KIBRISLI TÜRK GSM PATRONU OLDUKIBRISLI TÜRK GSM PATRONU OLDU

Tarih: 2014-12-04

GSM zammı ardından devreye giren Rekabet Kurulu ve 3’üncü operatör tartışmaları sürerken bir Kıbrıslı Türk olan Serkan Okandan, başta Reuters gibi dünya haber ajanslarının “flash atama” anonsuyla duyurduğu dünya GSM devlerinden Suudi cep operatörü Mobily’inin başına geçti.

Türkiye’de Telsim ihalesine teklif veren, bir dönem Türk Telekom ile de ilgilenen ünlü GSM şirketi Mobily, bilançolarında hata çıkması ve Suudi Piyasa Düzenleme Kurulu’nun “yolsuzluk konusunda araştırma başlatması” üzerine CEO’su Khalid Omar Al-Kaf’ı görevden alarak Kıbrıslı Türk Serkan Okandan’ı vekâleten atadı...

Aynı zamanda 20 Milyar Dolarlık bir değeri olan Mobily’nin ortağı olduğu Etisalat’ın Finans Direktörü olan Okandan’nın atamasının gerçekleşeli neredeyse bir haftalık bir süre geçmesine rağmen Kıbrıs Türk kamuoyunun bundan habersiz olması dikkat çekti...

Ünlü GMS şirketi Suudî Mobily’inin CEO’luğuna atanan Kıbrıslı Türk olan Serkan Okandan ülkemizin gurur kaynağı oldu.

GSM zammı ardından devreye giren Rekabet Kurulu ve 3’üncü operatör tartışmaları sürerken bir Kıbrıslı Türk olan Serkan Okandan, başta Reuters gibi dünya haber ajanslarının ekonomi servislerinin “flash atama” anonsuyla duyurduğu dünya GSM devlerinden Suudi cep operatörü Mobily’inin başına geçti.

Şirketin başarısı için çalışacak

Suudi cep operatörü Mobily’inin vekâleten atanan CEO Serkan Okandan’ın Kıbrıslı Türk olduğu ortaya çıktı.

Etihad Etisalat ya da diğer adıyla Mobily, denetimler sonrasında hesaplarında görülen açıklar nedeniyle CEO’su Khalid Omar Al-Kaf’ı görevden alarak yerine Kıbrıslı Türk Serkan Okandan’ı atadı.

Okandan’ın yakın çevresine, ‘yeni görevi nedeniyle mutlu olduğunu ve şirketin başarısı için çalışacağını’ söylediği ifade ediliyor.

Bir dönem Türkcell’de de yöneticilik yapan Okandan, 12 yaşında babasını kaybetti. Annesi Gül Hanım ve KKTC Maliye Bakanlığı Müdürü Erkan Okandan’la birlikte büyüdü.

Okandan, Etisalat’ın Finans Direktörü (CFO) olarak görev yapıyordu. Okandan, ayrıca dünyanın en iyi CFO’ları arasına da girmişti.

Telsim ihalesine teklif veren, bir dönem Türk Telekom ile de ilgilenen Etihad Etisalat, bilançolarında hata çıkması ve Suudi piyasa düzenleme kurumunun yolsuzluk konusunda araştırma başlatması üzerine CEO Al-Kaf’a görevden el çektirmişti.

Etihad Etisalat, Birleşik Arap Emirlikleri Telekomünikasyon şirketi Etisalat’ın yüzde 27.5’lik hissesine sahip.

Şirketin 20 Milyar Dolarlık değeri var

Mobily’nin 2013’ün tamamı ve 2014 yılının ilk yarısına ilişkin bilançolarında hatalar yapıldığı, bu nedenle şirket değerinin de ciddi çöküş yaşadığı belirtiliyor.

Mobily’nin yaklaşık 20 milyar dolar olan şirket değeri, çok kısa bir süre içinde 11.5 milyar dolara kadar gerilemiş, bir başka deyişle çökmüştü.

Şirket, 18 aylık bilançosunu ikinci kez açıklarken, 381 milyon dolarlık karını da silmişti. Şirket, üçüncü çeyrekte karının yüzde 71 oranında düşüş yaşadığını da bildirmişti.

Kıbrıs Türk basını fark etmedi

Aynı zamanda 20 Milyar Dolarlık bir değeri olan Mobily’nin ortağı olduğu Etisalat’ın Finans Direktörü olan Okandan’nın atamasının gerçekleşeli neredeyse bir haftalık bir süre geçmesine rağmen Kıbrıs Türk kamuoyunun bundan habersiz olması dikkat çekti...

Milliyet Gazetesi Ekonomi servisi, geçtiğimiz hafta söz konusu atamayı “Arap CEO kovuldu talih kuşu Türk’e kondu” başlığıyla kamuoyuna duyurmuştu.

Bu Haber 1158 defa okunmuştur.
ÜNİVERSİTELİ İŞSİZLER 55 İLİN N
BORÇ ŞAMPİYONU TELEKOM KÂR ETMİ
TELEKOM KRİZİ MECLİSE TAŞINDI
CEP FATURASINI AZALTMADA 7 ADIM
PTTMESSENGER %100 YABANCI
TELEKOM´U ÇİNLİLER ALIYOR
´YERLİ WHATSAPP´ PTT
BELEDİYE BAŞKANINA ÖZEL PUL
PTT´DEN ´ESNAF KART´A AVANTAJ İM
BÖYLE POSTACILAR DA VAR!
PTT 2000 KİŞİ ALACAK! SON GÜN
BAZ İSTASYONU KURULUMU KOLAYLAŞT
METİN ATALAR´IN ANNESİ VEFAT ETT
TÜRK TELEKOM DEVLETE Mİ DÖNÜYOR?
TÜRK TELEKOM BORÇLARINI YAPILAND
PTT’DE SKANDAL HARCAMALAR
PTT TAŞERON İŞÇİLERİ İŞTEN Mİ ÇI
BTK CEO’LARI ÖĞRENCİLERLE BULUŞT
TÜRK TELEKOM’DAN ŞAŞIRTAN KİRALI
3 BANKA TELEKOM´U YAKIN İZLEMEYE
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!