlamaya yol açabiliyor.  Bu nedenle, ürünün orijinal olmasına dikkat edilmelidir.

7.   İlk kez piyasa sürülen cihazlarda standart eksikliği, imalat hatası olma ihtimali de piyasaya ilk çıkan ürünleri patlama açısından riskli duruma getirmektedir.

8.   Cihazda elektrik kaçağı olması halinde de bir sorun yaşanabiliyor. İnsan kalbi 30 miliamperlik akıma kadar dayanabiliyor. Eğer akım 30 ile 100 miliampere arasında olursa bu durumda çarpılma gerçekleşiyor. Akım 100 miliamperin üzerindeyse ölüme neden olabiliyor. Bu nedenle, özellikle şarja takılı iken telefon konuşmaktan kaçınmak gerekir. 

9.    Islak ya da aşırı nemli (örneğin aşırı terli) el ile cep telefonlarının kullanılması, özellikle de şarjdayken tutulmuş ise çarpılma riskini artırmaktadır.

10.Bir telefon bataryasının ömrü ortalama bir yıldır. Çoğu yetkili servislerde telefon bataryasının ömrünü ve performansını ölçen test aletleri mevcuttur. Bataryanızın süresi bir yılı geçmişse bu aletleri kullanarak test ettirmenizde fayda vardır.

 

Bu Haber 1533 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!