DİKKAT... DİKKAT... DERNEĞİMİZDEN ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASI....
 
AKP’YE SONSUZ DİNLEME YETKİSİAKP’YE SONSUZ DİNLEME YETKİSİ

Tarih: 2014-11-04

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda mahkeme kararları ile yapılan dinlemeleri suçmuş gibi göstererek polislere operasyon yapan AKP hükümeti, davalar kapatıldıktan sonra kendi dinleme sistemini kurdu. Hükümet, dinleme sistemini genişletecek yeni bir uygulamayı örtülü olarak hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Taraf'ın haberine göre Telekulak sisteminde yapılan balans ayarının hikâyesi şöyle: 17 Aralık’ın ardından emniyet istihbarat biriminde görev alan tüm polisler tasfiye edilirken, soruşturmaları yürüten savcılar görevden alındı. Hükümet, dinleme sistemine sınırlamalar getirileceğini açıkladı.

Ancak, iç güvenlik paketi ile birlikte “makul şüphe” kavramına sarılan hükümet, dinleme sistemini genişletici bazı adımlar attı. Bu adımların başında Başbakanlık Teftiş Kurulu tarafından hazırlanan “Veri tabanlarında yer alan eski tarihli dinleme kayıtlarının silinmesi” başlıklı rapor geliyor. TİB kayıtlarına ilişkin hazırlanan rapor, dinlemenin hukuki alt yapısını güçlendirecek hükümler içeriyor. Raporda, “kişisel verilerin korunması” ilkesi kapsamında silinen özel hayatla ilgili kayıtların, saklanması savunuluyor.

RAPOR KABUL EDİLDİ

Rapor, başbakanlık tarafından onaylandı ve TİB yöneticileri hakkında soruşturma izni istendi. Rapor savcılığa gönderildi. Savcılık Temmuz ayında Ulaştırma Bakanlığı’ndan bürokratlar için soruşturma izni istedi. Danıştay bu izinleri iptal etti. Savcılık yeniden izin istedi ve bakanlık da yeniden soruşturma izni verdi. HSYK seçimlerinin ardından yapılan itiraz ise bu kez reddedildi. Yani, Başbakanlık Teftiş Kurulu tarafından hazırlanan rapor ve soruşturma izni dolaylı olarak onaylanmış oldu.

Mevcut sistemde, mahkeme kararlarının sona ermesinin ardından 10 gün içinde kişisel veriler siliniyor. Yani dinleme sırasında elde edilen özel hayatla ilgili bilgiler ile üçüncü kişilere ait kayıtlar, 11’inci gün imha ediliyor. Fakat Teftiş Kurulu raporu ve Danıştay’ın onayı ile kayıtların silinmesi konusunda yeni bir içtihat oluşmuş oldu. Dinleme kayıtlarının sonsuza kadar saklanmasının yolu açıldı.

TİB, 2014’te engelleme rekoru kırdı

Yetkileri artırılan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), 2014’ün bitmesine iki ay kala yasaklanan site sayısında rekor kırdı. Erişime engellenen web sitelerinin takibini yapan EngelliWeb.com’un istatistiklerine göre TİB son yedi yılda en çok erişim engelleme kararını 2014’te verdi. 1 Kasım 2014 itibariyle sadece bu yıl 17 bin’den fazla web sitesi erişime engellendi ve toplam erişime engellenen site sayısı 60 binin üzerine çıktı. TİB’in yetkilerinin genişletilmesi ile birlikte mahkeme ve savcılıklar tarafından verilen kararlarda da önemli bir azalma oldu. TİB tarafından verilen erişim engelleme kararları ise her yıl artış gösteriyor.

GEZİ’DE FIRLAMIŞTI

2006 yılında toplamda sadece altı siteye erişim yasaklanmışken, Gezi eylemlerinin yaşandığı 2013’te toplam erişimi engellenen site sayısı 15 bin 923’e fırlamıştı. 2014’te, Youtube, Twitter, Plus.google, Vimeo, Soundcloud, Scribd ve Issuu gibi siteler yasaklanmıştı.

Bu Haber 991 defa okunmuştur.
WIKIPEDIA YASAĞININ NEDENİ?
ORTAOKULLARA BİLİŞİM DERSİ
FETÖ´NÜN 50 BİLİŞİM UZMANI
YARDIM KAMPANYALARINA YENİ ÖNLEM
VPN YASA DIŞI...
YÜZEN ÜNİVERSİTE
ÇOCUK UYUNCAKLARINDAKİ “CASUS”A
KİT’LERDE TEMEL ÜCRETLER DEĞİŞTİ
GÖZ GÖRE GÖRE DOLANDIRILIYORUZ?
BİR ŞERİFE VAR ONDAN İÇERİ...
FRANSA PTT´SİNDE FARKLI Bİ
HGS´Yİ 10 KAT CEZALI ÖDEME
ZEHİR ÇETESİNİN REİSİ PTT MÜDÜRÜ
KİRLETİLEN, SOLAN ADALET
PARALEL TWİTTER BİLE KURMUŞLAR
KABOTAJ BAYRAMI ve BİR ŞİİR
BTK ESKİ BAŞK. YARD. HAKKINDA İD
ELEKTRONİK CİHAZLARA TRT İÇİN E
İMTİYAZLI BÜROKRATLAR
ARAÇ SİGORTASI YAPTIRIRKEN DİKKA
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!