Derneğin İlk Sağlık Anlaşması SETUR İLE İNDİRİMLİ TATİL
 
PTT EMEKLİSİNİN 25 KURUŞ BORCU..!PTT EMEKLİSİNİN 25 KURUŞ BORCU..!

Tarih: 2014-12-08

Devlet 25 yıl sonra 81 kuruşun peşine düştü.

Batman'da 2013 yılında PTT'den emekli olan 55 yaşındaki Abdulkadir Bağcı'ya, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 25 yıl önce emeklilik sicil dosyasındaki 81 kuruş borcuna karşılık 288 lira 20 kuruş borç çıkarıldı.

Batman'da 2013 yılında PTT'den emekli olan 55 yaşındaki Abdulkadir Bağcı'ya, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 25 yıl önce emeklilik sicil dosyasındaki 81 kuruş borcuna karşılık 288 lira 20 kuruş borç çıkarıldı. SGK'nın borç ihbarı ile şaşıran Bağcı, "Devlet kuruşlarla uğraşmamalı. O dönem borç kapanmamışsa ya da eksik yatırılmışsa bu benim hatam değil" dedi.

33 yıl PTT Diyarbakır ve Batman Başmüdürlüğü'nde görev yapan ve 2013 yılında emekliye ayrılan 55 yaşındaki Abdulkadir Bağcı, 1989 yılında kurum tarafından eksik yatırılan 81 kuruşluk prime karşılık Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan gönderilen borç ihbarı ile şaşırdı. 81 kuruşluk borcun 25 yıl aradan sonra 288 TL olarak kendisinden tahsil istenmesine tepki gösteren Bağcı, yaptığı itirazın da dikkate alınmadığını söyledi. SGK Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü'nün emeklilik sicil dosyasındaki borç tahakkuk tablosundaki 81 kuruş karşılığında kendisini borçlandırdığını belirten Bağcı, "Aradan geçen 25 yıllık sürede borcun ödenmemesi ve bu rakamın 288 TL olarak güncellenmesine şaşırdım. Ayrıca bu paranın emekli aylığımdan tahsil edileceği tarafıma bildirildi. Yaptığım itiraz maalesef değerlendirilmedi. Benden kaynaklanmayan bu hatanın faturası bana ödettirilmek isteniyor" diye konuştu.

'PRİMLER MAAŞTAN KESİLİYORDU'

Batman'ın Kozluk ilçesi PTT Merkez Şube Müdürlüğü'nde görev yaptığı sürede primlerin bordro üzerinden tahsil edilip, Emekli Sandığı'na resmi yazıyla gönderildiğini ifade eden Bağcı şunları söyledi:

"25 sene önce borcumu kapattığıma dair yazılar elimde duruyor. Kozluk PTT Müdürlüğü maaş üzerinden aylık olarak primlerin tamamını kesintiler yaparak SGK'ya göndermiştir. Maaş bordrosu üzerinden kesilip gönderilen borcun bende ne belgesi olabilir ki? Kayıtlarda eksik yatırılmış görünen 81 kuruşun güncellenip 288 lira 20 kuruş olarak adıma borç tahakkuku yapılması beni şaşırttı."

'DEVLET 3- 5 TL İLE UĞRAŞMAMALI'

25 yıl önce yaşanan bu olayda hiçbir ihmalinin olmadığını belgelerle ispat ettiğini belirten Bağcı tepkisini şöyle sürdürdü:

"Bu borç, beni devlete 33 yıl hizmet eden bir emekli olarak üzdü. Olmayan bir borcum varmış gibi, 81 kuruşun korkunç bir artışla 288 lira 20 kuruş olarak maaşımdan kesilmemesini istiyorum. Devlet 3- 5 TL ile uğraşmamalıdır. 25 yıl öncesinin kuruş hesabının yapıldığı bir dönem yaşıyoruz."

 

yazete.com

 

Bu Haber 1039 defa okunmuştur.
İSMAİL ÇİZİKÇİ´NİN BABASI VEFAT
P. TUNÇBİLEK KIRMIZI ETEK´İ YAZD
TEKNİSYENLER DERNEĞİ ESKİ BAŞKAN
İLYAS KAYNAK VEFAT ETTİ
T. RIZA SÜMER’İN ANNESİ VEFAT ET
ALPASLAN GÜZELİŞ´İN OĞLU EVLENDİ
FAZIL ÇAKININ ŞEHADETİNİN 20. YI
ŞENAY KARAMUT’UN OĞLU EVLENDİ
ŞEHİDİMİZ ŞÜKRÜ ABAY´I RAHMETLE
AYSEL KANDEMİR MÜSTEŞAR OLDU
İLHAN´LARIN ACI GÜNÜ
YAHYA YEŞİL’İN BABASI VEFAT ETTİ
YUNUS TÜRKÖLMEZ’İN 2. KİTABI ÇIK
MESUT ARSLAN 24 YIL ÖNCE BUGÜN Ş
CAN ÇALIŞKAN TRAFİK KAZASI GEÇİR
MUSA KINU 24 YIL ÖNCE ŞEHİT OLMU
ŞEHADETLERİNİN YILDÖNÜMÜNDE ANIY
KAYSERİ´DEN İKİ VEFAT HABE
HAYATİ KURTULUŞ VEFAT ETTİ
NAİL OKAY´IN ANNESİ VEFAT
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
 
  Copyright © 2006-2011 Telekomcular Dernegi
Web sitesinde yer alan yazi,resim ve materyaller izinsiz kullanilamaz,kopyalanamaz!