1 MİLYON TL MAAŞ!1 MİLYON TL MAAŞ!

Tarih: 2014-10-27

Son yılların en gözde işi haline gelen CFO'ların maaşları yıllık 1 milyon lirayı gördü.

Türkiye'nin son 10 yılda hızla büyümesine paralel olarak cirolarını devleştiren patronlar, artan rekabetle birlikte büyüme zora girince parayı yöneten CFO'larına (Chief Financial Officer) kesenin ağzını açtı. Öyle ki 3 yıl öncesine göre yüzde 30 zam gelen CFO'ların yıllık maaş paketleri 1 milyon lirayı gördü.

Sabah'ın haberine göre Avea, Türk Telekom, Coca Cola, Samsung gibi şirketlerin yönetici ekiplerinin kurulmasında aktif rol oynayan, bugüne kadar 50 bin yönetici ile mülakat yapan ve 4 binin üzerinde üst düzey yönetici yerleştirmesi projesini gerçekleştiren Data Expert'in ortağı Yasin Altunkaya, maaş paketlerinin yanı sıra şirket sahiplerinin CFO'lara hisse opsiyonu da sunduklarını söyledi.

ŞİRKETLERİN HİSSEDARLARI

Kaynakların efektif kullanılmasını sağlayan, kaynakları ve nakit akışını yöneten CFO'ların şirketlerin hissedarı gibi çalışmaya başladıklarını ifade eden Altunkaya, finans yöneticilerinin maaşlarının belirli bir bölümüyle hisse satın aldıklarını bu şekilde şirket büyüdükçe kendilerinin de kazandığını dile getirdi. Altunkaya şunları aktardı: "Örneğin şirket sahibi CFO'ya 'Her yıl sana 1000 hisse opsiyonu veriyorum. Ama bu hisseyi 3 yıl satamazsın. 3 yıl sonra hissenin değeri, aldığın zamandaki değerinin üstündeyse farkını veririm. Ama altındaysa hiçbir şey kazanamazsın' diyor. CFO zaten şirketin kaptan koltuğunda oturuyor. Şirketi büyüttüğünde kendisi de ciddi kazanıyor. Öyle ki binde 1'lik bir büyüme bile ciddi rakamlar anlamına geliyor. Bu şekilde şirket sahibi de yöneticisini en az 3 yıl şirkete bağlamış oluyor."

KAZAN-KAZAN SİSTEMİ

Yıllık maaş paketlerinde bu eğilime paralel olarak baz maaşın düşüp prim oranlarının yükseldiğini dile getiren Altunkaya, borçlarını yapılandıran şirketlerde ise yıl sonu ciro artışı hesaplamalarıyla anlaşma yapıldığını vurguladı. Altunkaya, "Borçlarını yapılandırmak isteyen bir şirket CFO'suna kazancının 8 katını vadediyor. Bu da çok cazip bir teklif. Dolayısıyla CFO şirketi mutlak surette büyütmek için çaba harcıyor" dedi.

İK KOLTUĞUNA OTURAN 800 BİN LİRAYI KAPIYOR

Şirketlerin diğer önem kazanan birimi İK'nın başına oturan yöneticiyi de yıllık 800 bin lira bekliyor. Özellikle tecrübeli elemanların işe alınması ve onların şirket içinde tutulması görevini üstlenen İK yöneticilerinin insan sermayesini yönettiğini dile getiren Altunkaya, "Eskiden 3 firma 33 kişiye talip olurken bugün 30 firma 33 kişiye talip oluyor. Dolayısıyla yetenekli ve tecrübeli çalışanı ekibe katmayı başaran yöneticinin değeri arttı" diye konuştu.

Bu Haber 1214 defa okunmuştur.
BORÇ ŞAMPİYONU TELEKOM KÂR ETMİ
TELEKOM KRİZİ MECLİSE TAŞINDI
CEP FATURASINI AZALTMADA 7 ADIM
PTTMESSENGER %100 YABANCI
TELEKOM´U ÇİNLİLER ALIYOR
´YERLİ WHATSAPP´ PTT
BELEDİYE BAŞKANINA ÖZEL PUL
PTT´DEN ´ESNAF KART´A AVANTAJ İM
BÖYLE POSTACILAR DA VAR!
PTT 2000 KİŞİ ALACAK! SON GÜN
BAZ İSTASYONU KURULUMU KOLAYLAŞT
METİN ATALAR´IN ANNESİ VEFAT ETT
TÜRK TELEKOM DEVLETE Mİ DÖNÜYOR?
TÜRK TELEKOM BORÇLARINI YAPILAND
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!