"ARTIK TELGRAFIN TELLERİNE KUŞLAR KONMUYOR- PTT ve Türk Telekom Anıları" isimli kitabımızı NASIL TEMİN EDEBİLİRSİNİZ?
 
İNTERNET ÖZGÜRLÜĞÜNDE SONDAN BİRİNCİYİZİNTERNET ÖZGÜRLÜĞÜNDE SONDAN BİRİNCİYİZ

Tarih: 2014-12-04

Freedom House, internet özgürlüğü raporunu yayımladı.

ABD’nin önde gelen düşünce kuruluşlarından Freedom House'un yayınladığı internet özgürlüğü raporunda 2014'te en fazla puan kaybeden ülke olan Türkiye, Rusya ile birinciliği paylaştı.

Rapora göre, Türkiye bir önceki yıla göre 6 puan gerileyerek internet özgürlüğünde Zambiya, Uganda, Tunus, Singapur, Fas, Angola, Ürdün, Libya, Ruanda ve Bangladeş’in gerisinde kaldı. Buna göre, Türkiye geçen yıl Suriye ve Mısır’dan da daha fazla gerileme kaydetti. Türkiye'den sonra gelen ülkeler arasında ise Zimbabwe, Venezuela ve Sri Lanka bulunuyor.

Freedom House’un raporuna göre Türkiye son 5 yılda 13 puan düşerken, Rusya için ise bu rakam 11 puan olarak kaydedildi. Türkiye 55 puanla “Kısmen özgür” kategorisinde yer aldı. Raporda, “Hükümet sansürü arttırarak resmî kurumlara içeriği engellemeleri için daha geniş yetkiler tanıdı. İnternet ve sosyal medya kullanmalarından dolayı daha fazla medya mensubu cezalandırıldı.” denildi.

YASAKLANAN İNTERNET SİTELERİNDE BÜYÜK ARTIŞ

Raporda, kitlesel protestolar ve yolsuzluk skandalları ile çalkantılı bir yıl geçiren Türkiye’de, polisin hükümet karşıtı gösterilere orantısız güç kullanarak müdahalede bulunduğu ifade edildi. AKP yanlısı medya kuruluşlarının da söz konusu gösterilere yer vermediğine dikkat çekildi.

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, henüz hükümet tarafından kontrol edilmeyen Twitter gibi bir sosyal medya mecrası için "Toplum için bunlar tehdittir." ifadesini kullandığı hatırlatıldı. Süreç içerisinde, Soundcloud, Vimeo, Youtube, Twitter ve birçok sosyal medya platformu başta olmak üzere binlerce internet sitesinin engellediği belirtildi. Türkiye’de Nisan 2014 itibariyle engellenen internet sitesi sayısı ise 11 binden 40 bine yükseldi.

İNTERNETİN ÖZGÜR OLMADIĞI ÜLKELER

Freedom House Mayıs ayında yayınladığı yıllık küresel basın özgürlüğü raporuna göre Türkiye ilk kez “Kısmen Özgür Ülkeler” listesinden çıkarılarak, “Basını Özgür Olmayan Ülkeler” listesinde yer almıştı. 

İnternetin özgür olduğu ülkeler raporda ABD, İtalya, İzlanda, Fransa, Estonya, Kanada, Avustralya, Almanya, İngiltere, Japonya, Macaristan, Gürcistan, Güney Afrika, Arjantin, Filipinler, Ermenistan, Kenya, Brezilya ve Kolombiya şeklinde sıralanıyor.

İnternetin kısmen özgür olduğu ülkeler kategorisinde ise Meksika, Nijerya, Güney Kore, Ukrayna, Kırgızistan, Uganda, Ekvator, Angola, Tunus, Singapur, Hindistan, , Malavi, Malezya, Zambiya, Fas, Kamboçya, Endonezya, Lübnan, Ürdün, Libya, Bangladeş, Ruanda, Azerbaycan, Türkiye, Zimbabwe, Venezüella, Sri Lanka, Mısır, Kazakistan, Myanmar, Rusya ülkeleri bulunuyor.

İnternetin özgür olmadığı ülkeler ise Bahreyn, Vietnam, Belarus, Tayland, Sudan, Gambiya, BAE, Çin, Pakistan, Suudi Arabistan, Özbekistan, Ethiopya, Küba, Suriye, İran.

Bu Haber 593 defa okunmuştur.
WHATSAPP BU TELEFONLARDA ÇALIŞMA
BİLİŞİM VADİSİ 100 BİN KİŞİYE İŞ
TRT MÜLAKATI TBMM GÜNDEMİNDE
TURKCELL´İN NET KARINDA BÜYÜK DÜ
VODAFONE SAMSUNG İŞBİRLİĞİ
TÜRK HACKER ALMANYA’DA YAKALANDI
PTT’YE 2500 YENİ PERSONEL ALINAC
YA İSTİKRAR OLMASAYDI
OHAL´LE GELEN BÜYÜK SERVET TRANS
YERLİ ARAMA MOTORU ´FİYASKOO´ ÇI
“GELİYOO” PAZARA GİRDİ
TÜM İNTERNET TRAFİĞİ POLİS TAKİB
SİBER TERÖRLE MÜCADELE
İNTERNETTE EN HIZLI ÜLKELER
İNTERNETE DÜŞMAN OLMAK
BTK 131 FİRMANIN YETKİSİNİ İPTA
TELEKOM SEKTÖRÜNÜN DURUMU ÇALIŞT
TURKCELL GENEL MÜDÜRÜ GSMA YÖNET
FETÖ´NİN BİLİŞİM CASUSLUĞU
TURKcell RUScell mi OLUYOR?
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!