"ARTIK TELGRAFIN TELLERİNE KUŞLAR KONMUYOR- PTT ve Türk Telekom Anıları" isimli kitabımızı NASIL TEMİN EDEBİLİRSİNİZ?
 
KIBRISLI TÜRK GSM PATRONU OLDUKIBRISLI TÜRK GSM PATRONU OLDU

Tarih: 2014-12-04

GSM zammı ardından devreye giren Rekabet Kurulu ve 3’üncü operatör tartışmaları sürerken bir Kıbrıslı Türk olan Serkan Okandan, başta Reuters gibi dünya haber ajanslarının “flash atama” anonsuyla duyurduğu dünya GSM devlerinden Suudi cep operatörü Mobily’inin başına geçti.

Türkiye’de Telsim ihalesine teklif veren, bir dönem Türk Telekom ile de ilgilenen ünlü GSM şirketi Mobily, bilançolarında hata çıkması ve Suudi Piyasa Düzenleme Kurulu’nun “yolsuzluk konusunda araştırma başlatması” üzerine CEO’su Khalid Omar Al-Kaf’ı görevden alarak Kıbrıslı Türk Serkan Okandan’ı vekâleten atadı...

Aynı zamanda 20 Milyar Dolarlık bir değeri olan Mobily’nin ortağı olduğu Etisalat’ın Finans Direktörü olan Okandan’nın atamasının gerçekleşeli neredeyse bir haftalık bir süre geçmesine rağmen Kıbrıs Türk kamuoyunun bundan habersiz olması dikkat çekti...

Ünlü GMS şirketi Suudî Mobily’inin CEO’luğuna atanan Kıbrıslı Türk olan Serkan Okandan ülkemizin gurur kaynağı oldu.

GSM zammı ardından devreye giren Rekabet Kurulu ve 3’üncü operatör tartışmaları sürerken bir Kıbrıslı Türk olan Serkan Okandan, başta Reuters gibi dünya haber ajanslarının ekonomi servislerinin “flash atama” anonsuyla duyurduğu dünya GSM devlerinden Suudi cep operatörü Mobily’inin başına geçti.

Şirketin başarısı için çalışacak

Suudi cep operatörü Mobily’inin vekâleten atanan CEO Serkan Okandan’ın Kıbrıslı Türk olduğu ortaya çıktı.

Etihad Etisalat ya da diğer adıyla Mobily, denetimler sonrasında hesaplarında görülen açıklar nedeniyle CEO’su Khalid Omar Al-Kaf’ı görevden alarak yerine Kıbrıslı Türk Serkan Okandan’ı atadı.

Okandan’ın yakın çevresine, ‘yeni görevi nedeniyle mutlu olduğunu ve şirketin başarısı için çalışacağını’ söylediği ifade ediliyor.

Bir dönem Türkcell’de de yöneticilik yapan Okandan, 12 yaşında babasını kaybetti. Annesi Gül Hanım ve KKTC Maliye Bakanlığı Müdürü Erkan Okandan’la birlikte büyüdü.

Okandan, Etisalat’ın Finans Direktörü (CFO) olarak görev yapıyordu. Okandan, ayrıca dünyanın en iyi CFO’ları arasına da girmişti.

Telsim ihalesine teklif veren, bir dönem Türk Telekom ile de ilgilenen Etihad Etisalat, bilançolarında hata çıkması ve Suudi piyasa düzenleme kurumunun yolsuzluk konusunda araştırma başlatması üzerine CEO Al-Kaf’a görevden el çektirmişti.

Etihad Etisalat, Birleşik Arap Emirlikleri Telekomünikasyon şirketi Etisalat’ın yüzde 27.5’lik hissesine sahip.

Şirketin 20 Milyar Dolarlık değeri var

Mobily’nin 2013’ün tamamı ve 2014 yılının ilk yarısına ilişkin bilançolarında hatalar yapıldığı, bu nedenle şirket değerinin de ciddi çöküş yaşadığı belirtiliyor.

Mobily’nin yaklaşık 20 milyar dolar olan şirket değeri, çok kısa bir süre içinde 11.5 milyar dolara kadar gerilemiş, bir başka deyişle çökmüştü.

Şirket, 18 aylık bilançosunu ikinci kez açıklarken, 381 milyon dolarlık karını da silmişti. Şirket, üçüncü çeyrekte karının yüzde 71 oranında düşüş yaşadığını da bildirmişti.

Kıbrıs Türk basını fark etmedi

Aynı zamanda 20 Milyar Dolarlık bir değeri olan Mobily’nin ortağı olduğu Etisalat’ın Finans Direktörü olan Okandan’nın atamasının gerçekleşeli neredeyse bir haftalık bir süre geçmesine rağmen Kıbrıs Türk kamuoyunun bundan habersiz olması dikkat çekti...

Milliyet Gazetesi Ekonomi servisi, geçtiğimiz hafta söz konusu atamayı “Arap CEO kovuldu talih kuşu Türk’e kondu” başlığıyla kamuoyuna duyurmuştu.

Bu Haber 954 defa okunmuştur.
ÖMER HALİSDEMİR ANISINA ÖZEL PUL
ÖZELLEŞTİRME HAKKINDA BİR TWEET
İNTERNETTE KAR ÇOK YATIRIM YOK
DÜNYANIN EN SAYGIN 100 ŞİRKETİ
BİLİŞİM VE RESİM
PTT VE TELEKOM ORTAK ŞİRKET Mİ K
DESTANIN ADI ÇANAKKALE
16 MART ve MANASTIRLI HAMDİ
ŞİŞLİ PTT ŞUBESİNDE SOYGUN
DOĞU ANADOLU 1. BİLİŞİM BULUŞMAS
BUGÜN SAAT 16´DA KIZILAYDA BULUŞ
TELEFON DİNLENMESİ NASIL ANLAŞIL
CIA BİZİ DİNLİYOR
BTK´DA BY-LOCK OPERASYONU
PTT´NİN KURUMSAL İLETİŞİM GÜCÜ
KADINLARIMIZ
KADINLAR GÜNÜ KUTLAMASINA DAVET
GSM FİRMALARI VE MÜŞTERİ BİLGİLE
ŞEHİRLER AKILLANIYOR, HAYAT DİJİ
ERDOĞAN GÜMÜŞ´ÜN BABASI VEFAT ET
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!