MECLİS´TE ŞOK İDDİA…MECLİS´TE ŞOK İDDİA…

Tarih: 2014-11-23

Meclis'te şok iddia: Muhalefet vekillerinin telefonlarındaki bilgiler sızdırıldı.

Chp Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "MİT CHP'yi izliyor" sözlerinden sonra Meclis’te “solucan kulak” paniği yaşanıyor. Muhalefet vekilleri, kulislere konulan şarj cihazlarının telefon verilerini kopyaladığını ileri sürdü.

Millet Gazetesi’nin haberine göre, TBMM’de kulislere konulan şarj cihazları, vekillere ait cep telefonlarındaki bilgilerin sızdırılmasına neden oluyor. Telefonlarını bu cihazları kullanarak şarj eden vekiller, şarj kablosunun aynı anda veri kablosu olarak da kullanılmasından dolayı kendilerine ait bilgilerin bu cihazlar yardımıyla sızdırıldığını düşünüyor. Ayrıca cihazların büyüklüğü de muhalefet vekillerini gizlilik konusunda şüphelendiriyor. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Perşembe günü yapmış olduğu açıklamada, MİT’in CHP’yi izlediğini belirtmişti. Daha önce MHP lideri Devlet Bahçeli de MİT’in partisi üzerinde operasyon yapmaya çalıştığını açıklamıştı.  

“SOLUCAN” PROGRAMIYLA VERİLER TEHDİT ALTINDA

İddiaya göre milletvekillerinin cep telefonlarındaki fotoğraflar, yazışmalar, mail bilgileri gibi şahsi veriler bu şarj kutuları sayesinde kayıt altına alınıyor. Solucan isimli programlar herhangi bir bilgisayar ya da cep telefonuna USB, veri kablosu takıldığı an söz konusu cihazlardaki tüm bilgiler kayıt altına alınabiliyor.

MUHALEFETTEN “SOLUCAN KULAK”A SERT TEPKİ

“AKP’LİLER KULLANMIYOR”

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan: "Bu durum Baas rejiminin Türkiye versiyonu... Bu şarj cihazlarını kullananlardan biriyim. Bir süre öncesine kadar Meclis'te büyük bir telefon şarj sorunu yaşanıyordu. Bu durumu daha dile getirme bile fırsatı olmadan bir de baktım ki Meclis'in her tarafı şarj cennetine döndü ve bu cihazlarla doldu. Demek ki keramet buymuş. Üstelik dikkatimi çeken enteresan bir durum da bu cihazları bir tek AKP'li vekilin bile kullandığını hiç görmemiş olmam... Ama şunu iyi bilsinler; neyi aktarırlarsa aktarsınlar, çaldıkları hiçbir veri, onların çaldıklarından ve yaptıklarının daha ayıp bir veri olamaz... Eğer bu yolla birilerinin mahremiyetine el uzatıyorlarsa, kendi mahremiyetlerinin de ortaya çıkmasına hazır olsunlar.

“AÇIKÇA FAŞİZMİN GELDİĞİ NOKTAYI GÖSTERİYOR”

CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger: Milletvekillerinin maillerini takip edildiğini söyleyen birisiyim. İddia doğruysa telefonlarındaki verilerin alınması tam anlamıyla cinnet halidir. Açıkça faşizmin geldiği noktayı gösterir.

UZMANLAR KONUŞTU

Türkiye Bilişim Derneği Başkanı İlker Tabak: “Böyle bir sistem kurmak teknik olarak mümkün. Ancak bu yasadışı dinlemeye girer. Milletvekili yasa çıkarma yetkisini sahip, böyle bir şey varsa buna 'dur' demelidir”

Bilişim Hukuku Uzmanı Gökhan Ahi: “Bazı cep telefonları için bu tür dinleme daha zor ancak dinleme teknolojilerinin geliştiğini dikkate alırsak bu mümkün olabilir. Mesela TİB’in 8-9 aracı vardır, gider ortam dinlemesi yapar. Bazen sucu, bazen satıcı, bazen teknik ekip kurgusuyla bu yapılır. Bilinen yöntemdir.”

Bu Haber 1418 defa okunmuştur.
BORÇ ŞAMPİYONU TELEKOM KÂR ETMİ
TELEKOM KRİZİ MECLİSE TAŞINDI
CEP FATURASINI AZALTMADA 7 ADIM
PTTMESSENGER %100 YABANCI
TELEKOM´U ÇİNLİLER ALIYOR
´YERLİ WHATSAPP´ PTT
BELEDİYE BAŞKANINA ÖZEL PUL
PTT´DEN ´ESNAF KART´A AVANTAJ İM
BÖYLE POSTACILAR DA VAR!
PTT 2000 KİŞİ ALACAK! SON GÜN
BAZ İSTASYONU KURULUMU KOLAYLAŞT
METİN ATALAR´IN ANNESİ VEFAT ETT
TÜRK TELEKOM DEVLETE Mİ DÖNÜYOR?
TÜRK TELEKOM BORÇLARINI YAPILAND
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!