GSM REKLAMLARINDA SARJ SÜRESİ KAVGASIGSM REKLAMLARINDA SARJ SÜRESİ KAVGASI

Tarih: 2014-11-28

GSM FİRMALARI REKLAMLARDA SARJ SÜRESİ ÜZERİNDEN KAPIŞIYOR

Turkcell ve Vodafone son reklam kampanyalarında kullanıcılarına daha fazla pil ömrüne sahip telefon kullanımı vaat ederken, Avea, farklı bir strateji izleyerek, reklamlarını tam tersi bir söyleme dayandırdı. Böylece, tabir yerindeyse iki rakibini de ters köşeye yatırdı.

Mobil operatörler son zamanlarda kendi kullanıcılarının kullandığı telefonlardaki şarj ömrünün daha uzun olduğunu iddia ediyor. Turkcell, kendi operatörünü kullananların telefonlarındaki pil ömrünün yüzde 50 daha fazla uzayacağını vaat ederken, Vodafone yüzde 25 daha fazla pil ömrü sunma iddiasında. Rakiplerinin kampanyalarına bir kontrayla karşılık veren Avea ise kullanıcılarının şarjının daha çabuk biteceğini belirterek tam tersini söylüyor.

Pil ömrünü “çooooook” uzatma iddiası

“Turkcell’in çekim gücü telefonun pil ömrünü çoooook uzatır” sloganıyla başlayan reklamda gelişmiş bağlantı teknolojisi sayesinde, akıllı telefonlardaki pilin daha az güç harcadığına atıfta bulunuluyor. Bu teknoloji sayesinde hem sürekli internet kullanımının mümkün olduğu hem de Turkcell kullanıcıların şarjlarının diğer operatör kullanıcılarına göre yüzde 50 daha uzun ömürlü olduğu belirtiliyor.

Telefonla değil Vodafone’la yüzde 25 daha fazla

Vodafone’un reklam kampanyasında ise elinde telefonu ve şarjı olan bir kullanıcının bulunduğu yerde telefonunu şarja takmak için priz aramasıyla başlıyor. “Hayatı yüzde 5’te yaşayan kullanıcı”, şarj bitiyor stresinden bir türlü kurtulamıyor, ayrıca yanındaki stajyere de tabiri caizse madarası oluyor. Bunun üzerine “yüzde 5’te yaşayan” kullanıcı, kendi telefonunun şarjının bitmesine rağmen, stajyerin telefonunun şarjının nasıl dolu olduğunu sorguluyor. “Fırlama stajyer” ise şarjının “telefonla değil Vodafone’la” halen dolu olduğu cevabını veriyor. Filmin sonunda Vodafone’un Akıllı Kapsama Teknolojisi sayesinde telefonların pil ömrünü yüzde 25 uzattığı mesajı beliriyor.

“Avea’nın şarjı çabuk biter”

Pil ömrüyle ilgili operatörlerin girmiş olduğu yarışta Avea rakiplerini ters köşeye yatırıyor. Avea’nın kampanya filminde, Turkcell ve Vodafone’un kampanyalarındaki gibi pil ömrünü uzatma iddiası görülmüyor. Aksine Avea’nın kampanyasında söz konusu reklamlara atıfta bulunuluyor ve “Avea’nın şarjı daha çabuk bitiyor” mesajı yer alıyor. Avea kullanıcılarının şarjının daha çabuk bitmesinin nedeni ise şöyle sıralanıyor: Kişi başına en çok Avealılar konuşuyor, Avealı kullanıcılar ortalamanın 2 katı daha fazla internete giriyor, kişi başına en çok mesaj Avea’dan atılıyor. Şarjın çabuk bitmesinin nedenleri arasında sadece konuşma, internete girme ve mesajlaşma gibi eylemler yer almıyor. Avea, akıllı telefon teknolojisinde yer alan ekran parlaklığının, arka planda çalışan programların, sürekli açık bulunan bluetooth’un ve çeşitli bildirimlerin telefon şarjlarını bitiminde en önemli etken olduğunu da izleyicilere aktarıyor.

Bu Haber 1281 defa okunmuştur.
BORÇ ŞAMPİYONU TELEKOM KÂR ETMİ
TELEKOM KRİZİ MECLİSE TAŞINDI
CEP FATURASINI AZALTMADA 7 ADIM
PTTMESSENGER %100 YABANCI
TELEKOM´U ÇİNLİLER ALIYOR
´YERLİ WHATSAPP´ PTT
BELEDİYE BAŞKANINA ÖZEL PUL
PTT´DEN ´ESNAF KART´A AVANTAJ İM
BÖYLE POSTACILAR DA VAR!
PTT 2000 KİŞİ ALACAK! SON GÜN
BAZ İSTASYONU KURULUMU KOLAYLAŞT
METİN ATALAR´IN ANNESİ VEFAT ETT
TÜRK TELEKOM DEVLETE Mİ DÖNÜYOR?
TÜRK TELEKOM BORÇLARINI YAPILAND
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
O.MUZAFFER AYVALI YAZDI:CASUS Gİ
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!