DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
CEP TELEFONLARININ PATLAMAMASI İÇİNCEP TELEFONLARININ PATLAMAMASI İÇİN

Tarih: 2014-10-23

Son yıllarda, ölümlerle de sonuçlanabilen cep telefonu patlama haberleri medyada yer almaya başladı. Cep Telefonların patlama nedenlerini sizler için araştırdık;

1.   Bataryaların temas noktalarında toz, sıvı, kirlenme gibi etkenlerin oluşması, patlama riskinin ana faktörleri arasında sayılabilir.

2.   Aşırı sıcak ve aşırı soğuk ortamlar da patlamayı tetikleyen faktörlerden. Bu nedenle cep telefonlarını aşırı sıcak ve soğuktan uzak tutmak geretiğinde, telefonları cam önü, kalorifer peteği, balkon gibi sıcak ortamlarda uzun süre tutmamakta fayda bulunmaktadır.

3.   Telefon tamiratlarının uzman olmayan kişilere yaptırılması da muhtemel patlama nedenleri arasında yer alıyor.

4.   Her telefonda pil şarj olduğu zaman otomatik kesen sistemler bulunmaması nedeniyle telefon, sürekli enerji altında kalabilir. Bu da hem telefona zarar verebilir hem pilinin ömrünü etkiler hem de patlamasına yol açabilir. Dolayısıyla telefon sarj olurken kontrolumuz altında olmasında fayda var. Uzun süre (Örneğin akşam takıp sabah almak gibi) telefonları sarjda tutmaktan kaçınmak gerekir..

5.   Özellikle anlık kaçak olması durumunda çarpılma gerçekleşebilmektedir. Dolayısıyla yeni olsun, eski olsun cep telefonlarında şarj edilirken aşırı ısınma hissediliyorsa veya telefonun bataryasında şekil bozukluğu gözleniyorsa mutlaka orijinaliyle değiştirilmesi gerekir.

6.   Yan sanayi ürünlerinin kullanılması da patlamaya yol açabiliyor.  Bu nedenle, ürünün orijinal olmasına dikkat edilmelidir.

7.   İlk kez piyasa sürülen cihazlarda standart eksikliği, imalat hatası olma ihtimali de piyasaya ilk çıkan ürünleri patlama açısından riskli duruma getirmektedir.

8.   Cihazda elektrik kaçağı olması halinde de bir sorun yaşanabiliyor. İnsan kalbi 30 miliamperlik akıma kadar dayanabiliyor. Eğer akım 30 ile 100 miliampere arasında olursa bu durumda çarpılma gerçekleşiyor. Akım 100 miliamperin üzerindeyse ölüme neden olabiliyor. Bu nedenle, özellikle şarja takılı iken telefon konuşmaktan kaçınmak gerekir. 

9.    Islak ya da aşırı nemli (örneğin aşırı terli) el ile cep telefonlarının kullanılması, özellikle de şarjdayken tutulmuş ise çarpılma riskini artırmaktadır.

10.Bir telefon bataryasının ömrü ortalama bir yıldır. Çoğu yetkili servislerde telefon bataryasının ömrünü ve performansını ölçen test aletleri mevcuttur. Bataryanızın süresi bir yılı geçmişse bu aletleri kullanarak test ettirmenizde fayda vardır.

 

Bu Haber 1413 defa okunmuştur.
GELECEĞİ YAZAN KADINLAR PROJESİ
BTK UYARDI... AMAN DİKKAT!
AVM´LERDE SMALLCELL DÖNEMİ
TT. BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ BİRLEŞİYO
FACEBOOK VE ZİHİN OKUMA TEKNOLOJ
EMO 2016 RAPORU
İLGİNÇ BİR RÖPORTAJ
EPDK´DAN SİBER SALDIRILAR
4,5G´ DE YERLİLİK KRİTERLERİ
4,5 G 1 YAŞINDA YERLİLİK NE ALEM
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!