İNTERNET ÖZGÜRLÜĞÜNDE SONDAN BİRİNCİYİZİNTERNET ÖZGÜRLÜĞÜNDE SONDAN BİRİNCİYİZ

Tarih: 2014-12-04

Freedom House, internet özgürlüğü raporunu yayımladı.

ABD’nin önde gelen düşünce kuruluşlarından Freedom House'un yayınladığı internet özgürlüğü raporunda 2014'te en fazla puan kaybeden ülke olan Türkiye, Rusya ile birinciliği paylaştı.

Rapora göre, Türkiye bir önceki yıla göre 6 puan gerileyerek internet özgürlüğünde Zambiya, Uganda, Tunus, Singapur, Fas, Angola, Ürdün, Libya, Ruanda ve Bangladeş’in gerisinde kaldı. Buna göre, Türkiye geçen yıl Suriye ve Mısır’dan da daha fazla gerileme kaydetti. Türkiye'den sonra gelen ülkeler arasında ise Zimbabwe, Venezuela ve Sri Lanka bulunuyor.

Freedom House’un raporuna göre Türkiye son 5 yılda 13 puan düşerken, Rusya için ise bu rakam 11 puan olarak kaydedildi. Türkiye 55 puanla “Kısmen özgür” kategorisinde yer aldı. Raporda, “Hükümet sansürü arttırarak resmî kurumlara içeriği engellemeleri için daha geniş yetkiler tanıdı. İnternet ve sosyal medya kullanmalarından dolayı daha fazla medya mensubu cezalandırıldı.” denildi.

YASAKLANAN İNTERNET SİTELERİNDE BÜYÜK ARTIŞ

Raporda, kitlesel protestolar ve yolsuzluk skandalları ile çalkantılı bir yıl geçiren Türkiye’de, polisin hükümet karşıtı gösterilere orantısız güç kullanarak müdahalede bulunduğu ifade edildi. AKP yanlısı medya kuruluşlarının da söz konusu gösterilere yer vermediğine dikkat çekildi.

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, henüz hükümet tarafından kontrol edilmeyen Twitter gibi bir sosyal medya mecrası için "Toplum için bunlar tehdittir." ifadesini kullandığı hatırlatıldı. Süreç içerisinde, Soundcloud, Vimeo, Youtube, Twitter ve birçok sosyal medya platformu başta olmak üzere binlerce internet sitesinin engellediği belirtildi. Türkiye’de Nisan 2014 itibariyle engellenen internet sitesi sayısı ise 11 binden 40 bine yükseldi.

İNTERNETİN ÖZGÜR OLMADIĞI ÜLKELER

Freedom House Mayıs ayında yayınladığı yıllık küresel basın özgürlüğü raporuna göre Türkiye ilk kez “Kısmen Özgür Ülkeler” listesinden çıkarılarak, “Basını Özgür Olmayan Ülkeler” listesinde yer almıştı. 

İnternetin özgür olduğu ülkeler raporda ABD, İtalya, İzlanda, Fransa, Estonya, Kanada, Avustralya, Almanya, İngiltere, Japonya, Macaristan, Gürcistan, Güney Afrika, Arjantin, Filipinler, Ermenistan, Kenya, Brezilya ve Kolombiya şeklinde sıralanıyor.

İnternetin kısmen özgür olduğu ülkeler kategorisinde ise Meksika, Nijerya, Güney Kore, Ukrayna, Kırgızistan, Uganda, Ekvator, Angola, Tunus, Singapur, Hindistan, , Malavi, Malezya, Zambiya, Fas, Kamboçya, Endonezya, Lübnan, Ürdün, Libya, Bangladeş, Ruanda, Azerbaycan, Türkiye, Zimbabwe, Venezüella, Sri Lanka, Mısır, Kazakistan, Myanmar, Rusya ülkeleri bulunuyor.

İnternetin özgür olmadığı ülkeler ise Bahreyn, Vietnam, Belarus, Tayland, Sudan, Gambiya, BAE, Çin, Pakistan, Suudi Arabistan, Özbekistan, Ethiopya, Küba, Suriye, İran.

Bu Haber 759 defa okunmuştur.
BİLİŞİMİN EN İYİLERİ
OGER 22 MİLYAR TEMETTÜ ALDI
SİBER ZORBALIK YAYGINLAŞIYOR
NETAŞ´IN 50. YILI
TURKCELL UKRANYANIN 4G İHALESİNE
TURKCELL DİYALOG MÜZESİNE ÖDÜL
CEP VE İNTERNETTE YENİ DÖNEM
TURKCELL’İ ALKIŞLIYORUZ.
GSM OPERATÖRLERİNE KIYAK MI?
GSM OPERATÖRLERİ VERGİ Mİ KAÇIRI
2017´DE DURDURULAN SİBER SALDIRI
BTK ve TÜRKÇE DUYARLILIĞI
PARMAK İZİ DE ÇALINABİLİYOR
KOBİLER VE BİLİŞİM KONGRESİ
BAŞLANGIÇ ÇOK İYİ! PEKİ, SONRASI
TURKCELL FAİZSİZ BANKACILIĞA GİR
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ Mİ SANIYORSUNU
VODAFONE´DA AKILLI ŞEBEKE
VODAFONE´UN İŞGÜZARLIĞI MI?
TUİK 2017 BİLİŞİM ARAŞTIRMASI
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!