7. KİTAP GÜNÜ 3 ŞUBATTA BEKLİYORUZ. KADIN VE EDEBİYATI TARTIŞACAĞIZ....
 
AKP’YE SONSUZ DİNLEME YETKİSİAKP’YE SONSUZ DİNLEME YETKİSİ

Tarih: 2014-11-04

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda mahkeme kararları ile yapılan dinlemeleri suçmuş gibi göstererek polislere operasyon yapan AKP hükümeti, davalar kapatıldıktan sonra kendi dinleme sistemini kurdu. Hükümet, dinleme sistemini genişletecek yeni bir uygulamayı örtülü olarak hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Taraf'ın haberine göre Telekulak sisteminde yapılan balans ayarının hikâyesi şöyle: 17 Aralık’ın ardından emniyet istihbarat biriminde görev alan tüm polisler tasfiye edilirken, soruşturmaları yürüten savcılar görevden alındı. Hükümet, dinleme sistemine sınırlamalar getirileceğini açıkladı.

Ancak, iç güvenlik paketi ile birlikte “makul şüphe” kavramına sarılan hükümet, dinleme sistemini genişletici bazı adımlar attı. Bu adımların başında Başbakanlık Teftiş Kurulu tarafından hazırlanan “Veri tabanlarında yer alan eski tarihli dinleme kayıtlarının silinmesi” başlıklı rapor geliyor. TİB kayıtlarına ilişkin hazırlanan rapor, dinlemenin hukuki alt yapısını güçlendirecek hükümler içeriyor. Raporda, “kişisel verilerin korunması” ilkesi kapsamında silinen özel hayatla ilgili kayıtların, saklanması savunuluyor.

RAPOR KABUL EDİLDİ

Rapor, başbakanlık tarafından onaylandı ve TİB yöneticileri hakkında soruşturma izni istendi. Rapor savcılığa gönderildi. Savcılık Temmuz ayında Ulaştırma Bakanlığı’ndan bürokratlar için soruşturma izni istedi. Danıştay bu izinleri iptal etti. Savcılık yeniden izin istedi ve bakanlık da yeniden soruşturma izni verdi. HSYK seçimlerinin ardından yapılan itiraz ise bu kez reddedildi. Yani, Başbakanlık Teftiş Kurulu tarafından hazırlanan rapor ve soruşturma izni dolaylı olarak onaylanmış oldu.

Mevcut sistemde, mahkeme kararlarının sona ermesinin ardından 10 gün içinde kişisel veriler siliniyor. Yani dinleme sırasında elde edilen özel hayatla ilgili bilgiler ile üçüncü kişilere ait kayıtlar, 11’inci gün imha ediliyor. Fakat Teftiş Kurulu raporu ve Danıştay’ın onayı ile kayıtların silinmesi konusunda yeni bir içtihat oluşmuş oldu. Dinleme kayıtlarının sonsuza kadar saklanmasının yolu açıldı.

TİB, 2014’te engelleme rekoru kırdı

Yetkileri artırılan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), 2014’ün bitmesine iki ay kala yasaklanan site sayısında rekor kırdı. Erişime engellenen web sitelerinin takibini yapan EngelliWeb.com’un istatistiklerine göre TİB son yedi yılda en çok erişim engelleme kararını 2014’te verdi. 1 Kasım 2014 itibariyle sadece bu yıl 17 bin’den fazla web sitesi erişime engellendi ve toplam erişime engellenen site sayısı 60 binin üzerine çıktı. TİB’in yetkilerinin genişletilmesi ile birlikte mahkeme ve savcılıklar tarafından verilen kararlarda da önemli bir azalma oldu. TİB tarafından verilen erişim engelleme kararları ise her yıl artış gösteriyor.

GEZİ’DE FIRLAMIŞTI

2006 yılında toplamda sadece altı siteye erişim yasaklanmışken, Gezi eylemlerinin yaşandığı 2013’te toplam erişimi engellenen site sayısı 15 bin 923’e fırlamıştı. 2014’te, Youtube, Twitter, Plus.google, Vimeo, Soundcloud, Scribd ve Issuu gibi siteler yasaklanmıştı.

Bu Haber 1085 defa okunmuştur.
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
KAPTANER, KÜLTÜR A.Ş. GENEL MÜDÜ
BTK UZMAN YARD. SINAVI BAŞVURULA
SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?
PTT İLE KATAR´A E-İHRACAT YOLU A
BİLGİSAYARINIZDA VİRÜS VAR MI?
VODAFONE´UN 2017 YILI
TURKCELL 2017´NİN ENLERİNİ AÇIKL
BTK´NIN BAYLOCK RAPORU
AÇMA KAPAMA ÜCRETİ KALKTI
KİT´LERDE TAŞERON SORUNU
2017 YILINA DAMGA VURAN OLAYLAR
DOANY; TELEKOM´UN İMTİYAZI
İPHONE´LARI KASITLI YAVAŞLATAN A
O.UĞUROĞLU FLASH TV. GENEL KOORD
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!