MALİYE BAKANINDAN ÖZELLEŞTİRME AÇIKLAMASIMALİYE BAKANINDAN ÖZELLEŞTİRME AÇIKLAMASI

Tarih: 2014-11-25

TBMM Bütçe Komisyonu’nda 11 yılın hesabını veren Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, özelleştirmeden toplam 61.2 milyar dolar gelir elde edildiğini söyledi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan Bütçe Komisyonu’nda ‘hesap’ verdi. 2003 yılından bugüne kadar 61.2 milyar dolarlık özelleştirme yaptıklarını söyleyen Şimşek, satışlara devam edeceklerini belirtti. Şimşek, “Önümüzdeki dönemde; başta enerji, ulaşım, sigortacılık, telekomünikasyon ve şans oyunları sektörleri başta olmak üzere kapsama alınan tüm sektörlere yönelik özelleştirme çalışmalarına kararlılıkla devam edeceğiz” dedi. Mehmet Şimşek, 21 Kasım 2014 tarihi itibariyle 2/B taşınmazlarının satışından ise 3.2 milyar lira tahsil edildiğini ifade etti.

2B İŞLEMLERİ SÜRÜYOR

Bakan Şimşek, 6292 sayılı “2/B Kanunu” kapsamında satışı yapılacak nitelikte olan taşınmazlara ilişkin yaklaşık 619 bin hak sahibinden 497 bininin satış işlemlerini tamamladığını söyledi. Şimşek, 378 binin üzerinde taşınmazın mülkiyetini hak sahiplerine devrettiklerini, geri kalanların ise hak sahiplerine satış işlemlerinin devam ettiğini belirtti.

*AKP’nin iktidara gelmesiyle birlikte kamuya ait değerli şirketler bir bir özelleştirildi. Satılan şirketlerden 52.5 milyar dolar topladı. Geri kalan şirketleri satmak için de çalışmalar sürüyor.

SGK'NIN PAYINA 46.3 MİLYAR LİRA DÜŞTÜ

2015 yılı bütçesine ilişkin bilgi veren Bakan Şimşek, yeni yılda Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) 46.3 milyar lira, mahalli idare payları için 44.7 milyar lira, yükseköğretim kurumlarına ise 17.2 milyar lira ödenek öngörüldüğünü dile getirdi.

MEHMET ŞİMŞEK'TEN İTİRAF GİBİ AÇIKLAMA

Bakan Şimşek, “2014 yılında öğretmenler dışındaki memur maaşları yıl sonu itibariyle bir miktar enflasyonun altında kalabilecek” dedi. Şimşek, bu yıl ortalama memur maaş artışının yüzde 8.5, öğretmenlere yapılan zam oranının ise yüzde 14.4 olduğunu söyledi.

Bu Haber 1392 defa okunmuştur.
KALAŞİNKOF DA ÖZELLEŞİYOR
TCDD DE ELDEN GİDİYOR
MALİYE BAKANI: VARLIK SATIŞI ART
TELEKOM YETKİLİLİLERİ HESABA ÇEK
VARLIK FONU, PTT’Yİ SATIŞ HAZIRL
ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ DE YABANCILAR
ÖZELLEŞTİRME SEKTÖRÜ (!) İYİYE G
TELEKOM´DAN GİTME ZAMANI
VARLIK FONU’NA BÜYÜK DEVİR
KÂR EDEN ŞİRKETİ SATTILAR
ÖZELLEŞTİRMENİN YENİ BAŞKANI: AH
ÖZELLEŞTİRME SAHTEKARLARINA MAHK
TP ÖZELLEŞTİRİLDİ
ÖZELLEŞTİRME POLİTİKASI AGRESİFL
ŞEKER STRATEJİK AMA TELEKOM DEĞ
ÖZELLEŞTİRME TORBADAN ÇIKARILDI!
SAADET´TEN ÖZELLEŞTİRME TEPKİSİ
ÖZELLEŞTİRME TORBASI GELİYOR…
195 KURULUŞTA KAMU PAYI KALMADI
MİLLİ PİYANGO NEDEN HALKA ARZ ED
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!